ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
03.10.2014 (07:00)
insectour

מתי בפעם האחרונה שיחקתם "ארץ עיר"? מה היה הכי קשה? חיה ב־ו' ? ניסיתם ויִרוּס? (זה לא באמת חיה...) מה עם וַלַבִּי או ווֹמְבַּט? למה לא וִיקוּנְיָה ואפשר גם וַרְדִּית (דג) או וַרְדִּית (ציפור).

מה עם חרק באות ו' ? אהה........ יש חרק באות ו' ?


במסגרת אגף הרשומות הקלילות ובהמשך לא ישיר לרשומה "לכל חרק יש שם", בחרתי הפעם לתת במה ל־21 סוגי חרקים המיצגים כל אחד אות בא'-ב' העברי. לכאורה הכנת רשימה כזו קלה למדי, כל שצריך הוא לעיין במפתח שמות באחד מספרי האנטומולוגיה (למשל האנציקלופדיה של החי והצומח של א"י, כרך החרקים), לבחור שמות ראויים ולהעתיק. האמת שמטלה שכזו מצריכה קצת יותר מאמץ.

אם רוצים לבסס רשומה רק על שמות שמקורם עברי (שאינם נגזרים ממקור לועזי) מתגלה מהר מאוד שיש אותיות עם היצע שמות קטן למדי. מסתבר שבאות ה' אין הרבה אפשרויות, כל השמות באות ה' מבוססים על מינוח לועזי; השם הֶסְפֶּרִית (סוג של פרפר) הוא תעתיק הנגזר משם המשפחה Hesperiidae והשם הָלִיקְטִית (סוג של דבורה) נגזר משם המשפחה Halictidae. באינדקס של 'החי והצומח' נמנים רק חמישה שמות של סוגי חרקים באות ה', כולם תעתיקים משמות לטיניים.

ומה עם האות ו' ? איך זה קורה שבקבוצת האורגניזמים הגדולה בתבל, החרקים, אין ולוּ אחד עם שם עברי המתחיל באות ו', שערורייה!

מסתבר שחרקים לא לבד בסיפור זה, גם בקרב פרוקי־רגלים אחרים אין בעלי חזקה על שמות עבריים המתחילים באות ו', כך גם בקרב הזוחלים והדו־חיים. רק בקרב חסרי־החוליות הימיים אפשר למצוא קרן אור בדמות חלזון בשם וָזַת הַיָם ובצדפה מהסוג וֶנוּס (וגם שני השמות הללו לא ממש נגזרים מעברית). אכן קשה המצב והשפה העברית לא עושה חיים קלים לחרקים וקרוביהם.

נברתי ברשת ובלא מעט ספרים; חדשים וישנים, ספרי אנטומולוגיה, לכסיקונים ומילונים, הכל כדי לחפש את השמות האובדים ולא מצאתי ישועה. חרק באות ו' ? ...נָאדָה! (כלום בספרדית).

גם טוהר הרשומה לוקה בחסר, כי בין הרצון להציג רשימת שמות המבוססת על מקור עברי טהור לבין הרצון לספק ייצוג נאה למרבית הקבוצות הטקסונומיות של חרקים בישראל, 'נאלצתי' להתפשר, כפי שתראו במהלך הרשומה.

ראוי גם לציין ששם סוג עברי אינו כפוף תמיד להוראות הטקסונומיה המדעית המודרנית ולעיתים שם 'סוג' עברי אחד משמש עבור מספר מינים טקסנומיים שונים הנמנים על סוגים טקסונומיים נבדלים.

אבל כל זה הרי הוא תירוץ, כי המטרה האמיתית של הרשומה הזו היא להכיר קבוצות חרקים וגם סוגים ומינים, מוכרים יותר ופחות, חלקם עדיין לא מצא מקום ברשומות אחרות. מידע נוסף תמצאו בקישורים השונים, כולל על מינים שכבר הופיעו באתר.
 

אָמְבִּיָּה - שם סוג כללי בסִדְרַת הַאֶמְבָּאִים Embioptera. השם העברי הינו תעתיק מהשם המדעי. סדרה קטנה של חרקים בעלי גלגול חסר החיים בבתי גידול חשוכים וניזונים מחומר אורגני. הנקבות תמיד חסרות כנפיים והזכרים לרוב מכונפים. זכרים מכונפים מגיעים לעיתים לאור מלאכותי בבתי מגורים.


אמביה שחרחרה (זכר) - Oligotoma nigra


בְּרֻדָּן - סוג של פרפראי בתת־משפחת הדובונים Arctiinae במשפחה Erebidae. השם העברי נגזר מהמילה ברוד שמשמעותה בעל כתמים. ואכן במינים רבים מנוקדות הכנפיים בכתמים בהירים על רקע כהה.
 


ברודן כתום - Dysauxes famula

 

גְּמַל־שְׁלֹמֹה - שם סוג כללי בסדרה גמלי־שלמה Mantodea. בעברית לא נתנו לכל סוג טקסונומי שם סוג משלו וכל המינים זכו לאותו שם סוג עברי. על פי האגדה, שלמה המלך כעס על הגמל שלו והפך אותו לחרק (לא מצאתי סימוכין רציניים למקור).

בשפות רבות משמעות שם החרק היא 'המתפלל', 'הצליין' או 'הנביא', אולי מתוך תנוחת הציד בה רגלי הטרף פרושות במצג המזכיר תנוחת תפילה אנושית.

התנהגות זו באה לידי ביטוי בשם היווני; (Mantis (μάντις במשמעות 'נביא'. (מעניין שהשם היווני המודרני לגמ"ש הוא Είδος ακρίδος = 'סוג של חגב'). מכאן השם האנגלי Praying Mantis (הנביא המתפלל). בטורקית השם הוא peygamber devesi ומשמעותו היא 'הגמל של הנביא'. בערבית זה 'סוסו של הנביא' (فرس النبي).

מקור השם העברי הוא ככל הנראה תרגום של השם הטורקי או הערבי בו הוחלפה המילה נביא בשם שלמה (המלך) - נחשב בדת האסלאם כאחד הנביאים.

השם גמל־שלמה מופיע לראשונה בספר לימוד טבע עברי "שעורי הסתכלות" (אוזרקובסקי, קרישבסקי ויחיאלי 1911). מחברי הספר מסבירים את מקור השם מתוך המשמעות הערבית. השם אומץ על ידי מורי הטבע והופיע גם במילון האנגלי-עברי של אבן שמואל קופמן משנת 1929.  בודנהיימר השתמש בשם בספרו 'ספר החרקים לחקלאי' 1935 ומרגולין הכניס את השם לספרו 'זואולוגיה א'' 1943 ומכאן התקבע השם 'גמל־שלמה' בעברית השגורה.

[
גמל־שלמה מתפלל - Mantis religiosa

 

דְּבוֹרַת־עֵץ - סוג של דבורים לא חברתיות במשפחת הדבוריים Apidae. דבורי־עץ מקננות בתוך מחילות שהן קודחות בחומר צמחי מת כמו גזעים וקנים ומכאן שמן. גם השם האנגלי; Carpenter bees נגזר מהתנהגות זו.


דבורת עץ צהובה - Xylocopa pubescens

 

הֶסְפֶּרִית - סוג של פרפראי במשפחת ההספריתיים. כאמור השם העברי הוא תעתיק של השם המדעי של המשפחה; Hesperiidae. הספריות מעופפות ביום ומעופן מהיר ותזזיתי משהו. מאפיון זה נגזר השם באנגלית Skkiper או Darter.


הספרית החלמית - Carcharodus alceae

 

זְרִיזְבוּב - שם סוג של זבובים ממספר סוגים טקסונומים במשפחת הזְרִיזְבוּבִיִּים Tachinidae. בכל המינים במשפחה הזחלים טפילים על דרגות צעירות של חרקים אחרים. הבוגרים ניזונים מצוף ואבקה. שם הסוג נגזר ממעופם המהיר וזריזותם. חלק מהמינים משמשים להדברה ביולוגית.


זריזבוב צר־בטן - Mintho compressa. מין המגיע למשכנות אדם, טפיל על זחלים של עשנוריים (חלקם מזיקים).

 

חֲטוֹטְרִית - סוג של חיפושיות פעילות קרקע ממשפחת השחרוריתיים Tenebrionidae. שם הסוג נגזר מהמראה החיצוני, כאשר גב החיפושית מכוסה בליטות וחטוטרות. צבען כצבע הלס והן מצויות באזורים מדבריים.


חטוטרית קורח - Sepidium tricuspidatum korah

 

טֶרְמִיט - שם סוג שימושי בקבוצת הטרמיטים (Termitoidae) הממוקמת בתוך סדרת הַתִּיקָנָאִים. יש המכנים אותם 'תיקנים חברתיים'. השם טרמיט הוא תעתיק של השם האנגלי: Termite. קבוצת הטרמיטים כוללת כ־2000 מינים. אלה חרקים פרימיטביים החיים בקהילות חברתיות, לרוב באזורים טרופיים. יש המכנים אותם בטעת גסה 'נמלים לבנות' אבל אין הם קרובים של הנמלים כלל (המשתייכות לסדרת הדבוראים). על הבדלים בין טרמיטים לנמלים תוכלו לקקוא בקישור.


פועלים/ות של טרמיט לא מזוהה.

 

יַקְרוּנִית - שם סוג שימושי של חיפושיות ממספר סוגים טקסונומים במשפחת היקרוניתיים Cerambycidae. קבוצה זו מתאפיינת במחוֹשים ארוכים מאוד, המזכירים לעיתים קרניים ארוכות ומכאן נגזר השם העברי. גם השם האנגלי; Longhorn beetle, נגזר מאורך המחושים. זחלי היקרוניות מתפתחים במצע צמחי מגוון, חלקם נובר בעץ מת. אף כי יש מספר מינים הנחשבים למזיקים קשים, הרי רוב המינים מספקים שירותי מיחזור אקולוגיים והופכים חומר אורגני מת לזמין יותר עבור אורגנזמים אחרים.


יקרונית צרת־כנפיים - Stenopterus rufus syriacus

 

כַּדִּית - שם סוג שימושי לצרעות ממספר סוגים טקסונומים במשפחת הצרעיים Vespidae. הנקבות צדות עבור הזחלים שלהן זחלי פרפראים או זחלים של מיני חרקים אחרים (תלוי במין) ומטמינות אותם בקינים עשויים בוץ, חלקם דמוי כדים קטנים ומכאן נגזר השם העברי. גם השם האנגלי; Potter wasp, נגזר מהתנהגות בניית הקן.

 
קן בוץ של כדית. אולי כדית ים־תיכונית - Eumenes mediterraneus

 

לַבְנִין - שם סוג של פרפר במשפחת הלבניניים Pieridae. משפחה של פרפראי יום הנפוצה ברוב אזורי העולם. במינים רבים צבע רקע הכנפיים לבן עם כתמים שחורים ומכאן נגזר השם העברי.


לבנין הכרוב - Pieris brassicae catoleuca
 

מַגָּלִית - שם סוג לחרגולים עדינים בעל־משפחת החרגולים Tettigonioidea. בישראל הסוג מגלית מהווה שם שימושי הכולל מספר מינים מסוגים טקסונומים שונים החיים בבתי גידול עשבוניים או על עצים. השם העברי נגזר מצינור ההטלה המעוקל דמוי המגל.


מגלית דקה (זכר) -  Tylopsis lilifolia

 

נִמְלַת־קָצִיר - סוג של נמלה בתת-משפחת הדו־מותניות Myrmicinae. המינים בסוג זה פעילי יום ולילה. חלק מהמינים נעים בשיירות על שבילי ריח מסומנים. שם הסוג נגזר מהתנהגות שיחור מזון אופיינית הכוללת איסוף זרעים אקטיבי מהקרקע או מתפרחת הצמח והבאתם לקן. גם באנגלית השם דומה Harvester ant.


נמלת-קציר חולית - Messor arenarius

 

סַרְחָן - שם סוג של פשפשים הנמנים על כמה סוגים טקסונומים במשפחת הסרחניים Cydnidae. זו משפחה של פשפשי יבשה המתאפיינת בצבעים כהים. רובם צמחוניים הניזונים ממוהל שורשים או חלקים עליונים של צמחים. בעלי בלוטות ריח מפותחות המפרישות ריח חריף ודוחה בזמן סכנה. נמשכים לעיתים לאור מלאכותי ואחת למספר שנים יש מינים המופיעים במספרי ענק עד כדי מטרד.


סרחן שחור־כנף - Canthophorus melanopterus

 

עֵינְפָּז - שם סוג שימושי לארינמלים הנמנים על מספר סוגים טקסונומים במשפחת העינפזיים Chrysopidae. קבוצה של ארינמלים קטנים בצבעי ירוק או חום המתאפיינת בעיניים מבריקות ומוזהבות ומכאן שמם. הזחלים טורפים כנימות וחרקים זעירים שרבים מהם נחשבים מזיקי חקלאות. הבוגרים ניזונים בד"כ על צוף וטל־דבש ויש בהם גם טורפים. על סדרות הארינמלאים בישראל תוכלו לקרוא בקישור.


עינפז ירוק - .Chrysoperla sp

 

פִּרְחִית - שם סוג שימושי לחיפושיות ממספר סוגים טקסונומים במשפחת הזבליתיים Scarabaeidae. בנות המשפחה מופיעות במהלך החורף ועד שלהי האביב. ניזונות מגרגרי אבקה ועלי הכותרת, לעיתים גם מחלקי צמח מזינים אחרים. מכאן נגזר גם שם הסוג.


פרחית נעמי - Oxythyrea noemi

 

צִיקָדִית - שם סוג של ציקדות זעירות (לרוב 5-3 מ"מ) הנמנות על סוגים טקסונומים שונים במשפחת הציקדיתיים Cicadellidae. השם העברי נגזר מהשם המדעי. הגדולה במשפחות הציקדות - למעלה מ־5000 מינים. שכיחים על עשבים ושיחים. הציקדיות מטיבות לנתר בעזרת הרגליים האחוריות. ניזונות ממוהל הצמח. מינים אחדים עשויים להפוך למזיקים קשים.


ציקדית לא מזוהה.

 

קַבָּן - שם סוג כללי לפשפשים במשפחת הקבניים Berytidae. קבנים ניזונים מהצומח והחי. גופם צר ומאורך ונישא על גבי רגליים דקות וארוכות המזכירות קביים ומכאן נובע שמם. גם השם האנגלי; Stilt bugs, נסמך על אותו מקור.


קבן - Neides aduncus

 

רַקְבַן - שם סוג של זבובים הנמנים על מספר סוגים טקסונומים במשפחת הרחפניים Syrphidae. זחלי הרקבנים מתפתחים במצע אורגני כמו מים עשירים בחומרים אורגניים או על חומר צמחי נרקב בקרקע. מכאן נגזר השם העברי. הבוגרים ניזונים על צוף ואבקה.


רקבן מפוספס - Eristalinus taeniops

 

שַפְרִירִית - שם סוג כללי בסדרת השפיראים Odonata ותת־סדרת השפריריות Zygoptera. השם העברי נגזר מהמילה שפר שפירושה נאה / יפה. שפריריות קטנות ועדינות בהשוואה לשפיריות. כמוהן גם הן מתפתחות במקווי מים והזחלים טורפים.


שפרירית שטוחת־רגל (נקבה) - Platycnemis dealbata

 

תִּיקַנְחוֹל - שם סוג של תיקנים ממספר סוגים טקסונומים במשפחת התיקנחוליים Polyphagidae. משפחה של תיקנים החיים בבתי גידול מדבריים או יובשניים. הנקבות לרוב חסרות כנפיים ומתחפרות בחול או בקרקעות קלות. הזכרים מכונפים, לעיתים מגיעים לאור מלאכותי. באנגלית נקרא הסוג Sand cockroach.


תיקנחול עברי (זכר) - Arenivaga hebraica


מקורות נבחרים:
"ואלה שמות החרקים", א-ב, טבע וארץ, ספטמבר-אוקטובר 1973.

03.10.2014 (07:00)
insectour

מתי בפעם האחרונה שיחקתם "ארץ עיר"? מה היה הכי קשה? חיה ב־ו' ? ניסיתם ויִרוּס? (זה לא באמת חיה...) מה עם וַלַבִּי או ווֹמְבַּט? למה לא וִיקוּנְיָה ואפשר גם וַרְדִּית (דג) או וַרְדִּית (ציפור).

מה עם חרק באות ו' ? אהה........ יש חרק באות ו' ?


במסגרת אגף הרשומות הקלילות ובהמשך לא ישיר לרשומה "לכל חרק יש שם", בחרתי הפעם לתת במה ל־21 סוגי חרקים המיצגים כל אחד אות בא'-ב' העברי. לכאורה הכנת רשימה כזו קלה למדי, כל שצריך הוא לעיין במפתח שמות באחד מספרי האנטומולוגיה (למשל האנציקלופדיה של החי והצומח של א"י, כרך החרקים), לבחור שמות ראויים ולהעתיק. האמת שמטלה שכזו מצריכה קצת יותר מאמץ.

אם רוצים לבסס רשומה רק על שמות שמקורם עברי (שאינם נגזרים ממקור לועזי) מתגלה מהר מאוד שיש אותיות עם היצע שמות קטן למדי. מסתבר שבאות ה' אין הרבה אפשרויות, כל השמות באות ה' מבוססים על מינוח לועזי; השם הֶסְפֶּרִית (סוג של פרפר) הוא תעתיק הנגזר משם המשפחה Hesperiidae והשם הָלִיקְטִית (סוג של דבורה) נגזר משם המשפחה Halictidae. באינדקס של 'החי והצומח' נמנים רק חמישה שמות של סוגי חרקים באות ה', כולם תעתיקים משמות לטיניים.

ומה עם האות ו' ? איך זה קורה שבקבוצת האורגניזמים הגדולה בתבל, החרקים, אין ולוּ אחד עם שם עברי המתחיל באות ו', שערורייה!

מסתבר שחרקים לא לבד בסיפור זה, גם בקרב פרוקי־רגלים אחרים אין בעלי חזקה על שמות עבריים המתחילים באות ו', כך גם בקרב הזוחלים והדו־חיים. רק בקרב חסרי־החוליות הימיים אפשר למצוא קרן אור בדמות חלזון בשם וָזַת הַיָם ובצדפה מהסוג וֶנוּס (וגם שני השמות הללו לא ממש נגזרים מעברית). אכן קשה המצב והשפה העברית לא עושה חיים קלים לחרקים וקרוביהם.

נברתי ברשת ובלא מעט ספרים; חדשים וישנים, ספרי אנטומולוגיה, לכסיקונים ומילונים, הכל כדי לחפש את השמות האובדים ולא מצאתי ישועה. חרק באות ו' ? ...נָאדָה! (כלום בספרדית).

גם טוהר הרשומה לוקה בחסר, כי בין הרצון להציג רשימת שמות המבוססת על מקור עברי טהור לבין הרצון לספק ייצוג נאה למרבית הקבוצות הטקסונומיות של חרקים בישראל, 'נאלצתי' להתפשר, כפי שתראו במהלך הרשומה.

ראוי גם לציין ששם סוג עברי אינו כפוף תמיד להוראות הטקסונומיה המדעית המודרנית ולעיתים שם 'סוג' עברי אחד משמש עבור מספר מינים טקסנומיים שונים הנמנים על סוגים טקסונומיים נבדלים.

אבל כל זה הרי הוא תירוץ, כי המטרה האמיתית של הרשומה הזו היא להכיר קבוצות חרקים וגם סוגים ומינים, מוכרים יותר ופחות, חלקם עדיין לא מצא מקום ברשומות אחרות. מידע נוסף תמצאו בקישורים השונים, כולל על מינים שכבר הופיעו באתר.
 

אָמְבִּיָּה - שם סוג כללי בסִדְרַת הַאֶמְבָּאִים Embioptera. השם העברי הינו תעתיק מהשם המדעי. סדרה קטנה של חרקים בעלי גלגול חסר החיים בבתי גידול חשוכים וניזונים מחומר אורגני. הנקבות תמיד חסרות כנפיים והזכרים לרוב מכונפים. זכרים מכונפים מגיעים לעיתים לאור מלאכותי בבתי מגורים.


אמביה שחרחרה (זכר) - Oligotoma nigra


בְּרֻדָּן - סוג של פרפראי בתת־משפחת הדובונים Arctiinae במשפחה Erebidae. השם העברי נגזר מהמילה ברוד שמשמעותה בעל כתמים. ואכן במינים רבים מנוקדות הכנפיים בכתמים בהירים על רקע כהה.
 


ברודן כתום - Dysauxes famula

 

גְּמַל־שְׁלֹמֹה - שם סוג כללי בסדרה גמלי־שלמה Mantodea. בעברית לא נתנו לכל סוג טקסונומי שם סוג משלו וכל המינים זכו לאותו שם סוג עברי. על פי האגדה, שלמה המלך כעס על הגמל שלו והפך אותו לחרק (לא מצאתי סימוכין רציניים למקור).

בשפות רבות משמעות שם החרק היא 'המתפלל', 'הצליין' או 'הנביא', אולי מתוך תנוחת הציד בה רגלי הטרף פרושות במצג המזכיר תנוחת תפילה אנושית.

התנהגות זו באה לידי ביטוי בשם היווני; (Mantis (μάντις במשמעות 'נביא'. (מעניין שהשם היווני המודרני לגמ"ש הוא Είδος ακρίδος = 'סוג של חגב'). מכאן השם האנגלי Praying Mantis (הנביא המתפלל). בטורקית השם הוא peygamber devesi ומשמעותו היא 'הגמל של הנביא'. בערבית זה 'סוסו של הנביא' (فرس النبي).

מקור השם העברי הוא ככל הנראה תרגום של השם הטורקי או הערבי בו הוחלפה המילה נביא בשם שלמה (המלך) - נחשב בדת האסלאם כאחד הנביאים.

השם גמל־שלמה מופיע לראשונה בספר לימוד טבע עברי "שעורי הסתכלות" (אוזרקובסקי, קרישבסקי ויחיאלי 1911). מחברי הספר מסבירים את מקור השם מתוך המשמעות הערבית. השם אומץ על ידי מורי הטבע והופיע גם במילון האנגלי-עברי של אבן שמואל קופמן משנת 1929.  בודנהיימר השתמש בשם בספרו 'ספר החרקים לחקלאי' 1935 ומרגולין הכניס את השם לספרו 'זואולוגיה א'' 1943 ומכאן התקבע השם 'גמל־שלמה' בעברית השגורה.

[
גמל־שלמה מתפלל - Mantis religiosa

 

דְּבוֹרַת־עֵץ - סוג של דבורים לא חברתיות במשפחת הדבוריים Apidae. דבורי־עץ מקננות בתוך מחילות שהן קודחות בחומר צמחי מת כמו גזעים וקנים ומכאן שמן. גם השם האנגלי; Carpenter bees נגזר מהתנהגות זו.


דבורת עץ צהובה - Xylocopa pubescens

 

הֶסְפֶּרִית - סוג של פרפראי במשפחת ההספריתיים. כאמור השם העברי הוא תעתיק של השם המדעי של המשפחה; Hesperiidae. הספריות מעופפות ביום ומעופן מהיר ותזזיתי משהו. מאפיון זה נגזר השם באנגלית Skkiper או Darter.


הספרית החלמית - Carcharodus alceae

 

זְרִיזְבוּב - שם סוג של זבובים ממספר סוגים טקסונומים במשפחת הזְרִיזְבוּבִיִּים Tachinidae. בכל המינים במשפחה הזחלים טפילים על דרגות צעירות של חרקים אחרים. הבוגרים ניזונים מצוף ואבקה. שם הסוג נגזר ממעופם המהיר וזריזותם. חלק מהמינים משמשים להדברה ביולוגית.


זריזבוב צר־בטן - Mintho compressa. מין המגיע למשכנות אדם, טפיל על זחלים של עשנוריים (חלקם מזיקים).

 

חֲטוֹטְרִית - סוג של חיפושיות פעילות קרקע ממשפחת השחרוריתיים Tenebrionidae. שם הסוג נגזר מהמראה החיצוני, כאשר גב החיפושית מכוסה בליטות וחטוטרות. צבען כצבע הלס והן מצויות באזורים מדבריים.


חטוטרית קורח - Sepidium tricuspidatum korah

 

טֶרְמִיט - שם סוג שימושי בקבוצת הטרמיטים (Termitoidae) הממוקמת בתוך סדרת הַתִּיקָנָאִים. יש המכנים אותם 'תיקנים חברתיים'. השם טרמיט הוא תעתיק של השם האנגלי: Termite. קבוצת הטרמיטים כוללת כ־2000 מינים. אלה חרקים פרימיטביים החיים בקהילות חברתיות, לרוב באזורים טרופיים. יש המכנים אותם בטעת גסה 'נמלים לבנות' אבל אין הם קרובים של הנמלים כלל (המשתייכות לסדרת הדבוראים). על הבדלים בין טרמיטים לנמלים תוכלו לקקוא בקישור.


פועלים/ות של טרמיט לא מזוהה.

 

יַקְרוּנִית - שם סוג שימושי של חיפושיות ממספר סוגים טקסונומים במשפחת היקרוניתיים Cerambycidae. קבוצה זו מתאפיינת במחוֹשים ארוכים מאוד, המזכירים לעיתים קרניים ארוכות ומכאן נגזר השם העברי. גם השם האנגלי; Longhorn beetle, נגזר מאורך המחושים. זחלי היקרוניות מתפתחים במצע צמחי מגוון, חלקם נובר בעץ מת. אף כי יש מספר מינים הנחשבים למזיקים קשים, הרי רוב המינים מספקים שירותי מיחזור אקולוגיים והופכים חומר אורגני מת לזמין יותר עבור אורגנזמים אחרים.


יקרונית צרת־כנפיים - Stenopterus rufus syriacus

 

כַּדִּית - שם סוג שימושי לצרעות ממספר סוגים טקסונומים במשפחת הצרעיים Vespidae. הנקבות צדות עבור הזחלים שלהן זחלי פרפראים או זחלים של מיני חרקים אחרים (תלוי במין) ומטמינות אותם בקינים עשויים בוץ, חלקם דמוי כדים קטנים ומכאן נגזר השם העברי. גם השם האנגלי; Potter wasp, נגזר מהתנהגות בניית הקן.

 
קן בוץ של כדית. אולי כדית ים־תיכונית - Eumenes mediterraneus

 

לַבְנִין - שם סוג של פרפר במשפחת הלבניניים Pieridae. משפחה של פרפראי יום הנפוצה ברוב אזורי העולם. במינים רבים צבע רקע הכנפיים לבן עם כתמים שחורים ומכאן נגזר השם העברי.


לבנין הכרוב - Pieris brassicae catoleuca
 

מַגָּלִית - שם סוג לחרגולים עדינים בעל־משפחת החרגולים Tettigonioidea. בישראל הסוג מגלית מהווה שם שימושי הכולל מספר מינים מסוגים טקסונומים שונים החיים בבתי גידול עשבוניים או על עצים. השם העברי נגזר מצינור ההטלה המעוקל דמוי המגל.


מגלית דקה (זכר) -  Tylopsis lilifolia

 

נִמְלַת־קָצִיר - סוג של נמלה בתת-משפחת הדו־מותניות Myrmicinae. המינים בסוג זה פעילי יום ולילה. חלק מהמינים נעים בשיירות על שבילי ריח מסומנים. שם הסוג נגזר מהתנהגות שיחור מזון אופיינית הכוללת איסוף זרעים אקטיבי מהקרקע או מתפרחת הצמח והבאתם לקן. גם באנגלית השם דומה Harvester ant.


נמלת-קציר חולית - Messor arenarius

 

סַרְחָן - שם סוג של פשפשים הנמנים על כמה סוגים טקסונומים במשפחת הסרחניים Cydnidae. זו משפחה של פשפשי יבשה המתאפיינת בצבעים כהים. רובם צמחוניים הניזונים ממוהל שורשים או חלקים עליונים של צמחים. בעלי בלוטות ריח מפותחות המפרישות ריח חריף ודוחה בזמן סכנה. נמשכים לעיתים לאור מלאכותי ואחת למספר שנים יש מינים המופיעים במספרי ענק עד כדי מטרד.


סרחן שחור־כנף - Canthophorus melanopterus

 

עֵינְפָּז - שם סוג שימושי לארינמלים הנמנים על מספר סוגים טקסונומים במשפחת העינפזיים Chrysopidae. קבוצה של ארינמלים קטנים בצבעי ירוק או חום המתאפיינת בעיניים מבריקות ומוזהבות ומכאן שמם. הזחלים טורפים כנימות וחרקים זעירים שרבים מהם נחשבים מזיקי חקלאות. הבוגרים ניזונים בד"כ על צוף וטל־דבש ויש בהם גם טורפים. על סדרות הארינמלאים בישראל תוכלו לקרוא בקישור.


עינפז ירוק - .Chrysoperla sp

 

פִּרְחִית - שם סוג שימושי לחיפושיות ממספר סוגים טקסונומים במשפחת הזבליתיים Scarabaeidae. בנות המשפחה מופיעות במהלך החורף ועד שלהי האביב. ניזונות מגרגרי אבקה ועלי הכותרת, לעיתים גם מחלקי צמח מזינים אחרים. מכאן נגזר גם שם הסוג.


פרחית נעמי - Oxythyrea noemi

 

צִיקָדִית - שם סוג של ציקדות זעירות (לרוב 5-3 מ"מ) הנמנות על סוגים טקסונומים שונים במשפחת הציקדיתיים Cicadellidae. השם העברי נגזר מהשם המדעי. הגדולה במשפחות הציקדות - למעלה מ־5000 מינים. שכיחים על עשבים ושיחים. הציקדיות מטיבות לנתר בעזרת הרגליים האחוריות. ניזונות ממוהל הצמח. מינים אחדים עשויים להפוך למזיקים קשים.


ציקדית לא מזוהה.

 

קַבָּן - שם סוג כללי לפשפשים במשפחת הקבניים Berytidae. קבנים ניזונים מהצומח והחי. גופם צר ומאורך ונישא על גבי רגליים דקות וארוכות המזכירות קביים ומכאן נובע שמם. גם השם האנגלי; Stilt bugs, נסמך על אותו מקור.


קבן - Neides aduncus

 

רַקְבַן - שם סוג של זבובים הנמנים על מספר סוגים טקסונומים במשפחת הרחפניים Syrphidae. זחלי הרקבנים מתפתחים במצע אורגני כמו מים עשירים בחומרים אורגניים או על חומר צמחי נרקב בקרקע. מכאן נגזר השם העברי. הבוגרים ניזונים על צוף ואבקה.


רקבן מפוספס - Eristalinus taeniops

 

שַפְרִירִית - שם סוג כללי בסדרת השפיראים Odonata ותת־סדרת השפריריות Zygoptera. השם העברי נגזר מהמילה שפר שפירושה נאה / יפה. שפריריות קטנות ועדינות בהשוואה לשפיריות. כמוהן גם הן מתפתחות במקווי מים והזחלים טורפים.


שפרירית שטוחת־רגל (נקבה) - Platycnemis dealbata

 

תִּיקַנְחוֹל - שם סוג של תיקנים ממספר סוגים טקסונומים במשפחת התיקנחוליים Polyphagidae. משפחה של תיקנים החיים בבתי גידול מדבריים או יובשניים. הנקבות לרוב חסרות כנפיים ומתחפרות בחול או בקרקעות קלות. הזכרים מכונפים, לעיתים מגיעים לאור מלאכותי. באנגלית נקרא הסוג Sand cockroach.


תיקנחול עברי (זכר) - Arenivaga hebraica


מקורות נבחרים:
"ואלה שמות החרקים", א-ב, טבע וארץ, ספטמבר-אוקטובר 1973.

X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק