ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
רשימת ספרי עיון ומדריכים מומלצים בשפה העברית העוסקים בתחום האנטומולוגי בכלל ובפאונה הישראלית בפרט. הרשימה מבוססת על הספרייה הפרטית וספרות שניתן להשיג כחדשה (מיעוטה) או כיד־שנייה (רובה, חלקה נדירה). הרשימה כמעט ולא כוללת ספרות מתורגמת לעברית, הפונה בעיקר לילדים ונוער, אלא אם יש בה ערך לימודי משמעותי. זו אינה רשימה מושלמת, אם יש בכלל כזו? עם הזמן אוסיף ספרים נוספים שאמצא כמתאימים לחובב הישראלי. הנכם מוזמנים להמליץ (בתגובות) על ספרים נוספים לרשימה העונים על הקריטריונים הנ"ל.
 
בהשוואה להיקף הספרות האנטומולוגית הלועזית, ובמיוחד ספרות הפונה לחובבים, הרשימה להלן דלה למדי. הסיבות לכך רבות וכוללת בעיקר שוק מקומי קטן שאינו מאפשר הפקת ספרות מושקעת במחירים שווי נפש ומחסור בכותבים מומחים היכולים לגשר בין הידע האקדמי וכתיבה עבור ציבור חובבים שאינו בקיא בשפה האקדמית.
 
 
את הספרות הקיימת ניתן לחלק ל 4 קבוצות עיקריות:
 
ספרות אקדמית - ספרים שנכתבו עבור האקדמיה. עוסקים בעיקר בצד הטקסונומי של הפאונה המקומית ופחות בידע אקולוגי. ידע אקולוגי / ביולוגי על מינים רבים, אם קיים, מפורסם בדרך כלל באנגלית במאמרים מדעיים המופיעים במגזינים אנטומולוגיים בינלאומיים.
ספרות זו מופיעה על רוב באנגלית ומפורסמת בעיקר בחו"ל, את חלקה ניתן לרכוש רק דרך הרשת, מהמפיצים הראשיים ועלות רוב הספרים מאות שקלים ויותר.
 
ספרות פסאדו־אקדמאית - ספרות הנכתבת עבור הקהל הרחב ואנשי מקצוע, רובה בעברית. עוסקת פחות בסיסטמטיקה ויותר בצד האקולוגי והביולוגי של מינים שונים או קבוצות טקסונומיות מוגדרות או עוסקת בנושאים רחבים המשותפים לפרוקי־רגליים רבים. למשל פרוקי־רגליים ארסיים.
 
ספרות לימודית - ספרות שנועדה לשמש תלמידי מגמות ביולוגיות, סטודנטים, חקלאים וכל מי שעיסוקו נוגע לחרקים ופרוקי־רגליים. ספרות כזו עוסקת באנטומולוגיה הבסיסית ביותר; החל מהכרת מבנה החרק ומערכות הגוף שלו וכלה באקולוגיה וביולוגיה של הקבוצות השונות. ספרים העוסקים בהקשר החקלאי נוגעים גם בנושאי מניעה והדברה של מזיקי חקלאות. האחרונים יכולים להכיל מידע רב על מינים נפוצים יותר ופחות, מינים שאינם נזכרים בספרות כללית אחרת.
 
ספרות עממית - כוללת גם מדריכים שונים המבוססים על זיהוי בתמונות או ספרות העוסקת בידע כללי על חרקים או על קבוצות ספציפיות, לעיתים פרוקי־רגליים המשמשים כחיות מחמד או המגודלים לצורך לימודי. המידע בדרך כלל מצומצם ולעיתים אינו כולל שמות מדעיים.
 
לא תמיד ניתן לשייך ספר מסוים לקטגוריה אחת והשתייכות ספר כזה או אחר לא מעידה על איכותו המדעית, הלימודית או הציבורית. חלק מהספרות הקיימת הודפסה לפני עשרות שנים, העברית שם ארכאית משהו, הידע אינו עכשווי וחלק מהשמות העבריים והמדעיים אינם מעודכנים. ועדיין חלק מהמידע המופיע שם הוא הטוב מסוגו או היחיד הקיים. כך שגילו של ספר לא יעיד בהכרח על איכותו.
 
ריכוז גדול של מאמרים מעניינים, חלקם נדירים, על חרקים, עכבישניים ופרוקי־רגליים אחרים אפשר למצוא גם בעלוני 'טבע וארץ' של החברה להגנת הטבע, במיוחד במהדורות הראשונות משנות 50-60 של המאה הקודמת שיצאו בהוצאת "ספריית השדה" (הטבע והארץ). חוברות אלו נאגדו לכרכים ונמצאים בספריות שונות. הן (וחלק ניכר מהספרים ברשימה לעיל) מצויים גם בספריית החברה להגנת הטבע בת"א (סגורה לקהל נכון לשנת 2018) וניתן להגיע לשם לעיין ואף לצלם חומר נדרש. למידע על הספרייה, שעות הפתיחה וטלפונים כנסו לאתר החברה להגנת הטבע ברשת.
החי והצועמח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי והצומח של ארץ־ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2 עורך גרשם לוי
הוצאה משרד הביטחון, ההוצאה לאור שנת הוצאה 1982
מוקדש להכרות עם מגוון חסרי-חוליות יבשתיים בישראל: עקרבים, עכבישים, עקרבישים, עכשובים, זוטקרבים, רגלבישים, אקריות, סרטנים יבשתיים, מרבי רגליים, חלזונות, נמטודות, שלשולים. מכיל מידע כללי על הביולוגיה והאקולוגיה של הקבוצות השונות.מציין את המשפחות החשובות בכל סדרה. כולל מידע ותמונות של מינים נפוצים וחשובים. מרבית שמות המינים בעברית מבוססים על הוראת האקדמיה ללשון עברית ומשמשים גם באקדמיה וספרות רשמית אחרת. יש להתייחס למידע הטקסונומי בזהירות, מאז פרסום הכרך מינים רבים עברו רביזיה סיסטמתית; עודכנו שמות מדעיים ושיוך ברמות טקסונומיות שונות. חלק מהשמות המדעיים מאוייתים בשונה מהמקובל כיום.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי והצומח של ארץ־ישראל, החרקים, כרך 3 עורך יהושע קוגלר
הוצאה משרד הביטחון, ההוצאה לאור שנת הוצאה 1989
נחשב לספר המקיף והחשוב בעברית ככל שזה נוגע לפאונת החרקים בישראל. הספר כולל סקירה כללית על קבוצת החרקים (אנטומיה, פיסיולוגיה והתנהגות), מידע על הביולוגיה והאקולוגיה של הקבוצות השונות ומציין את המשפחות החשובות בכל סדרה. כולל מידע ותמונות של מינים נפוצים וחשובים.
מרבית שמות המינים בעברית מבוססים על הוראת האקדמיה ללשון עברית ומשמשים גם באקדמיה וספרות רשמית אחרת. יש להתייחס למידע הטקסונומי בזהירות, מאז פרסום הכרך מינים רבים עברו רביזיה סיסטמתית; עודכנו שמות מדעיים ושיוך ברמות טקסונומיות שונות. חלק מהשמות המדעיים מאויתים בשונה מהמקובל כיום.
 
מדריך שדה לעקרבי ישראל מחברים אוהד יהלומי, יורם צביק, אסף צוהר ואפרת גביש-רגב
הוצאה רשות שמורות הטבע שנת הוצאה 2018
מדריך שדה עדכני ומפורט הכולל את מרבית המינים של עקרבי ישראל (למעט מינים שתיאורם טרם הושלם נכון לזמן הדפסת המדריך). המדריך מספק היכרות ראשונית עם עקרבים, משפחות העקרבים בישראל, מפתח מינים של תרשים זרימה על פי סימני שדה וטבלת תמונות השוואתית של מינים דומים. המדריך מקדיש לכך מין 2 עמודים הכוללים תמונה, תיאור כללי, תפוצה ובית גידול ואיזכור מינים דומים. שמות העקרבים במדריך עוקבים אחר הוועדה למונחי זואולוגיה של האקדמיה ללשון עברי. חלקם שונים מאלו המופיעים בספרות קודמת. מדריך חובה לכל חובב טבע, מדריכי טבע ומורי טבע ומורי דרך.
החי ו
עקרבים, עכבישים וקרוביהם בישראל מחברים פנחס אמתי, דני סימון
הוצאה כתר שנת הוצאה 2018
מדריך מקיף על עכבישני ישראל בדגש עקרבים ועכבישים. כולל סקירה של מרבית המשפחות החשובות, מאות צילומים ומידע אינפורמטיבי עדכני על מינים חשובים או מעניינים שכדאי להכיר בשדה וגם בבית. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
הצומח של ארץ-ישקקק
ראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כך 2
אורחים לא קרואים מחבר פנחס אמתי
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1982
סקירה ביולוגית ואקולוגית, מלווה בתצלומים רבים, של בעלי חוליות, חרקים ופרוקי-רגליים אחרים המופיעים במשכנות אדם. כתוב בשפה בהירה וציורית ומתאים לכל מי שרוצה להכיר קצת יותר לעומק תושבי קבע ואורחים המגיעים לבתים שלנו. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זהירות עקרבים מחבר פנחס אמתי
הוצאה מודן שנת הוצאה 1996
סקירה תמציתית ועניינית על הביולוגיה והאקולוגיה של סדרת העקרבאים. על הקשר בין עקרבים והאדם, נגיעה בפולקלור ומידע על גידול.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי מתחת לאבן - עולם קטן ואפלולי שגגו אבן וגבולו אור מחברים פנחס אמתי, דני סימון
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1985
סקירה ביולוגית ואקולוגית המלווה בתצלומים רבים של חרקים ופרוקי-רגליים אחרים השוכנים מתחת לאבנים ובבתי גידול אפלים. כתוב בשפה בהירה וציורית ומתאים לכל מי שרוצה להכיר קצת יותר לעומק את החיים מתחת לאבן. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך החרקים בישראל מחבר פנחס אמתי
הוצאה כתר שנת הוצאה 1987
מדריך שדה שימושי המאפשר זיהוי בתמונות של כ 300 מינים של חרקים, עכבישים, עקרבים, נדלים וסרטנים. המפתח הראשי מתבסס על בית הגידול (מקום המחייה): שוכני צמחים, שוכני קרקע, חובבי אפלולית ושוכני מים. מידע אקולוגי בסיסי ביותר. ספר חובה לכל חובב חרקים מתחיל. שמות המינים בעברית שבספר אינם עוקבים בחלקם אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית, מה שעשוי לייצר בלבול בקרב חובבים שאינם מכירים ספרות אחרת. חלק מהשמות המדעיים מיושנים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך החרקים בישראל לילדים ונוער מחברים פנחס אמתי, יונה זילברמן
הוצאה מודן שנת הוצאה 1982
מדריך (281 עמ') בתמונות לבית ולשדה הנכתב עבור ילדים ונוער הרוצים להכיר מקרוב את עולמם של החרקים ופרוקי-הרגליים בבית גידולם. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
פרפרי ארץ־ישראל מחבר יצחק איזנשטיין
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1983
סקירה ביולוגית ואקולוגית מלווה בתצלומים של פרפרים בישראל. מביא מידע כללי על קבוצת הפרפראים ומציג מינים נפוצים וחשובים. חלק משמות המינים מיושנים להיום. ספר חובה לכל חובב פרפרים.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
רפרפי ארץ־ישראל מחבר יצחק איזנשטיין
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1984
סקירה ביולוגית ואקולוגית מלווה בתצלומים של רפרפים בישראל. מביא גם מידע כללי על קבוצת הרפרפים ומציג מינים נפוצים וחשובים. חלק משמות המינים מיושנים להיום. ספר חובה לכל חובב פרפרים.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
על פרפרים וצמחים בארץ־ישראל מחבר יצחק איזנשטיין
הוצאה משרד הביטחון, ההוצאה לאור שנת הוצאה 1988
ספר עשיר בתמונות העוסק ביחסים שבין פרפרים וצמחים המשמשים כפונדקאים שלהם. סקירה רחבה של מיני צמחים מושכי פרפרים המתאימים לגינון ביתי וציבורי. ספר חשוב לכל הרוצה בגינת פרפרים פעילה.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך הפרפרים בישראל, מהדורה מורחבת מחבר דובי בנימיני
הוצאה כתר שנת הוצאה 2002
מדריך שדה בתמונות לזיהוי מרבית פרפרי היום בישראל, בחרמון, סיני וירדן. מתבסס על מפתח צבע של המשפחות וכולל סקירה אקולוגית קצרה, מפת תפוצה ומידע שימושי נוסף. ספר חובה לכל חובב פרפרים וחרקים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
גינת הפרפרים בישראל מחבר דובי בנימיני
הוצאה כתר שנת הוצאה 2009
מדריך מצולם מקיף על הקמה ואחזקה של גינון פרטי וציבורי המושך פרפרים. כולל מידע על פרפרים וצמחי בר, גידול וצפייה בפרפרים, צילום פרפרים בטבע ועוד.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
חרקים נגד אדם - מבוא לאנטומולוגיה רפואית בהיבט האקולוגיה והאבולוציה מחבר מיכאל קוסטא
הוצאה הקיבוץ המאוחד שנת הוצאה 1978
ספר מקורי וייחודי העוסק בחרקים, אקריות, מרבי-רגליים ועכבישניים הבאים במגע ישיר עם האדם ועשויים להעביר מחלות שונות. ספר חובה לכל חובב טבע המתעניין בפריזיטולוגיה ותהליכים אבולוציוניים כלליים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך חיות ארס בישראל מחברים שולוב אהרון, פרימור נפתלי, צחי אברהם
הוצאה זמורה שנת הוצאה 1978
מדריך מצולם (93 עמ') של בע"ח ארסיים בישראל כולל זוחלים, פרוקי-רגליים ורכיכות. מביא מדגם מייצג של מינים חשובים / נפוצים. מידע בסיסי ביוצר על כל מין, הקשר לאדם ואפיון הסכנה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
עולמה של הצרעה המזרחית מחבר יעקב ישי
הוצאה משרד הביטחון ההוצאה לאור / האוניברסיטה המשודרת שנת הוצאה 2000
עוסק בעולמה של הצרעה המזרחית בטבע ובמעבדה ומסכם תצפיות וניסויים שנערכו במשך 40 שנים. כולל סקירה ביולוגית, חברתית ותופעות שונות הנוגעות למין הזה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החרקים, מהדורה שנייה מחבר מיכאל קוסטא
הוצאה האוניברסיטה הפתוחה שנת הוצאה 2006
ספר הלימוד הבסיסי של קורס החרקים באוניברסיטה הפתוחה. מספק ידע ראשוני ומעבר לכל מי שרוצה להכיר את עולם החרקים מבפנים ומחוץ. הספר מחולק ליחידות לימוד העוסקות בהכרות בסיסית עם קבוצת החרקים, מבנה ותפקוד גוף החרק, רבייה, תקשורת בחרקים ועל היחסים שבין חרקים צמחים ואדם. ספר חובה לכל אנטומולוג חובב ומתחיל.
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
אנטומולוגיה כללית, מהדורה שנייה מחבר שמעון בודנהיימר
הוצאה קריית ספר שנת הוצאה 1961
עוסק באנטומולוגיה כללית עם דגש על הפאונה המקומית. מספק ידע מעמיק על יסודות האנטומיה, פיסיולוגיה, התפתחות, גדילה, רבייה והתנהגות. כולל פרקים על אקולוגיה של חרקים, חרקים כמזיקים ומפתח טקסונומי בסיסי לחרקים בישראל.
ספר ישן אבל לא מיושן המכיל ידע רב ששימש בסיס לספרים רבים שבאו אחריו, חלקם נזכרים ברשימה זו. ככל שזה נוגע לידע האנטומולוגי זהו ספר חובה לכל אנטומולוג מתחיל. הצד הטקסונומי מטבע הדברים לא מעודכן אבל עדיין שימושי באספקטים רבים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי בארצות המקרא - תולדת החי בארץ ישראל ושכנותיה עורך שמעון בודנהיימר
הוצאה מוסד ביאליק שנת הוצאה 1949
שני כרכים העוסקים בסקירה היסטורית של תולדות החי בארץ ישראל והארצות השכנות החל מתקופת האבן ועד סוף המאה ה-19. הספר מרכז מידע ממאות מקורות שונים, חלקם קדומים מאוד ומביא את סיפורו של עולם החי באזור כפי שהוא משתקף מהמקורות השונים והקשר שלו עם העולם התרבותי והכלכלי של עמי האזור. פרוקי-רגליים מהווים רק חלק מזערי מהספר אבל גם סקירה מוגבלת זו יחודית וכמעט אין שני לה בספרות מאוחרת יותר. חובה לכל מי שרוצה להבין את עולם החי של האזור שלנו בהקשר ההיסטורי והתרבותי.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחיי החרקים - פרקים באקולוגיה, בביולוגיה ובפנולוגיה של חרקים בישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ע"ש י"ל מגנוס שנת הוצאה 1970
עוסק בגורמי הסביבה שבה מתפתחים חרקים וכיצד הם משפיעים על אורח חייהם וצורת הופעתם. הדוגמאות מתבססות על מינים מקומיים מתוך עבודות של חוקרים ישראלים. הספר עוסק בהליכי חיזור ורבייה, מחזורי הגלגול מדרגת הביצה דרך הזחל והגולם עד לבוגר, עצירת התפתחות, יחסי חרקים וצמחים, אויבים טבעיים ומחלות ועוד. כל זאת מההיבט האקולוגי. ספר חשוב לחובב שכבר רכש ידע אנטומולוגי בסיסי.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
על פרוקי הרגל - יחסים, יצרים ותגובות מחבר יחזקל ריבנאי
הוצאה מכון וולקני, בית דגן שנת הוצאה 1977
ספר המיועד לחובבי טבע ומורים והעוסק ביחסי הגומלין של פרוקי-רגליים לבין אורגניזמים אחרים (בע"ח וצמחים) או בני מינם. מביא דוגמאות מעניינות איורים, צילומים (שחור לבן) וביבליוגרפיה. ספר מומלץ.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מעולם החרקים עורך ז'אן אנרי פאבר
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1948
עיבוד מתורגם לבני הנעורים בידי פנחס אוירבך של פרקים אחדים מתוך הספר זכרונות אנטומולגיים של החוקר הצרפתי בן המאה ה-19 פאבר. ספרון קטן (כ-150 עמוד) הלוקח את הקורא בשפה ציורית ופיוטית אל תוך עולמו של החוקר ועולמם של החרקים שהוא מסתכל עליהם. זה אינו ספר מדעי אבל המידע המצוי בו מרתק ומהווה חלון אמיתי לידע שהיום קשה למצוא. נכתב לנוער אבל ישבה לב של כל מבוגר שאוהב טבע וחרקים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זכרונות אנטומולוגיים מחבר ז'אן אנרי פאבר
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1956
פרקים נבחרים (ושונים מהקודם) בתרגומו של חיים בן עמרם מתוך הספר זכרונות אנטומולגיים של החוקר הצרפתי בן המאה ה-19 פאבר. ספר קטן (כ-220 עמוד) הלוקח את הקורא אל עולמו של החוקר ועולמם של החרקים בהם הוא צופה. התרגום אינו פיוטי כשל אוירבך וגם ספר זה אינו מדעי אבל גם בו המידע מרתק ומהווה חלון אמיתי לידע שהיום קשה למצוא.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
תצפיות בטבע הארץ עורך יעקב איציקוביץ
הוצאה ראובן מס ירושלים שנת הוצאה 1969
המחבר היה מחנך ומורה לטבע שנהג לפרסם מאמרים ותצפיות בכתבי עת שונים. בספר מרוכזות מידע ותצפיות של המחבר פרי הסתכלות של עשרות שנים בטבע המקומי. הפרקים העוסקים בחרקים כוללים מידע על הצרעה המזרחית, טוואי הברוש, שבתאי השקד, זנב-סנונית, רפרף ההרדוף ופרק העוסק ביחסים שבין עכבישים לאדם. זו אינה כתיבה מדעית אך היא כוללת שפע מידע ותיאורים מיד ראשונה שנדיר למצוא בספרות חדשה יותר. בהחלט שווה עיון למי שמחפש מידע מזווית נוספת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי צמחים בישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ע"ש י"ל מגנוס שנת הוצאה 1961
ספר מקיף (545 עמ') הסוקר את מזיקי החקלאות החשובים בישראל. כולל סקירה על רכיכות, חרקים, עכבישניים, זוחלים, עופות ויונקים. חלק מהמידע נוגע לאויביי מזיקים היכולים לשמש בהדברה ביולוגית. המידע כולל תיאור, סקירת מחזור חיים, תיאור נזקים ודרכי התמודדות.
למרות היותו ישן, חלק מהידע בו רלוונטי גם היום ובמיוחד הצד האקולוגי ומגוון המינים. למרות שהוא פונה בעיקר לחקלאים ומורים הרי הוא מספק ידע נדיר ומרוכז שלא מצוי בעברית במקומות אחרים על הביולוגיה של מינים רבים שמוצאים גם בטבע ובגינה. מומלץ מאוד לכל חובב מתקדם
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחלות ומזיקים בצומח מחברים י. פרץ, יעקב גרוס
הוצאה הוצאת המשק החקלאי שנת הוצאה 1989
ספר ( 215עמ') הסוקר מזיקי חקלאות חשובים בישראל. ערוך לפי קבוצות גידולים. לא מקיף כמו הקודם אבל ממוקד מאוד בתחום של זיהוי מזיקים והטיפול בהם. יש בו שפע תמונות ש"ל שיכולת לסייע בזיהוי חרקים מזיקים. מיועד לחקלאים אבל יכול לסייע לכל אנטומולוג חובב.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי עצי פרי הסובטרופיים בישראל מחברים אליהו סבירסקי, מנס ויסוקי ויהונתן יזהר
הוצאה מועצת הפירות שנת הוצאה 2002
ספר מקיף (285 עמ') הסוקר מזיקי חקלאות חשובים בענף גידול עצי פרי סובטרופיים בישראל. מספק תיאור ביולוגי ואקולוגי של מזיקים בהם אקריות וחרקים וכן מידע על הנזקים ואוייבים טבעיים. כולל גם מידע כללי על הקבוצות השונות כמו רבייה, הפצה, תזונה התנהגות ועוד. בסוף הספר מרוכזות תמונות בצבע של מרבית המינים המוזכרים בספר. אומנם הספר מיועד לחקלאים אבל יכול לשרת היטב כל חובב חרקים בשל המידע הרב שיש בו שלא מצוי בעברית בספרות אחרת.
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מגדיר לחרקי הכותנה בשראל מחברים אמנון פרידברג, איאן סוסמן, פיני קפלן
הוצאה דביר כזמן, המועצה לייצור ושיווק כותנה שנת הוצאה 1989
ספר מקיף (128 עמ') הסוקר מזיקי חקלאות חשובים בענף הכותנה בישראל. מספק תיאור ביולוגי ואקולוגי של מזיקים בהם אקריות וחרקים וכן מידע על הנזקים ואוייבים טבעיים. מלווה בתמונות צבע של כל המינים המוזכרים בספר. מטרתו העיקרית הינה לאפשר לפקח המזיקים בכותנה לזהות את המינים אותם הוא פוגש בשדה. עם זאת הוא יכול לשרת היטב כל חובב חרקים בשל המידע המרוכז שיש בו על חלק מהמינים שלא מצוי בעברית בספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
ספר החרקים לחקלאי מחברים ש. בודנהיימר, צ. קלין
הוצאה אמנות שנת הוצאה 1935
אולי הספר העברי הראשון שעסק ביסודות האנטומולוגיה וחיי החרקים. כתוב בעברית של פעם ומנוקד. למרות השפה הארכאית הרי שההסברים בו בהירים וממצים. אני מצאתי אותו, במידה רבה, קריא יותר מהרבה ספרים מודרניים. עוסק באנטומולוגיה בסיסית, קצת אקולוגיה של חרקים (שני הנושאים הכי שווים), סקירה של קבוצות חרקים חשובות בישראל (לא רלוונטי), מזיקי חקלאות ודרכי הדברה (מיושן).
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי הפלחה והמספא במזרח התיכון מחבר יחזקל ריבנאי
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1960
ביסודו זה ספר אנטומולוגיה שימושית לחקלאי אבל לא רק. שפע המידע שבו, גם אם קצת ישן ולא מעודכן מתאים בהחלט לכל אנטומולוג מתחיל ומתקדם. הספר כולל יסודות באנטומיה ופיסיולוגיה של חרקים, טקסונומיה, אקולוגיה של חרקים, הדברה וסקירת מינים מזיקים - חלקם מינים שאפשר לפגוש בכל סיור שטח במקומות שונים בישראל. מומלץ להשלמת ידע לחובבים מתקדמים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי גן הירק בארץ־ישראל מחבר ה. צ. קלין
הוצאה הסוכנות היהודית, התחנה לחקר החקלאות שנת הוצאה 1941
ספר הדרכה (134 עמ') הסוקר את מזיקי גן הירק החשובים בישראל. הספר בנוי כמגדיר עפ"י אפיון הנזק לצמח. כולל סקירה תמציתית של חרקים, עכבישנים ועוד בע"ח. הפרק העוסק בהדברה לא רלוונטי לימינו.
אומנם ישן מאוד והמידע בו בסיסי ולעיתים לא מעודכן אבל הוא עשיר בתמונות ש"ל ואיורים שחסרים בספרים אחרים ובשל כך הוא מהווה ידע משלים לספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי צמחי הנוי בארץ־ישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1949
ספר הדרכה (135 עמ') הסוקר את מזיקי עצי הנוי החשובים בישראל. כולל סקירה תמציתית של חרקים, עכבישניים ועוד בע"ח. כולל התייחסות לעצי נוי והמזיקים הספציפיים שלהם. הפרק העוסק בהדברה לא רלוונטי לימינו.
אומנם ישן מאוד והמידע בו בסיסי ולעיתים לא מעודכן אבל הוא עשיר בתמונות ש"ל ואיורים שחסרים בספרים אחרים ובשל כך הוא מהווה ידע משלים לספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי ההדר בארץ־ישראל מחבר ה. צ. קלין
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1940
ספר הדרכה (215 עמ') הסוקר את מזיקי עצי ההדר החשובים בישראל. כולל סקירה תמציתית של חרקים, עכבישניים ועוד בע"ח. קצת על הדברה ביולוגית בראשית דרכה בישראל, הפרק העוסק בהדברה כימית לא רלוונטי לימינו.
אומנם ישן מאוד והמידע בו בסיסי ולעיתים לא מעודכן אבל הוא עשיר בתמונות ש"ל ואיורים שחסרים בספרים אחרים ובשל כך הוא מהווה ידע משלים לספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחלות ומזיקים בצמחים מחברים אסתר אבידע, ש. פאפו
הוצאה משרד החינוך שנת הוצאה 1961
ספר לימוד המיועד לתלמידי הכיתות הגבוהות הלומדים מדעי החיים וחקלאות. הספר מתאר כיצד חרקים ופטריות פוגעים בגידולים חקלאיים. מספק מידע תמציתי וענייני המגובה באיורים טובים, על המורפולוגיה והפיסיולוגיה של חרקים. יכול לשמש כספר עזר עבור מי שרוצה להכיר טוב יותר מורפולוגיה של חרקים מבלי להסתבך בתיאורים מסובכים ושפה אקדמאית. מספק רקע טוב לקונפליקטים בין האדם לעולם החי
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
חרקים מזיקי מחסן (מהדורה נסיונית) עורך ש. נברו, ע. דונאי, ר. דיאס
הוצאה משרד החקלאות, מרכז וולקני, המח' לאיסום, בית דגן שנת הוצאה 1991
חוברת מקיפה (90 עמ') הסוקרת את מרבית מזיקי המחסן בישראל שהיו ידועים עד להוצאת הספר. כולל תיאור המינים (מקומיים ופולשים), ביולוגיה והנזק.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זואולוגיה א' - חסרי־חוליות (מהדורה מורחבת) מחברים יהושע מרגולין, י.ל. פישלזון
הוצאה הקיבוץ המאוחד שנת הוצאה 1975
ספר יסודות הזואולוגיה של חסרי-חוליות הכולל מידע גם על פרוקי-רגליים יבשתיים וחרקים. ספר חובה לכל מי שרוצה להיכנס לעולם הזה מעבר להכרות בסיסית שמית על בסיס תמונה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחזור הצומח והחי בישראל מחבר א. שמאלי
הוצאה מסדה שנת הוצאה 1965
שני כרכים העוסקים במחזור העונות הים-תיכוני בישראל ובצמחים ובע"ח המופיעים בהם. אומנם הצד של החרקים צנוע אבל חשיבותו של הספר הוא בהכרות והבנת האקולוגיה של בתי הגידול ומחזור העונות המקומי. הכרות זו היא כלי חשוב לכל חובב טבע ואנטומולוג היוצא לשטח. שמות האורגניזמים מיושנים בחלקם אבל המידע האקולוגי יפה ברובו גם להיום. מומלץ לכל חובב מתחיל הרוצה להבין לרוחב את מחזור הצומח והחי של ישראל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
נלך אל הנמלה - מדריך נמלים בישראל בטבע ומשכנות אדם מחבר יעקב עופר
הוצאה יובל עופר שנת הוצאה 2000
ספר מקורי של חוקר הנמלים יעקב עופר העוסק באורחות חייהן של הנמלים וסוקר את המינים החשובים והנפוצים בישראל.
 
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
נמלת הקציר בישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1968
חוברת עיון העוסקת בסוג נמלת קציר בישראל. כוללת מגדיר בסיסי וחלקי ומידע על הביולוגיה והאקולוגיה של הסוג ומעט מאוד על המינים עצמם.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדינת הטרמיטים מחבר וילהלם בלשה Wilhelm Bölsche
הוצאה הוצאת סיני שנת הוצאה 1946
תרגום עברי לנוער של הספר Der Termitenstaat שיצא לאור בשנת 1931. הספר עוסק באקולוגיה והביולוגיה של הטרמיטים והיה אחד הראשונים לספק מידע מדעי על טרמיטים בפורמט לנוער. 61 עמודים, עם מספר איורים בש"ל. נחשב לספר נדיר.
החי והצומחל ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החיים מתחת לאבן (ומתחת לקליפות העצים) מחבר שלמה מרון
הוצאה אורנים (הוצאה פנימית) שנת הוצאה 1983
סדרה של חוברות בשלושה כרכים העוסקת בפאונת החיים מתחת לאבן. מיועדת לסטודנטים לביולוגיה וכחוברת עזר להוראה. מספקת מידע על מינים חשובים כולל ביולוגיה, אקולוגיה, טקסונומיה וביבליוגרפיה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
בסוד העכבישים מחבר אמוץ כהן
הוצאה הקיבוץ המאוחד שנת הוצאה 1966
ספרון קטן וצנוע העוסק בהכרות עם מיני העכבישים הנפוצים בישראל (איורים בסיסיים). כתוב בשפה ארכאית אבל בנימה אישית וציורית של חוקר האוהב את מושא מחקריו. אין הרבה מאוד מידע מעמיק אבל הוא פותח חלון יפה להכרות בסיסית עם האקולוגיה וההתנהגות של מינים חשובים. השמות בספר מיושנים וגם השמות המדעיים לוקים בחסר או אינם קיימים. עם זאת כל חובב מתקדם יכיר במהירות על מה מדובר. מומלץ מאוד לכל חובב עכבישים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
עכבישים בארץ מחבר א. שולוב
הוצאה האוניברסיטה העברית בירושלים שנת הוצאה 1943
חוברת המוקדשת לפאונת העכבישים של ישראל שיצאה כסיכום לקורסים שהעביר בזמנו פרופ' שולוב באוניברסיטה. אומנם חלק מהמידע הטקסונומי אינו עדכני אבל עדיין ניתן למצוא בה מידע חשוב בנוגע לתפוצה ותיאורים והתייחסות למינים שונים שלא רואים במקורות אחרים. חוברת נדירה שיצאה לשימוש פנימי להוראה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי בסביבת ים-המלח מחבר לב פישלזון
הוצאה ספרית השדה שנת הוצאה 1967
חוברת (90 עמ') המוקדשת לעושר המינים בסביבת ים-המלח. סוקרת בעלי-חוליות וחסרי חוליות המאפיינים את בית הגידול המדברי היחודי של בקע ים-המלח. בנויה כמגדיר שדה בסיסי עם איורים ותיאור קצר. מתייחסת גם למינים שונים של פרוקי-רגליים שלא מופיעים בספרות עברית אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
אקריות ארץ־ישראל מחברים דר' צבי קליין, ליאנה זרבי
הוצאה משרד החקלאות ופתוח הכפר, השרותים להגנת הצומח שנת הוצאה 2010
ספר (344 עמ') הסוקר את הקבוצות העיקריות והמינים החשובים של אקריות בישראל. האקריות מובאות בחלוקה לסדרות, משפחות וסוגים, סימני היכר אופייניים, צורת החיים, סימנים המבדילים בין מין למשנהו, מקום גידול, מזון, צורת העברה ויחסי גומלין. ספר מקיף שנועד לסייע למדריכים חקלאיים, תלמידים, חוקרים ולעוסקים בהגברת היצוא החקלאי ולכל חובבי הטבע.
החי והצומח של
אקריות בחקלאות ישראל מחברים צלילה בן דוד, יעקב גוטליב, אריק פלבסקי ואיתן רכט
הוצאה משרד החקלאות ופתוח הכפר, השרותים להגנת הצומח שנת הוצאה 2018
מדריך שדה מצולם - תמונות של אקריות מצויות בצמחים בחקלאות ישראל. 88 עמודים, כריכת סליל, למינציה על כל העמודים
המדריך כולל את 30 המינים הצמחוניים החשובים והנפוצים ביותר מתוך כ-40 מינים הנחשבים למזיקי חקלאות בישראל. המינים השונים במדריך זה מסודרים לפי משפחות ולפי סדר חשיבותם הכלכלית. במדריך כלולים פרטים על הביולוגיה, טווח הפונדקאים ועונת הפעילות של האקריות, תמונות שצולמו בהגדלה גדולה וקטנה במיקרוסקופ סטראוסקופי ותמונות נזק אופייני שצולמו בשטח.  למדריך מצורף מפתח שמות המאפשר חיפוש לפי גידולי החקלאות הנפגעים ולפי שמות עבריים ושמות לטיניים של האקריות והחרקים המוזכרים.
ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
פרפרים - מדריך כיס לפרפרים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה  
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-40 מיני פרפרי יום, מהנפוצים בישראל. כולל איור בגדול טבעי, סמני זיהוי, פונדקאים זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב פרפרים, ילדים ובכלל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
חרקים - מדריך כיס לחרקים נפוצים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה 2010
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-72 מיני חרקים, מהנפוצים בישראל. כולל איור צבעונית, סמני זיהוי, זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב חרקים, ילדים ובכלל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
עכבישנים - מדריך כיס עכבישנים נפוצים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה 2013
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-45 מיני עכבישנים, מהנפוצים בישראל. בהם 21 מיני עכבישים, חלקם מינים מלווי אדם ו-12 מינים של עקרבים. כולל איור צבעונית, סמני זיהוי, זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב, ילדים ובכלל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זחלים - מדריך כיס לזחלים של פרפרים נפוצים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה 2014
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-59 זחלי פרפראים (פרפרי יום ועשים).  כולל איור צבעונית, סמני זיהוי, זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב חרקים, ילדים ובכלל.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
  עורך    
הוצאה   שנת הוצאה  
 
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
  עורך    
הוצאה   שנת הוצאה  
 
רשימת ספרי עיון ומדריכים מומלצים בשפה העברית העוסקים בתחום האנטומולוגי בכלל ובפאונה הישראלית בפרט. הרשימה מבוססת על הספרייה הפרטית וספרות שניתן להשיג כחדשה (מיעוטה) או כיד־שנייה (רובה, חלקה נדירה). הרשימה כמעט ולא כוללת ספרות מתורגמת לעברית, הפונה בעיקר לילדים ונוער, אלא אם יש בה ערך לימודי משמעותי. זו אינה רשימה מושלמת, אם יש בכלל כזו? עם הזמן אוסיף ספרים נוספים שאמצא כמתאימים לחובב הישראלי. הנכם מוזמנים להמליץ (בתגובות) על ספרים נוספים לרשימה העונים על הקריטריונים הנ"ל.
 
בהשוואה להיקף הספרות האנטומולוגית הלועזית, ובמיוחד ספרות הפונה לחובבים, הרשימה להלן דלה למדי. הסיבות לכך רבות וכוללת בעיקר שוק מקומי קטן שאינו מאפשר הפקת ספרות מושקעת במחירים שווי נפש ומחסור בכותבים מומחים היכולים לגשר בין הידע האקדמי וכתיבה עבור ציבור חובבים שאינו בקיא בשפה האקדמית.
 
 
את הספרות הקיימת ניתן לחלק ל 4 קבוצות עיקריות:
 
ספרות אקדמית - ספרים שנכתבו עבור האקדמיה. עוסקים בעיקר בצד הטקסונומי של הפאונה המקומית ופחות בידע אקולוגי. ידע אקולוגי / ביולוגי על מינים רבים, אם קיים, מפורסם בדרך כלל באנגלית במאמרים מדעיים המופיעים במגזינים אנטומולוגיים בינלאומיים.
ספרות זו מופיעה על רוב באנגלית ומפורסמת בעיקר בחו"ל, את חלקה ניתן לרכוש רק דרך הרשת, מהמפיצים הראשיים ועלות רוב הספרים מאות שקלים ויותר.
 
ספרות פסאדו־אקדמאית - ספרות הנכתבת עבור הקהל הרחב ואנשי מקצוע, רובה בעברית. עוסקת פחות בסיסטמטיקה ויותר בצד האקולוגי והביולוגי של מינים שונים או קבוצות טקסונומיות מוגדרות או עוסקת בנושאים רחבים המשותפים לפרוקי־רגליים רבים. למשל פרוקי־רגליים ארסיים.
 
ספרות לימודית - ספרות שנועדה לשמש תלמידי מגמות ביולוגיות, סטודנטים, חקלאים וכל מי שעיסוקו נוגע לחרקים ופרוקי־רגליים. ספרות כזו עוסקת באנטומולוגיה הבסיסית ביותר; החל מהכרת מבנה החרק ומערכות הגוף שלו וכלה באקולוגיה וביולוגיה של הקבוצות השונות. ספרים העוסקים בהקשר החקלאי נוגעים גם בנושאי מניעה והדברה של מזיקי חקלאות. האחרונים יכולים להכיל מידע רב על מינים נפוצים יותר ופחות, מינים שאינם נזכרים בספרות כללית אחרת.
 
ספרות עממית - כוללת גם מדריכים שונים המבוססים על זיהוי בתמונות או ספרות העוסקת בידע כללי על חרקים או על קבוצות ספציפיות, לעיתים פרוקי־רגליים המשמשים כחיות מחמד או המגודלים לצורך לימודי. המידע בדרך כלל מצומצם ולעיתים אינו כולל שמות מדעיים.
 
לא תמיד ניתן לשייך ספר מסוים לקטגוריה אחת והשתייכות ספר כזה או אחר לא מעידה על איכותו המדעית, הלימודית או הציבורית. חלק מהספרות הקיימת הודפסה לפני עשרות שנים, העברית שם ארכאית משהו, הידע אינו עכשווי וחלק מהשמות העבריים והמדעיים אינם מעודכנים. ועדיין חלק מהמידע המופיע שם הוא הטוב מסוגו או היחיד הקיים. כך שגילו של ספר לא יעיד בהכרח על איכותו.
 
ריכוז גדול של מאמרים מעניינים, חלקם נדירים, על חרקים, עכבישניים ופרוקי־רגליים אחרים אפשר למצוא גם בעלוני 'טבע וארץ' של החברה להגנת הטבע, במיוחד במהדורות הראשונות משנות 50-60 של המאה הקודמת שיצאו בהוצאת "ספריית השדה" (הטבע והארץ). חוברות אלו נאגדו לכרכים ונמצאים בספריות שונות. הן (וחלק ניכר מהספרים ברשימה לעיל) מצויים גם בספריית החברה להגנת הטבע בת"א (סגורה לקהל נכון לשנת 2018) וניתן להגיע לשם לעיין ואף לצלם חומר נדרש. למידע על הספרייה, שעות הפתיחה וטלפונים כנסו לאתר החברה להגנת הטבע ברשת.
החי והצועמח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי והצומח של ארץ־ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2 עורך גרשם לוי
הוצאה משרד הביטחון, ההוצאה לאור שנת הוצאה 1982
מוקדש להכרות עם מגוון חסרי-חוליות יבשתיים בישראל: עקרבים, עכבישים, עקרבישים, עכשובים, זוטקרבים, רגלבישים, אקריות, סרטנים יבשתיים, מרבי רגליים, חלזונות, נמטודות, שלשולים. מכיל מידע כללי על הביולוגיה והאקולוגיה של הקבוצות השונות.מציין את המשפחות החשובות בכל סדרה. כולל מידע ותמונות של מינים נפוצים וחשובים. מרבית שמות המינים בעברית מבוססים על הוראת האקדמיה ללשון עברית ומשמשים גם באקדמיה וספרות רשמית אחרת. יש להתייחס למידע הטקסונומי בזהירות, מאז פרסום הכרך מינים רבים עברו רביזיה סיסטמתית; עודכנו שמות מדעיים ושיוך ברמות טקסונומיות שונות. חלק מהשמות המדעיים מאוייתים בשונה מהמקובל כיום.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי והצומח של ארץ־ישראל, החרקים, כרך 3 עורך יהושע קוגלר
הוצאה משרד הביטחון, ההוצאה לאור שנת הוצאה 1989
נחשב לספר המקיף והחשוב בעברית ככל שזה נוגע לפאונת החרקים בישראל. הספר כולל סקירה כללית על קבוצת החרקים (אנטומיה, פיסיולוגיה והתנהגות), מידע על הביולוגיה והאקולוגיה של הקבוצות השונות ומציין את המשפחות החשובות בכל סדרה. כולל מידע ותמונות של מינים נפוצים וחשובים.
מרבית שמות המינים בעברית מבוססים על הוראת האקדמיה ללשון עברית ומשמשים גם באקדמיה וספרות רשמית אחרת. יש להתייחס למידע הטקסונומי בזהירות, מאז פרסום הכרך מינים רבים עברו רביזיה סיסטמתית; עודכנו שמות מדעיים ושיוך ברמות טקסונומיות שונות. חלק מהשמות המדעיים מאויתים בשונה מהמקובל כיום.
 
מדריך שדה לעקרבי ישראל מחברים אוהד יהלומי, יורם צביק, אסף צוהר ואפרת גביש-רגב
הוצאה רשות שמורות הטבע שנת הוצאה 2018
מדריך שדה עדכני ומפורט הכולל את מרבית המינים של עקרבי ישראל (למעט מינים שתיאורם טרם הושלם נכון לזמן הדפסת המדריך). המדריך מספק היכרות ראשונית עם עקרבים, משפחות העקרבים בישראל, מפתח מינים של תרשים זרימה על פי סימני שדה וטבלת תמונות השוואתית של מינים דומים. המדריך מקדיש לכך מין 2 עמודים הכוללים תמונה, תיאור כללי, תפוצה ובית גידול ואיזכור מינים דומים. שמות העקרבים במדריך עוקבים אחר הוועדה למונחי זואולוגיה של האקדמיה ללשון עברי. חלקם שונים מאלו המופיעים בספרות קודמת. מדריך חובה לכל חובב טבע, מדריכי טבע ומורי טבע ומורי דרך.
החי ו
עקרבים, עכבישים וקרוביהם בישראל מחברים פנחס אמתי, דני סימון
הוצאה כתר שנת הוצאה 2018
מדריך מקיף על עכבישני ישראל בדגש עקרבים ועכבישים. כולל סקירה של מרבית המשפחות החשובות, מאות צילומים ומידע אינפורמטיבי עדכני על מינים חשובים או מעניינים שכדאי להכיר בשדה וגם בבית. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
הצומח של ארץ-ישקקק
ראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כך 2
אורחים לא קרואים מחבר פנחס אמתי
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1982
סקירה ביולוגית ואקולוגית, מלווה בתצלומים רבים, של בעלי חוליות, חרקים ופרוקי-רגליים אחרים המופיעים במשכנות אדם. כתוב בשפה בהירה וציורית ומתאים לכל מי שרוצה להכיר קצת יותר לעומק תושבי קבע ואורחים המגיעים לבתים שלנו. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זהירות עקרבים מחבר פנחס אמתי
הוצאה מודן שנת הוצאה 1996
סקירה תמציתית ועניינית על הביולוגיה והאקולוגיה של סדרת העקרבאים. על הקשר בין עקרבים והאדם, נגיעה בפולקלור ומידע על גידול.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי מתחת לאבן - עולם קטן ואפלולי שגגו אבן וגבולו אור מחברים פנחס אמתי, דני סימון
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1985
סקירה ביולוגית ואקולוגית המלווה בתצלומים רבים של חרקים ופרוקי-רגליים אחרים השוכנים מתחת לאבנים ובבתי גידול אפלים. כתוב בשפה בהירה וציורית ומתאים לכל מי שרוצה להכיר קצת יותר לעומק את החיים מתחת לאבן. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך החרקים בישראל מחבר פנחס אמתי
הוצאה כתר שנת הוצאה 1987
מדריך שדה שימושי המאפשר זיהוי בתמונות של כ 300 מינים של חרקים, עכבישים, עקרבים, נדלים וסרטנים. המפתח הראשי מתבסס על בית הגידול (מקום המחייה): שוכני צמחים, שוכני קרקע, חובבי אפלולית ושוכני מים. מידע אקולוגי בסיסי ביותר. ספר חובה לכל חובב חרקים מתחיל. שמות המינים בעברית שבספר אינם עוקבים בחלקם אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית, מה שעשוי לייצר בלבול בקרב חובבים שאינם מכירים ספרות אחרת. חלק מהשמות המדעיים מיושנים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך החרקים בישראל לילדים ונוער מחברים פנחס אמתי, יונה זילברמן
הוצאה מודן שנת הוצאה 1982
מדריך (281 עמ') בתמונות לבית ולשדה הנכתב עבור ילדים ונוער הרוצים להכיר מקרוב את עולמם של החרקים ופרוקי-הרגליים בבית גידולם. שמות המינים בספר לא עוקבים בהכרח אחר הוראת האקדמיה ללשון עברית.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
פרפרי ארץ־ישראל מחבר יצחק איזנשטיין
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1983
סקירה ביולוגית ואקולוגית מלווה בתצלומים של פרפרים בישראל. מביא מידע כללי על קבוצת הפרפראים ומציג מינים נפוצים וחשובים. חלק משמות המינים מיושנים להיום. ספר חובה לכל חובב פרפרים.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
רפרפי ארץ־ישראל מחבר יצחק איזנשטיין
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1984
סקירה ביולוגית ואקולוגית מלווה בתצלומים של רפרפים בישראל. מביא גם מידע כללי על קבוצת הרפרפים ומציג מינים נפוצים וחשובים. חלק משמות המינים מיושנים להיום. ספר חובה לכל חובב פרפרים.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
על פרפרים וצמחים בארץ־ישראל מחבר יצחק איזנשטיין
הוצאה משרד הביטחון, ההוצאה לאור שנת הוצאה 1988
ספר עשיר בתמונות העוסק ביחסים שבין פרפרים וצמחים המשמשים כפונדקאים שלהם. סקירה רחבה של מיני צמחים מושכי פרפרים המתאימים לגינון ביתי וציבורי. ספר חשוב לכל הרוצה בגינת פרפרים פעילה.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך הפרפרים בישראל, מהדורה מורחבת מחבר דובי בנימיני
הוצאה כתר שנת הוצאה 2002
מדריך שדה בתמונות לזיהוי מרבית פרפרי היום בישראל, בחרמון, סיני וירדן. מתבסס על מפתח צבע של המשפחות וכולל סקירה אקולוגית קצרה, מפת תפוצה ומידע שימושי נוסף. ספר חובה לכל חובב פרפרים וחרקים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
גינת הפרפרים בישראל מחבר דובי בנימיני
הוצאה כתר שנת הוצאה 2009
מדריך מצולם מקיף על הקמה ואחזקה של גינון פרטי וציבורי המושך פרפרים. כולל מידע על פרפרים וצמחי בר, גידול וצפייה בפרפרים, צילום פרפרים בטבע ועוד.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
חרקים נגד אדם - מבוא לאנטומולוגיה רפואית בהיבט האקולוגיה והאבולוציה מחבר מיכאל קוסטא
הוצאה הקיבוץ המאוחד שנת הוצאה 1978
ספר מקורי וייחודי העוסק בחרקים, אקריות, מרבי-רגליים ועכבישניים הבאים במגע ישיר עם האדם ועשויים להעביר מחלות שונות. ספר חובה לכל חובב טבע המתעניין בפריזיטולוגיה ותהליכים אבולוציוניים כלליים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדריך חיות ארס בישראל מחברים שולוב אהרון, פרימור נפתלי, צחי אברהם
הוצאה זמורה שנת הוצאה 1978
מדריך מצולם (93 עמ') של בע"ח ארסיים בישראל כולל זוחלים, פרוקי-רגליים ורכיכות. מביא מדגם מייצג של מינים חשובים / נפוצים. מידע בסיסי ביוצר על כל מין, הקשר לאדם ואפיון הסכנה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
עולמה של הצרעה המזרחית מחבר יעקב ישי
הוצאה משרד הביטחון ההוצאה לאור / האוניברסיטה המשודרת שנת הוצאה 2000
עוסק בעולמה של הצרעה המזרחית בטבע ובמעבדה ומסכם תצפיות וניסויים שנערכו במשך 40 שנים. כולל סקירה ביולוגית, חברתית ותופעות שונות הנוגעות למין הזה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החרקים, מהדורה שנייה מחבר מיכאל קוסטא
הוצאה האוניברסיטה הפתוחה שנת הוצאה 2006
ספר הלימוד הבסיסי של קורס החרקים באוניברסיטה הפתוחה. מספק ידע ראשוני ומעבר לכל מי שרוצה להכיר את עולם החרקים מבפנים ומחוץ. הספר מחולק ליחידות לימוד העוסקות בהכרות בסיסית עם קבוצת החרקים, מבנה ותפקוד גוף החרק, רבייה, תקשורת בחרקים ועל היחסים שבין חרקים צמחים ואדם. ספר חובה לכל אנטומולוג חובב ומתחיל.
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
אנטומולוגיה כללית, מהדורה שנייה מחבר שמעון בודנהיימר
הוצאה קריית ספר שנת הוצאה 1961
עוסק באנטומולוגיה כללית עם דגש על הפאונה המקומית. מספק ידע מעמיק על יסודות האנטומיה, פיסיולוגיה, התפתחות, גדילה, רבייה והתנהגות. כולל פרקים על אקולוגיה של חרקים, חרקים כמזיקים ומפתח טקסונומי בסיסי לחרקים בישראל.
ספר ישן אבל לא מיושן המכיל ידע רב ששימש בסיס לספרים רבים שבאו אחריו, חלקם נזכרים ברשימה זו. ככל שזה נוגע לידע האנטומולוגי זהו ספר חובה לכל אנטומולוג מתחיל. הצד הטקסונומי מטבע הדברים לא מעודכן אבל עדיין שימושי באספקטים רבים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי בארצות המקרא - תולדת החי בארץ ישראל ושכנותיה עורך שמעון בודנהיימר
הוצאה מוסד ביאליק שנת הוצאה 1949
שני כרכים העוסקים בסקירה היסטורית של תולדות החי בארץ ישראל והארצות השכנות החל מתקופת האבן ועד סוף המאה ה-19. הספר מרכז מידע ממאות מקורות שונים, חלקם קדומים מאוד ומביא את סיפורו של עולם החי באזור כפי שהוא משתקף מהמקורות השונים והקשר שלו עם העולם התרבותי והכלכלי של עמי האזור. פרוקי-רגליים מהווים רק חלק מזערי מהספר אבל גם סקירה מוגבלת זו יחודית וכמעט אין שני לה בספרות מאוחרת יותר. חובה לכל מי שרוצה להבין את עולם החי של האזור שלנו בהקשר ההיסטורי והתרבותי.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחיי החרקים - פרקים באקולוגיה, בביולוגיה ובפנולוגיה של חרקים בישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ע"ש י"ל מגנוס שנת הוצאה 1970
עוסק בגורמי הסביבה שבה מתפתחים חרקים וכיצד הם משפיעים על אורח חייהם וצורת הופעתם. הדוגמאות מתבססות על מינים מקומיים מתוך עבודות של חוקרים ישראלים. הספר עוסק בהליכי חיזור ורבייה, מחזורי הגלגול מדרגת הביצה דרך הזחל והגולם עד לבוגר, עצירת התפתחות, יחסי חרקים וצמחים, אויבים טבעיים ומחלות ועוד. כל זאת מההיבט האקולוגי. ספר חשוב לחובב שכבר רכש ידע אנטומולוגי בסיסי.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
על פרוקי הרגל - יחסים, יצרים ותגובות מחבר יחזקל ריבנאי
הוצאה מכון וולקני, בית דגן שנת הוצאה 1977
ספר המיועד לחובבי טבע ומורים והעוסק ביחסי הגומלין של פרוקי-רגליים לבין אורגניזמים אחרים (בע"ח וצמחים) או בני מינם. מביא דוגמאות מעניינות איורים, צילומים (שחור לבן) וביבליוגרפיה. ספר מומלץ.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מעולם החרקים עורך ז'אן אנרי פאבר
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1948
עיבוד מתורגם לבני הנעורים בידי פנחס אוירבך של פרקים אחדים מתוך הספר זכרונות אנטומולגיים של החוקר הצרפתי בן המאה ה-19 פאבר. ספרון קטן (כ-150 עמוד) הלוקח את הקורא בשפה ציורית ופיוטית אל תוך עולמו של החוקר ועולמם של החרקים שהוא מסתכל עליהם. זה אינו ספר מדעי אבל המידע המצוי בו מרתק ומהווה חלון אמיתי לידע שהיום קשה למצוא. נכתב לנוער אבל ישבה לב של כל מבוגר שאוהב טבע וחרקים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זכרונות אנטומולוגיים מחבר ז'אן אנרי פאבר
הוצאה עם עובד שנת הוצאה 1956
פרקים נבחרים (ושונים מהקודם) בתרגומו של חיים בן עמרם מתוך הספר זכרונות אנטומולגיים של החוקר הצרפתי בן המאה ה-19 פאבר. ספר קטן (כ-220 עמוד) הלוקח את הקורא אל עולמו של החוקר ועולמם של החרקים בהם הוא צופה. התרגום אינו פיוטי כשל אוירבך וגם ספר זה אינו מדעי אבל גם בו המידע מרתק ומהווה חלון אמיתי לידע שהיום קשה למצוא.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
תצפיות בטבע הארץ עורך יעקב איציקוביץ
הוצאה ראובן מס ירושלים שנת הוצאה 1969
המחבר היה מחנך ומורה לטבע שנהג לפרסם מאמרים ותצפיות בכתבי עת שונים. בספר מרוכזות מידע ותצפיות של המחבר פרי הסתכלות של עשרות שנים בטבע המקומי. הפרקים העוסקים בחרקים כוללים מידע על הצרעה המזרחית, טוואי הברוש, שבתאי השקד, זנב-סנונית, רפרף ההרדוף ופרק העוסק ביחסים שבין עכבישים לאדם. זו אינה כתיבה מדעית אך היא כוללת שפע מידע ותיאורים מיד ראשונה שנדיר למצוא בספרות חדשה יותר. בהחלט שווה עיון למי שמחפש מידע מזווית נוספת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי צמחים בישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ע"ש י"ל מגנוס שנת הוצאה 1961
ספר מקיף (545 עמ') הסוקר את מזיקי החקלאות החשובים בישראל. כולל סקירה על רכיכות, חרקים, עכבישניים, זוחלים, עופות ויונקים. חלק מהמידע נוגע לאויביי מזיקים היכולים לשמש בהדברה ביולוגית. המידע כולל תיאור, סקירת מחזור חיים, תיאור נזקים ודרכי התמודדות.
למרות היותו ישן, חלק מהידע בו רלוונטי גם היום ובמיוחד הצד האקולוגי ומגוון המינים. למרות שהוא פונה בעיקר לחקלאים ומורים הרי הוא מספק ידע נדיר ומרוכז שלא מצוי בעברית במקומות אחרים על הביולוגיה של מינים רבים שמוצאים גם בטבע ובגינה. מומלץ מאוד לכל חובב מתקדם
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחלות ומזיקים בצומח מחברים י. פרץ, יעקב גרוס
הוצאה הוצאת המשק החקלאי שנת הוצאה 1989
ספר ( 215עמ') הסוקר מזיקי חקלאות חשובים בישראל. ערוך לפי קבוצות גידולים. לא מקיף כמו הקודם אבל ממוקד מאוד בתחום של זיהוי מזיקים והטיפול בהם. יש בו שפע תמונות ש"ל שיכולת לסייע בזיהוי חרקים מזיקים. מיועד לחקלאים אבל יכול לסייע לכל אנטומולוג חובב.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי עצי פרי הסובטרופיים בישראל מחברים אליהו סבירסקי, מנס ויסוקי ויהונתן יזהר
הוצאה מועצת הפירות שנת הוצאה 2002
ספר מקיף (285 עמ') הסוקר מזיקי חקלאות חשובים בענף גידול עצי פרי סובטרופיים בישראל. מספק תיאור ביולוגי ואקולוגי של מזיקים בהם אקריות וחרקים וכן מידע על הנזקים ואוייבים טבעיים. כולל גם מידע כללי על הקבוצות השונות כמו רבייה, הפצה, תזונה התנהגות ועוד. בסוף הספר מרוכזות תמונות בצבע של מרבית המינים המוזכרים בספר. אומנם הספר מיועד לחקלאים אבל יכול לשרת היטב כל חובב חרקים בשל המידע הרב שיש בו שלא מצוי בעברית בספרות אחרת.
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מגדיר לחרקי הכותנה בשראל מחברים אמנון פרידברג, איאן סוסמן, פיני קפלן
הוצאה דביר כזמן, המועצה לייצור ושיווק כותנה שנת הוצאה 1989
ספר מקיף (128 עמ') הסוקר מזיקי חקלאות חשובים בענף הכותנה בישראל. מספק תיאור ביולוגי ואקולוגי של מזיקים בהם אקריות וחרקים וכן מידע על הנזקים ואוייבים טבעיים. מלווה בתמונות צבע של כל המינים המוזכרים בספר. מטרתו העיקרית הינה לאפשר לפקח המזיקים בכותנה לזהות את המינים אותם הוא פוגש בשדה. עם זאת הוא יכול לשרת היטב כל חובב חרקים בשל המידע המרוכז שיש בו על חלק מהמינים שלא מצוי בעברית בספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
ספר החרקים לחקלאי מחברים ש. בודנהיימר, צ. קלין
הוצאה אמנות שנת הוצאה 1935
אולי הספר העברי הראשון שעסק ביסודות האנטומולוגיה וחיי החרקים. כתוב בעברית של פעם ומנוקד. למרות השפה הארכאית הרי שההסברים בו בהירים וממצים. אני מצאתי אותו, במידה רבה, קריא יותר מהרבה ספרים מודרניים. עוסק באנטומולוגיה בסיסית, קצת אקולוגיה של חרקים (שני הנושאים הכי שווים), סקירה של קבוצות חרקים חשובות בישראל (לא רלוונטי), מזיקי חקלאות ודרכי הדברה (מיושן).
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי הפלחה והמספא במזרח התיכון מחבר יחזקל ריבנאי
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1960
ביסודו זה ספר אנטומולוגיה שימושית לחקלאי אבל לא רק. שפע המידע שבו, גם אם קצת ישן ולא מעודכן מתאים בהחלט לכל אנטומולוג מתחיל ומתקדם. הספר כולל יסודות באנטומיה ופיסיולוגיה של חרקים, טקסונומיה, אקולוגיה של חרקים, הדברה וסקירת מינים מזיקים - חלקם מינים שאפשר לפגוש בכל סיור שטח במקומות שונים בישראל. מומלץ להשלמת ידע לחובבים מתקדמים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי גן הירק בארץ־ישראל מחבר ה. צ. קלין
הוצאה הסוכנות היהודית, התחנה לחקר החקלאות שנת הוצאה 1941
ספר הדרכה (134 עמ') הסוקר את מזיקי גן הירק החשובים בישראל. הספר בנוי כמגדיר עפ"י אפיון הנזק לצמח. כולל סקירה תמציתית של חרקים, עכבישנים ועוד בע"ח. הפרק העוסק בהדברה לא רלוונטי לימינו.
אומנם ישן מאוד והמידע בו בסיסי ולעיתים לא מעודכן אבל הוא עשיר בתמונות ש"ל ואיורים שחסרים בספרים אחרים ובשל כך הוא מהווה ידע משלים לספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי צמחי הנוי בארץ־ישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1949
ספר הדרכה (135 עמ') הסוקר את מזיקי עצי הנוי החשובים בישראל. כולל סקירה תמציתית של חרקים, עכבישניים ועוד בע"ח. כולל התייחסות לעצי נוי והמזיקים הספציפיים שלהם. הפרק העוסק בהדברה לא רלוונטי לימינו.
אומנם ישן מאוד והמידע בו בסיסי ולעיתים לא מעודכן אבל הוא עשיר בתמונות ש"ל ואיורים שחסרים בספרים אחרים ובשל כך הוא מהווה ידע משלים לספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מזיקי ההדר בארץ־ישראל מחבר ה. צ. קלין
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1940
ספר הדרכה (215 עמ') הסוקר את מזיקי עצי ההדר החשובים בישראל. כולל סקירה תמציתית של חרקים, עכבישניים ועוד בע"ח. קצת על הדברה ביולוגית בראשית דרכה בישראל, הפרק העוסק בהדברה כימית לא רלוונטי לימינו.
אומנם ישן מאוד והמידע בו בסיסי ולעיתים לא מעודכן אבל הוא עשיר בתמונות ש"ל ואיורים שחסרים בספרים אחרים ובשל כך הוא מהווה ידע משלים לספרות אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחלות ומזיקים בצמחים מחברים אסתר אבידע, ש. פאפו
הוצאה משרד החינוך שנת הוצאה 1961
ספר לימוד המיועד לתלמידי הכיתות הגבוהות הלומדים מדעי החיים וחקלאות. הספר מתאר כיצד חרקים ופטריות פוגעים בגידולים חקלאיים. מספק מידע תמציתי וענייני המגובה באיורים טובים, על המורפולוגיה והפיסיולוגיה של חרקים. יכול לשמש כספר עזר עבור מי שרוצה להכיר טוב יותר מורפולוגיה של חרקים מבלי להסתבך בתיאורים מסובכים ושפה אקדמאית. מספק רקע טוב לקונפליקטים בין האדם לעולם החי
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
חרקים מזיקי מחסן (מהדורה נסיונית) עורך ש. נברו, ע. דונאי, ר. דיאס
הוצאה משרד החקלאות, מרכז וולקני, המח' לאיסום, בית דגן שנת הוצאה 1991
חוברת מקיפה (90 עמ') הסוקרת את מרבית מזיקי המחסן בישראל שהיו ידועים עד להוצאת הספר. כולל תיאור המינים (מקומיים ופולשים), ביולוגיה והנזק.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זואולוגיה א' - חסרי־חוליות (מהדורה מורחבת) מחברים יהושע מרגולין, י.ל. פישלזון
הוצאה הקיבוץ המאוחד שנת הוצאה 1975
ספר יסודות הזואולוגיה של חסרי-חוליות הכולל מידע גם על פרוקי-רגליים יבשתיים וחרקים. ספר חובה לכל מי שרוצה להיכנס לעולם הזה מעבר להכרות בסיסית שמית על בסיס תמונה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מחזור הצומח והחי בישראל מחבר א. שמאלי
הוצאה מסדה שנת הוצאה 1965
שני כרכים העוסקים במחזור העונות הים-תיכוני בישראל ובצמחים ובע"ח המופיעים בהם. אומנם הצד של החרקים צנוע אבל חשיבותו של הספר הוא בהכרות והבנת האקולוגיה של בתי הגידול ומחזור העונות המקומי. הכרות זו היא כלי חשוב לכל חובב טבע ואנטומולוג היוצא לשטח. שמות האורגניזמים מיושנים בחלקם אבל המידע האקולוגי יפה ברובו גם להיום. מומלץ לכל חובב מתחיל הרוצה להבין לרוחב את מחזור הצומח והחי של ישראל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
נלך אל הנמלה - מדריך נמלים בישראל בטבע ומשכנות אדם מחבר יעקב עופר
הוצאה יובל עופר שנת הוצאה 2000
ספר מקורי של חוקר הנמלים יעקב עופר העוסק באורחות חייהן של הנמלים וסוקר את המינים החשובים והנפוצים בישראל.
 
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
נמלת הקציר בישראל מחבר צבי אבידב
הוצאה ספריית השדה שנת הוצאה 1968
חוברת עיון העוסקת בסוג נמלת קציר בישראל. כוללת מגדיר בסיסי וחלקי ומידע על הביולוגיה והאקולוגיה של הסוג ומעט מאוד על המינים עצמם.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
מדינת הטרמיטים מחבר וילהלם בלשה Wilhelm Bölsche
הוצאה הוצאת סיני שנת הוצאה 1946
תרגום עברי לנוער של הספר Der Termitenstaat שיצא לאור בשנת 1931. הספר עוסק באקולוגיה והביולוגיה של הטרמיטים והיה אחד הראשונים לספק מידע מדעי על טרמיטים בפורמט לנוער. 61 עמודים, עם מספר איורים בש"ל. נחשב לספר נדיר.
החי והצומחל ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החיים מתחת לאבן (ומתחת לקליפות העצים) מחבר שלמה מרון
הוצאה אורנים (הוצאה פנימית) שנת הוצאה 1983
סדרה של חוברות בשלושה כרכים העוסקת בפאונת החיים מתחת לאבן. מיועדת לסטודנטים לביולוגיה וכחוברת עזר להוראה. מספקת מידע על מינים חשובים כולל ביולוגיה, אקולוגיה, טקסונומיה וביבליוגרפיה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
בסוד העכבישים מחבר אמוץ כהן
הוצאה הקיבוץ המאוחד שנת הוצאה 1966
ספרון קטן וצנוע העוסק בהכרות עם מיני העכבישים הנפוצים בישראל (איורים בסיסיים). כתוב בשפה ארכאית אבל בנימה אישית וציורית של חוקר האוהב את מושא מחקריו. אין הרבה מאוד מידע מעמיק אבל הוא פותח חלון יפה להכרות בסיסית עם האקולוגיה וההתנהגות של מינים חשובים. השמות בספר מיושנים וגם השמות המדעיים לוקים בחסר או אינם קיימים. עם זאת כל חובב מתקדם יכיר במהירות על מה מדובר. מומלץ מאוד לכל חובב עכבישים.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
עכבישים בארץ מחבר א. שולוב
הוצאה האוניברסיטה העברית בירושלים שנת הוצאה 1943
חוברת המוקדשת לפאונת העכבישים של ישראל שיצאה כסיכום לקורסים שהעביר בזמנו פרופ' שולוב באוניברסיטה. אומנם חלק מהמידע הטקסונומי אינו עדכני אבל עדיין ניתן למצוא בה מידע חשוב בנוגע לתפוצה ותיאורים והתייחסות למינים שונים שלא רואים במקורות אחרים. חוברת נדירה שיצאה לשימוש פנימי להוראה.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
החי בסביבת ים-המלח מחבר לב פישלזון
הוצאה ספרית השדה שנת הוצאה 1967
חוברת (90 עמ') המוקדשת לעושר המינים בסביבת ים-המלח. סוקרת בעלי-חוליות וחסרי חוליות המאפיינים את בית הגידול המדברי היחודי של בקע ים-המלח. בנויה כמגדיר שדה בסיסי עם איורים ותיאור קצר. מתייחסת גם למינים שונים של פרוקי-רגליים שלא מופיעים בספרות עברית אחרת.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
אקריות ארץ־ישראל מחברים דר' צבי קליין, ליאנה זרבי
הוצאה משרד החקלאות ופתוח הכפר, השרותים להגנת הצומח שנת הוצאה 2010
ספר (344 עמ') הסוקר את הקבוצות העיקריות והמינים החשובים של אקריות בישראל. האקריות מובאות בחלוקה לסדרות, משפחות וסוגים, סימני היכר אופייניים, צורת החיים, סימנים המבדילים בין מין למשנהו, מקום גידול, מזון, צורת העברה ויחסי גומלין. ספר מקיף שנועד לסייע למדריכים חקלאיים, תלמידים, חוקרים ולעוסקים בהגברת היצוא החקלאי ולכל חובבי הטבע.
החי והצומח של
אקריות בחקלאות ישראל מחברים צלילה בן דוד, יעקב גוטליב, אריק פלבסקי ואיתן רכט
הוצאה משרד החקלאות ופתוח הכפר, השרותים להגנת הצומח שנת הוצאה 2018
מדריך שדה מצולם - תמונות של אקריות מצויות בצמחים בחקלאות ישראל. 88 עמודים, כריכת סליל, למינציה על כל העמודים
המדריך כולל את 30 המינים הצמחוניים החשובים והנפוצים ביותר מתוך כ-40 מינים הנחשבים למזיקי חקלאות בישראל. המינים השונים במדריך זה מסודרים לפי משפחות ולפי סדר חשיבותם הכלכלית. במדריך כלולים פרטים על הביולוגיה, טווח הפונדקאים ועונת הפעילות של האקריות, תמונות שצולמו בהגדלה גדולה וקטנה במיקרוסקופ סטראוסקופי ותמונות נזק אופייני שצולמו בשטח.  למדריך מצורף מפתח שמות המאפשר חיפוש לפי גידולי החקלאות הנפגעים ולפי שמות עבריים ושמות לטיניים של האקריות והחרקים המוזכרים.
ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
פרפרים - מדריך כיס לפרפרים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה  
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-40 מיני פרפרי יום, מהנפוצים בישראל. כולל איור בגדול טבעי, סמני זיהוי, פונדקאים זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב פרפרים, ילדים ובכלל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
חרקים - מדריך כיס לחרקים נפוצים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה 2010
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-72 מיני חרקים, מהנפוצים בישראל. כולל איור צבעונית, סמני זיהוי, זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב חרקים, ילדים ובכלל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
עכבישנים - מדריך כיס עכבישנים נפוצים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה 2013
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-45 מיני עכבישנים, מהנפוצים בישראל. בהם 21 מיני עכבישים, חלקם מינים מלווי אדם ו-12 מינים של עקרבים. כולל איור צבעונית, סמני זיהוי, זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב, ילדים ובכלל.
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
זחלים - מדריך כיס לזחלים של פרפרים נפוצים בישראל מחבר נועם קירשנבאום  
הוצאה טבע ישראלי שנת הוצאה 2014
מדריך שדה מאויר בפורמט דפדפת ל-59 זחלי פרפראים (פרפרי יום ועשים).  כולל איור צבעונית, סמני זיהוי, זמני פעילות ותפוצה. מתאים לכל חובב חרקים, ילדים ובכלל.
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
  עורך    
הוצאה   שנת הוצאה  
 
 
 
החי והצומח של ארץ-ישראל, חסרי-חוליות יבשתיים, כרך 2
  עורך    
הוצאה   שנת הוצאה  
 
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק