ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>חִפּוּשִׁיּוֹת
 
חיפושיות Coleoptera היא סדרת החרקים (בעלי גלגול מלא) העשירה ביותר במינים (מעל 350,000 מינים). חיפושיות מתאפיינות בחזה הנושא כנפי חפייה קשיחות תחתן מקופלות כנפי תעופה קרומיות (יש מינים החסרים את כנפי התעופה). חיפושיות חיות במגוון בתי גידול יבשתיים, לחים ובתוך מים. יש בהן מינים טורפים, אוכלי־כל או צמחונים. הזחלים מתפתחים על צמחים, בתוכם או בתוך הקרקע. מיעוטן נחשב למזיק ויש בהן לא מעט מינים הנחשבים מועילים לאדם.
 
 
 

 
 • המשפחה Oedemeridae
  המשפחה Oedemeridae חרקים - עולם קטן בגדול
  Oedemeridae היא משפחה קטנה של חיפושיות המופיעות באביב על פרחים. רבים מבני המשפחה בולטים בצבעים מטאליים. חלק מהמינים אוצרים בגופם חומרים צורבים העשויים לגרום, במגע עם העור, לשלפוחיות או צריבות.
 • שחאוריות
  שחאוריות חרקים - עולם קטן בגדול
  אם בעיצומו של יום חוצה את דרכם בריצה חיפושית שחורה וארוכת רגליים המתרוצצת כארנב הזוי מסיפורי עליסה בארץ הפלאות, סביר שהנכם צופים בשחאורית. מה מעניין כל כך בחיפושית שחורה ומאובקת? מסתבר שלא מעט.
 • חקיינות בתעופה
  חקיינות בתעופה חרקים - עולם קטן בגדול
  חקיינות טובה היא לא רק עניין ויזואלי אלא משלבת גם התנהגות תואמת. דוגמא יפה לכך היא חקייני צרעות כמו זבובים וחיפושיות, מחזקים את האשליה גם בדפוסי תעופה הדומים לצרעות, כך שבמבט ראשוני קשה מאד להבין האם מדובר במקור או בחיקוי.
 • קברנית החלזונות
  קברנית החלזונות חרקים - עולם קטן בגדול
  כשמדובר בחרקים טורפים, נדיר יחסית למצוא חרקים אצלם כל הדרגות ניזונות מאותו מזון בדיוק. דוגמא יפה לחרק כזה היא החיפושית קברנית החלזונות. כל הדרגות ניזונות על שבלולים הניצודים בחיפוש אקטיבי על הקרקע או צמחים. זהו מין נפוץ הפעיל באביב וניתן לראותו בכל החבל הים תיכוני.
 • זבלית נקודה וחברים
  זבלית נקודה וחברים חרקים - עולם קטן בגדול
  יש בעלי חיים שעבורם החיים בזבל הם החיים האמיתיים. הפרשות בעלי חיים מהוות חומר אורגני עשיר תזונתית והוא מהווה מזון ואתר התפתחות לחרקים שונים. אחד מהם היא חיפושית ממשפחת הזבליתיים המתפתחת על כדורי זבל המיוצרים מגללים של פרסתנים. הנה סיפורה.
 • חדקונית הלוענית
  חדקונית הלוענית חרקים - עולם קטן בגדול
  הסוג לוענית מהווה פונדקאי למינים שונים של חרקים המתפתחים רק עליו. בחולות החוף ניתן למצוא על לוענית החולות את חדקונית הלוענית, המתפתחת על מינים שונים של לוענית. זו חיפושית זעירה שרק חדי העין יוכל למצוא ועם ביולוגיית חיים מעניינת המותאמת לאקלים הים תיכוני החם והיבש.
 • יקרונית השיטה
  יקרונית השיטה חרקים - עולם קטן בגדול
  מינים פולשים הם אחת הבעיות החמורות עימן אנו נאלצים להתמודד בעידן המודרני. יקרונית השיטה הגיעה אלינו בדרך לא ידועה מדרום־מזרח אסיה והפכה למזיק הפוגע בעצי נוי ופרי והורג אותם. מין זה פוגע בעצים בריאים ולכן הוא מהווה סכנה של ממש. 
 • חדקונית הקיפודן Larinus onopordi
  חדקונית הקיפודן Larinus onopordi חרקים - עולם קטן בגדול
  הסיפור שלנו מתחיל בתל-חדיד, עובר בטורקיה ומסתיים ב....בעצם הוא עדיין לא הסתיים. למה? או! על זה רציתי לספר לכם. רשומה זו עוסקת בחיפושית אחת ובידע מדעי...לכאורה שבלבל שנים רבת חוקרים וחובבים. על התעלומה ופתרונה; הלא סופי, תוכלו לקרוא בסיפור הבא.
 • תופשים טרמפ לעתיד
  תופשים טרמפ לעתיד חרקים - עולם קטן בגדול
  טפילות היא אחת התופעות המעניינות והמדהימות בעולם החרקים ופנים רבות לה. טפילים נוקטים במגוון אדיר ולעיתים משונה של טקטיקות בכדי להפיץ את עצמם ולהגיע אל המארח. לעיתים בדרכים כה מורכבות, עד כי נשארים אנו פעורי פה לנוכח היצירתיות האבולוציונית. משפחת הרפואניות מהווה דוגמא לתופעה זו.
 • מושית הדלועיים
  מושית הדלועיים חרקים - עולם קטן בגדול
  הסוג מושית מוזכר ברשומות האתר לא פעם בהקשר של חיפושית טורפת, הניזונה מכנימות והמהווה נדבך במערך ההדברה הביולוגי; הן הטבעי וזה היזום על ידי האדם. הפעם תעסוק הרשומה במושית חריגה, גם היא "טורפת" אבל צמחים או בקיצור מושית צמחונית המחבבת מאוד צמחים ממשפחת הדלועיים.
 • העורית Attagenus fasciatus
  העורית Attagenus fasciatus חרקים - עולם קטן בגדול
  יש יצורים החולקים איתנו דרך קבע את ביתנו, מבצרנו. חלקם מוצאים שותפות בשטח המגורים וניזונים משיירים אורגניים שאנו משאירים מאחורינו מבלי משים או טורפים דיירים אחרים. רובם לא מהווים סכנה או מסבים לנו כל פגע וחלקם אפילו מועילים. אולם יש גם העשויים להסב נזקים למזון או לרכוש.
 • המושית Psyllobora bisoctonotata
  המושית Psyllobora bisoctonotata חרקים - עולם קטן בגדול
  רשומה זו מכנסת נציגים משלוש ממלכות ביולוגיות המקיימים ביניהם יחסי גומלין מורכבים, הכוללים טפילות וטריפה והופכים את הסיפור למעניין במיוחד. יש פה יצורים הנחשבים פולשים, טפילים, טורפים ו...לא תמיד ברור, מי פה הוא הילד הטוב. עוד הזדמנות ללמוד טפח על עולמם של החרקים ובית גידולם.
 • שחרורית זרעונית
  שחרורית זרעונית חרקים - עולם קטן בגדול
  רשומה זו מגישה היכרות קצרה עם חיפושית קטנה ממשפחת השחרוריתיים, אומנם לא נדירה, אבל אחת שלא רואים הרבה, אם בשל אופייה הביישני ואם בשל צורתה שאינה מזכירה כלל חיפושית או חרק, אלא סתם זרע יבש המוטל על הקרקע או מתחת לאבן.
 • עלית האספרג
  עלית האספרג חרקים - עולם קטן בגדול
  אספרג נחשב אצל בני האדם למאכל מעדן ולעיתים לירק מותרות. אנו לא היחידים שנהנים מטעמו של צמח זה. גם חרקים ניזונים ממנו, בהם מספר מינים ממשפחת העליתיים. אחת מהם היא חיפושית קטנה ויפה המכונה, מן הסתם, עלית האספרג. לפניכם סקירה קצרה על מחזור החיים של החיפושית והטפילים שלה.
 • מושית האקריות
  מושית האקריות חרקים - עולם קטן בגדול
  אחת הקבוצות הבולטות בקרב המדבירים הביולוגים היא משפחת המושיתיים בה רוב המינים הם טורפים יעילים של חרקים רכי גוף ואקריות צמחוניות. הנה הזדמנות להכיר מושית זעירה שעל אף שהיא נפוצה למדי, הרי בשל גודלה היא פחות מוכרת לציבור שאינו קרוב לתחום החקלאות. היום נכיר את מושית האקריות.
 • עלית הדגנים
  עלית הדגנים חרקים - עולם קטן בגדול
  טריפה היא אחת מאותם לחצים אבולוציוניים התורמים למגוון הביולוגי. חרקים מהווים דוגמא לעושר עצום של התאמות שנועדו לצמצם לחץ טריפה. רשומה זו עוסקת בחיפושית אחת המציגה פיתרון משלה ללחץ טריפה. חיפושית זו הנקראת עלית הדגניים, מתקיימת בבתי גידול עשבוניים בכל האזור הים־תיכוני.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק