ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
25.09.2014 (06:30)
insectour
סַּרְטְבִישִיִּים Thomisidae נחשבים לאומני המארב וההסוואה. זו משפחה גדולה המונה מעל 2150 מינים בכל היבשות, למעט האזורים הארקטיים. גודלם בינוני עד קטן, פחות מ־20 מ"מ ועל הרוב הרבה פחות. בדרך כלל ניתן למצוא אותם על פרחים, עלים, ענפים, על עשב נמוך, תחת קליפות עצים ולעיתים מתחת לאבנים. אינם מסוכנים לאדם. השם 'סרטביש' ניתן על שום הדמיון במראה ובתנועה לסרטן. בדרך כלל שתי זוגות הרגליים הקדמיות ארוכות ועבות יותר משתי הזוגות האחוריות והן משמשות גם לאחיזת הטרף. חלקם מסוגלים כסרטנים לבצע גם הליכה לאחור והליכת צד.
 
סרטביש הפרחים Thomisus onustus - נקבה במופע צהוב.

מרבית הסרטבישיים הם ציידים נייחים מהמארב, רוב המינים לא יוצרים מטווים ללכידת טרף ומסתמכים על הסוואה וארס משתק מהיר תגובה. סרטבישיים מאוד רגישים לתנועות 'חשודות' ומנצלים את ראייתם הטובה לזיהוי סכנות. בעת סכנה הם נסים במהירות מתחת פרח או למחסה או מפילים את עצמם לקרקע, בין הצמחים. מחזור החיים של הסרטבישיים הוא כשנה. הטלת הביצים נעשית בסתיו והבקיעה באביב. במינים רבים קיימת דו-פרצופיות מינית והזכרים נראים שונים לחלוטין בצבעים ומימדים מהנקבות.
 
 סרטביש הפרחים Thomisus onustus - זכר.

בישראל 9 סוגים של סרטבישיים ולמעלה מ־40 מינים, חלקם אנדמיים או מצויים רק במזרח התיכון (קישור לקטלוג). חלק מהסוגים כולל מספר גדול של מינים ובחלק מיוצגים בישראל רק על ידי מין אחד. חלקם נפוצים מאוד וניתן למצאם ברוב אזורי הארץ; במיוחד בשטחי בור אבל גם בגינות נוי ושטחים חקלאיים. להלן סקירה קצרה על המינים הנפוצים יותר וכמה מהנפוצים פחות.

סרטביש Thomisus - בישראל הסוג מונה 3 מינים. המין Thomisus bidentatus נדיר מאוד ומוכר מאזור נחל פרת (ואדי קלט) ומספר אתרים בסיני. שני המינים הנוספים נפוצים יותר ובעלי תפוצה חופפת באזורים רבים, בשדה האבחנה בינם לא תמיד קלה ואימות זיהוי ניתן לעשות על פי רוב רק לאחר בחינת איברי הרבייה תחת מיקרוסקופ.

סרטביש הפרחים - Thomisus onustus המין השכיח בישראל. נפוץ בכל אזורי הארץ ומרבית בתי הגידול. בוגרים מופיעים בעיקר בחודשים אפריל-מרץ ושוב ביולי-אוגוסט. מכונה לעיתים גם 'יפרוחית' או 'עכביש פרחים'. מופיע בגווני צהוב, לבן ולעיתים ורוד או כתום. היכולת לשנות את צבע הגוף בטווח הגוונים הללו, מאפשר לסרטביש להיטמע בסביבה בצורה מופלאה. בדרך כלל מצוי על פרחים בטווח הגוונים האמור (למרות שיש יוצאים מהכלל). במעבר לסביבה בצבע שונה הוא יכול לשנות את הגוון. מעבר מגווני לבן לצהוב לוקח כ־10 ימים, מעבר הפוך לוקח 4-3 ימים. (יתכן וזה מסביר את המקרים של הימצאות פרטים בצבע השונה בהרבה מצבע הפרח). קצב השינוי משתנה מפרט לפרט.
 
 
סרטביש הפרחים, נקבה צעירה - במופע לבן סגול.
לעיתים צבע מגוון השובר צורה עובד טוב יותר על רקע לא אחיד.
 
סרטביש הפרחים , נקבה בוגרת במופע לבן.
יעברו עד מספר שעות עד שהעכביש יסיים את מציצת לשד הקורבן.
 
זהו עכביש נייח למדי הממתין לטרפו במארב. לעיתים ניתן לאתרו רק בזכות חרק שנראה 'עומד' בצורה מוזרה על פרח. במבט בוחן אפשר אז לראות את העכביש אוחז בטרפו שעשוי להיות אף פי־3 מגודלו. הסרטביש ממתין על הפרח (לעיתים ימים) בסבלנות וללא תזוזה כאשר רגליו הקדמיות מתוחות קדימה כסרטן הפורש צבתות. העכביש מזהה את הטרף כבר ממרחק של 20 מ"מ. כאשר הטרף מצוי במרחק של 10-5 מ"מ, העכביש אוחז בשתי רגליו הקדמיות את הטרף בחוזקה, נושך אותו בעורפו או בנקודת חולשה אחרת וממית אותו במהירות. העכביש מוצץ את נוזלי הגוף של הטרף עד לריקונו המוחלט ומשליך אותו בשלמותו לקרקע (פגרי חרקים שלמים המוטלים מתחת לצמחים יכולים להעיד על סרטביש נחבא).
 
כמו במרבית העכבישים, הזכר קטן בהרבה מהנקבה. לעיתים קרובות ניתן לראות בסמוך לנקבה או אפילו עליה את הזכר. מאחר והנקבה לא בוחלת בארוחת זכרים, נוקט הזכר בתחבולה בכדי להגיע להזדווגות בטוחה. הזכר (המתבגר לפני הנקבה) מאתר נקבות לפני נשל אחרון (שלב טרום בוגר) וממתין לרגע ההתנשלות. רגע זה של חוסר אונים מנוצל על ידי הזכר להזדווגות זריזה, בריחה מהירה והמשך חיפוש נקבות נוספות. יתכן ונקבות לפני נשל אחרון מדיפות פרומון מושך זכרים. הנקבה מטילה את הביצים לתוך פקעת המודבקת לעלה או ענפים. היא שומרת על הביצים ועשוייה להמנע מאכילה. סמוך לזמן הגיחה או לאחריה הנקבה מתה והאבקועים יוצאים לדרכם העצמאית.
 
 
סרטביש הפרחים, זכר נח ליד נקבה לאחר ההזדווגות.   נקבה שומרת על פקעת הביצים.
  
סרטביש לימוני - Thomisus citrinellus. נפוץ בכל הארץ ובעיקר באזור הים תיכוני, מופיע בגווני לבן וצהוב אך לא סגול.  ככל הנראה הביולוגיה של המין דומה לקודם (לא מצאתי מידע ספציפי) וניתן למצוא אותו בשטח כל חודשי השנה. השם העברי נגזר מהשם הלטיני citrinellus = צהוב כלימון.
 
סימני אבחנה מורפולוגיים בין המינים בסוג סרטביש לא תמיד ברורים, אולם אפשר להצביע על מספר סימנים היכולים לסייע בזהות המין. להלן אמצעי זיהוי בסיסים בין שני המינים הנפוצים.
בנקבת סרטביש לימוני מופיעים על הקולית (femur) של הרגל הקדמית 5 זיפים ברורים ובבסיסם כתם כהה. קוצים אלה לא מופיעים אצל נקבות של סרטביש הפרחים, הם כן קיימים במין המדברי Thomisus bidentatus ולכן האבחנה בשדה בין השניים קשה. בסרטביש לימוני נקבה, מופיע כתם כהה בודד, עגול או אלפטי על כל אחת מקצה הבליטות הקוניות שעל הבטן. אצל נקבות סרטביש הפרחים מופיעים כתמים מאורכים (העשויים להתחבר) לאורך הרכס של הבליטות. בשני המינים, כתמים אלו עשויים כלל לא להופיע או להופיע ככתמים גדולים ולא ברורים.
אצל הזכרים הבדל הבולט הוא שעירות בולטת של הבטן והראשחזה בסרטביש לימוני. כאשר בזכרים של סרטביש הפרחים אזורים אלה פחות שעירים. גודל הזכרים מקשה על האבחנה ללא הגדלה או צילום תקריב.
 
 
סרטביש לימוני במופע צהוב.
ניתן להבחין בקוצים הכהים על הקולית הקדמית
ובכתם הכהה על הבליטה בבטן.
הזכר שעיר יחסית באזור הבטן והראשחזה.
  סרטביש לימוני במופע לבן.
 
ארזית Synema - בישראל הסוג מונה 3 מינים. Synema diana (תמונה בקטלוג) מוכרת בישראל לאורך השקע הסורי-אפריקאי. מרמת הגולן דרך עמק הירדן ולאורך הערבה. עכביש זה ירוק (ראשחזה ורגליים, הבטן צהבהבה). שני המינים הנוספים נפוצים יותר ובעלי תפוצה חופפת באזורים רבים, בשדה האבחנה בינם קשה יחסית ואימות זיהוי ניתן לעשות רק על פי תצורת איברי הרבייה.

סרטביש יפהפה המאופיין בראש חזה ורגליים כהים ובטן עגלגלה בצבע קרם, אדום או צהוב עם איור דמוי ארז (או גולגולת) בצבע כהה. הסיבה למופעי הצבע לא ברורה, מחקר שפורסם בשנת 2014 ונעשה על ארזית עגלגלה משער שמדובר בשונות המגבירה את השרידות של המין. בדומה לסוג סרטביש גם הסוג ארזית חי וצד על פרחים או בסמוך להם וניתן למצוא אותו על מגוון גדול מאוד של צמחים ופרחים.

ארזית עגלגלה - Synema globosuma המין הנפוץ בישראל. מצוי בגולן, הרי יהודה עד באר-שבע ולאורך מישור החוף. זכרים בוגרים מופיעים מאפריל עד יוני (בעיקר במאי) ונקבות בוגרות מופיעות מאפריל עד יולי (בעיקר מאי-יוני).
 
ארזית - Synema plorator אזור התפוצה קטן יותר מהקודם. מוכר לאורך מישור החוף, שיפולי הרי יהודה והרי יהודה. זכרים בוגרים מופיעים במרץ ונקבות בוגרות מופיעות מפברואר עד מאי. משמעות המילה plorator בלטינית היא לקונן. מעניין על מה חשב הטקסונום שהגדיר את המין.
 
 
Synema plorator בזמן הזדווגות.   ארזית עגלגלה במארב על מרווה.
 
קסיס Xysticus - בישראל מוכרים כ־17 מינים, חלקם נדירים. האבחנה בינם מצריכה הגדרה במעבדה.
סוג נפוץ למדי ופחות צבעוני המצוי בהתאם לביולוגיה של המין על פרחים ועשביה נמוכה או מתחת לקליפות עצים או על הקרקע בין עלים יבשים או מתחת לאבנים. מבנה הגוף וגודלו דומה לארזית אבל הצבע הוא בגווני חום ורדרד ואפור עם איור דמוי ארז כהה יותר. חלק מהמינים יכולים לשנות גוונים בתהליך הנמשך מספר ימים. התנהגות הצייד ממארב דומה לזו של סרטביש הפרחים.
 
 
Xysticus xerodermus על כלנית, מין אופייני לעונת החורף.   נקבת קסיס שומרת על פקעת הביצים מתחת לאבן.

בדומה לסרטביש הפרחים גם בסוג קסיס הזכר קטן בהרבה מהנקבה. במין Xysticus promiscuus המצוי באזור החוף, הזכר עשוי להציע לנקבה מזון מתנה בטרם ההזדווגות. לאחר מכן הזכר אוזק את הנקבה בעזרת קורים ומזדווג עימה כשהיא עסוקה באכילה. האיזוק עצמו הוא סמלי כי הוא אינו חזק מספיק כדי למנוע מהנקבה להשתחרר.
 
אוזיפטילה Ozyptila - בישראל קיימים כ־7 מינים, חלקם נדירים והאבחנה בינם מצריכה הגדרה במעבדה.
סרטבישי קרקע זעירים ואיטיים המבלים רוב הזמן על פני הקרקע או במחסה כמו קליפות עצים, עלים יבשים, אבנים וגומחות שונות. לעיתים בלילה הם עולים לגובה הצמחייה ולעיתים ניתן לראות אותם עליה גם בשעות הבוקר. לא ידוע הרבה על הביולוגיה שלהם.
 
  מיני האוזיפטילה חיים על הקרקע.
ניתן למצוא אותם בבסיס צמחים או בשקעים בהם נאספה פסולת אורגנית ע"י הרוח.
 
טמירן Tmarus - בישראל 3 מינים.
סרטביש בעל גוף מאורך המצוי על ענפים מעוצים של שיחים (רותם) או עצים (אשל) צבעו ומרקם גופו מסווים אותו היטב עד כי הוא נראה חלק מהענף. קשה מאוד למצוא אותם גם בחיפוש מדוקדק. כאשר הם מבחינים בסכנה הם עוברים לצד הנגדי של הענף או/ו יורדים לתוך מעבה הצמח.
 
טמירן זנבני - Tmarus piochardi. נפוץ מאזור הגולן דרך גליל ,כרמל, אזור יהודה ואזור החוף. באזור החוף ניתן למצוא אותו גם בבתי גידול חוליים.
טמירן - Tmarus yerohamus מצוי באזורי החולות מדרום לבאר-שבע, ירוחם ונגב מרכזי.
טמירן - Tmarus hazevensis מצוי לאורך עמק הערבה על שיטים ושיחים וגם בנגב מרכזי (נחל סכר, עובדת).

סתורי - Monaeses israeliensis מין יחיד בסוג בישראל.
בית הגידול: בעשביות על צמחיה גבוהה וצפופה למדי, לעיתים ליד מים.
תפוצה: כל הארץ עד וכולל הערבה.
פעילות: בוגרים מופיעים מאפריל עד יוני. באביב אפשר למצוא צעירים בבתי גידול עשבוניים.
 
 
סתורי צד נמלה על ענף של ארכובית.   טמירן (נחל סכר) צד מלכת נמלים.
 
Runcinia grammica בישראל מין יחיד בסוג. מצוי על פרחים, עשבים גבוהים או צפופים.
מצוי באזור הגולן, מישור החוף, הרי יהודה ועמק הירדן. זכרים בוגרים מופיעים ממרץ עד יוני (בעיקר מאי-יוני). נקבות בוגרות מופיעות ממאי עד אוקטובר (בעיקר מאי-יוני).
צעירים עשויים לשנות צבע במעבר דרגה (התנשלות). בוגרים לא משנים צבע.
 
 
נקבה במופע ירקרק על עולש צדה חרגול (פארק הירקון).   נקבה במופע צהוב על חרצית (פארק הירקון).
 
שעירון Heriaeus - בישראל מוכרים 2 מינים. אלה עכבישים שעירים מאוד הדומים לעיתים לזרעים שעירים של צמחים שונים. חובבים צמחיה צפופה וצמחים עם זיפים.
 
Heriaeus setiger - מופיע בגווני צהוב, ירוק או חום. צעירים עשויים לשנות צבע במהלך ההתנשלות. בוגרים לא משנים צבע. נפוץ בגולן, רכס הכרמל, אזור החוף, שומרון והרי יהודה עד להב. בוגרים מופיעים ממאי עד יולי.
Heriaeus buffoni - מופיע בגווני צהוב עד לבן. נפוץ במדבר יהודה, צפון ומרכז הנגב. בוגרים מופיעים בעיקר מאפריל עד יוני.
 
 
Heriaeus cf setiger, צולם בתל-חדיד.   Heriaeus cf buffoni, צולם בצומת ירוחם.
 
Firmicus dewitzi - מין יחיד בסוג (באזורנו). סרטביש נדיר המוכר בישראל רק מבקעת הירדן עד דרום ים־המלח. מצוי על צמחים ותחת קליפות עצים ואבנים. בוגרים מופיעים ממרץ עד יוני.
 

Firmicus dewitzi - נקבה בוגרת.
 
 
25.09.2014 (06:30)
insectour
סַּרְטְבִישִיִּים Thomisidae נחשבים לאומני המארב וההסוואה. זו משפחה גדולה המונה מעל 2150 מינים בכל היבשות, למעט האזורים הארקטיים. גודלם בינוני עד קטן, פחות מ־20 מ"מ ועל הרוב הרבה פחות. בדרך כלל ניתן למצוא אותם על פרחים, עלים, ענפים, על עשב נמוך, תחת קליפות עצים ולעיתים מתחת לאבנים. אינם מסוכנים לאדם. השם 'סרטביש' ניתן על שום הדמיון במראה ובתנועה לסרטן. בדרך כלל שתי זוגות הרגליים הקדמיות ארוכות ועבות יותר משתי הזוגות האחוריות והן משמשות גם לאחיזת הטרף. חלקם מסוגלים כסרטנים לבצע גם הליכה לאחור והליכת צד.
 
סרטביש הפרחים Thomisus onustus - נקבה במופע צהוב.

מרבית הסרטבישיים הם ציידים נייחים מהמארב, רוב המינים לא יוצרים מטווים ללכידת טרף ומסתמכים על הסוואה וארס משתק מהיר תגובה. סרטבישיים מאוד רגישים לתנועות 'חשודות' ומנצלים את ראייתם הטובה לזיהוי סכנות. בעת סכנה הם נסים במהירות מתחת פרח או למחסה או מפילים את עצמם לקרקע, בין הצמחים. מחזור החיים של הסרטבישיים הוא כשנה. הטלת הביצים נעשית בסתיו והבקיעה באביב. במינים רבים קיימת דו-פרצופיות מינית והזכרים נראים שונים לחלוטין בצבעים ומימדים מהנקבות.
 
 סרטביש הפרחים Thomisus onustus - זכר.

בישראל 9 סוגים של סרטבישיים ולמעלה מ־40 מינים, חלקם אנדמיים או מצויים רק במזרח התיכון (קישור לקטלוג). חלק מהסוגים כולל מספר גדול של מינים ובחלק מיוצגים בישראל רק על ידי מין אחד. חלקם נפוצים מאוד וניתן למצאם ברוב אזורי הארץ; במיוחד בשטחי בור אבל גם בגינות נוי ושטחים חקלאיים. להלן סקירה קצרה על המינים הנפוצים יותר וכמה מהנפוצים פחות.

סרטביש Thomisus - בישראל הסוג מונה 3 מינים. המין Thomisus bidentatus נדיר מאוד ומוכר מאזור נחל פרת (ואדי קלט) ומספר אתרים בסיני. שני המינים הנוספים נפוצים יותר ובעלי תפוצה חופפת באזורים רבים, בשדה האבחנה בינם לא תמיד קלה ואימות זיהוי ניתן לעשות על פי רוב רק לאחר בחינת איברי הרבייה תחת מיקרוסקופ.

סרטביש הפרחים - Thomisus onustus המין השכיח בישראל. נפוץ בכל אזורי הארץ ומרבית בתי הגידול. בוגרים מופיעים בעיקר בחודשים אפריל-מרץ ושוב ביולי-אוגוסט. מכונה לעיתים גם 'יפרוחית' או 'עכביש פרחים'. מופיע בגווני צהוב, לבן ולעיתים ורוד או כתום. היכולת לשנות את צבע הגוף בטווח הגוונים הללו, מאפשר לסרטביש להיטמע בסביבה בצורה מופלאה. בדרך כלל מצוי על פרחים בטווח הגוונים האמור (למרות שיש יוצאים מהכלל). במעבר לסביבה בצבע שונה הוא יכול לשנות את הגוון. מעבר מגווני לבן לצהוב לוקח כ־10 ימים, מעבר הפוך לוקח 4-3 ימים. (יתכן וזה מסביר את המקרים של הימצאות פרטים בצבע השונה בהרבה מצבע הפרח). קצב השינוי משתנה מפרט לפרט.
 
 
סרטביש הפרחים, נקבה צעירה - במופע לבן סגול.
לעיתים צבע מגוון השובר צורה עובד טוב יותר על רקע לא אחיד.
 
סרטביש הפרחים , נקבה בוגרת במופע לבן.
יעברו עד מספר שעות עד שהעכביש יסיים את מציצת לשד הקורבן.
 
זהו עכביש נייח למדי הממתין לטרפו במארב. לעיתים ניתן לאתרו רק בזכות חרק שנראה 'עומד' בצורה מוזרה על פרח. במבט בוחן אפשר אז לראות את העכביש אוחז בטרפו שעשוי להיות אף פי־3 מגודלו. הסרטביש ממתין על הפרח (לעיתים ימים) בסבלנות וללא תזוזה כאשר רגליו הקדמיות מתוחות קדימה כסרטן הפורש צבתות. העכביש מזהה את הטרף כבר ממרחק של 20 מ"מ. כאשר הטרף מצוי במרחק של 10-5 מ"מ, העכביש אוחז בשתי רגליו הקדמיות את הטרף בחוזקה, נושך אותו בעורפו או בנקודת חולשה אחרת וממית אותו במהירות. העכביש מוצץ את נוזלי הגוף של הטרף עד לריקונו המוחלט ומשליך אותו בשלמותו לקרקע (פגרי חרקים שלמים המוטלים מתחת לצמחים יכולים להעיד על סרטביש נחבא).
 
כמו במרבית העכבישים, הזכר קטן בהרבה מהנקבה. לעיתים קרובות ניתן לראות בסמוך לנקבה או אפילו עליה את הזכר. מאחר והנקבה לא בוחלת בארוחת זכרים, נוקט הזכר בתחבולה בכדי להגיע להזדווגות בטוחה. הזכר (המתבגר לפני הנקבה) מאתר נקבות לפני נשל אחרון (שלב טרום בוגר) וממתין לרגע ההתנשלות. רגע זה של חוסר אונים מנוצל על ידי הזכר להזדווגות זריזה, בריחה מהירה והמשך חיפוש נקבות נוספות. יתכן ונקבות לפני נשל אחרון מדיפות פרומון מושך זכרים. הנקבה מטילה את הביצים לתוך פקעת המודבקת לעלה או ענפים. היא שומרת על הביצים ועשוייה להמנע מאכילה. סמוך לזמן הגיחה או לאחריה הנקבה מתה והאבקועים יוצאים לדרכם העצמאית.
 
 
סרטביש הפרחים, זכר נח ליד נקבה לאחר ההזדווגות.   נקבה שומרת על פקעת הביצים.
  
סרטביש לימוני - Thomisus citrinellus. נפוץ בכל הארץ ובעיקר באזור הים תיכוני, מופיע בגווני לבן וצהוב אך לא סגול.  ככל הנראה הביולוגיה של המין דומה לקודם (לא מצאתי מידע ספציפי) וניתן למצוא אותו בשטח כל חודשי השנה. השם העברי נגזר מהשם הלטיני citrinellus = צהוב כלימון.
 
סימני אבחנה מורפולוגיים בין המינים בסוג סרטביש לא תמיד ברורים, אולם אפשר להצביע על מספר סימנים היכולים לסייע בזהות המין. להלן אמצעי זיהוי בסיסים בין שני המינים הנפוצים.
בנקבת סרטביש לימוני מופיעים על הקולית (femur) של הרגל הקדמית 5 זיפים ברורים ובבסיסם כתם כהה. קוצים אלה לא מופיעים אצל נקבות של סרטביש הפרחים, הם כן קיימים במין המדברי Thomisus bidentatus ולכן האבחנה בשדה בין השניים קשה. בסרטביש לימוני נקבה, מופיע כתם כהה בודד, עגול או אלפטי על כל אחת מקצה הבליטות הקוניות שעל הבטן. אצל נקבות סרטביש הפרחים מופיעים כתמים מאורכים (העשויים להתחבר) לאורך הרכס של הבליטות. בשני המינים, כתמים אלו עשויים כלל לא להופיע או להופיע ככתמים גדולים ולא ברורים.
אצל הזכרים הבדל הבולט הוא שעירות בולטת של הבטן והראשחזה בסרטביש לימוני. כאשר בזכרים של סרטביש הפרחים אזורים אלה פחות שעירים. גודל הזכרים מקשה על האבחנה ללא הגדלה או צילום תקריב.
 
 
סרטביש לימוני במופע צהוב.
ניתן להבחין בקוצים הכהים על הקולית הקדמית
ובכתם הכהה על הבליטה בבטן.
הזכר שעיר יחסית באזור הבטן והראשחזה.
  סרטביש לימוני במופע לבן.
 
ארזית Synema - בישראל הסוג מונה 3 מינים. Synema diana (תמונה בקטלוג) מוכרת בישראל לאורך השקע הסורי-אפריקאי. מרמת הגולן דרך עמק הירדן ולאורך הערבה. עכביש זה ירוק (ראשחזה ורגליים, הבטן צהבהבה). שני המינים הנוספים נפוצים יותר ובעלי תפוצה חופפת באזורים רבים, בשדה האבחנה בינם קשה יחסית ואימות זיהוי ניתן לעשות רק על פי תצורת איברי הרבייה.

סרטביש יפהפה המאופיין בראש חזה ורגליים כהים ובטן עגלגלה בצבע קרם, אדום או צהוב עם איור דמוי ארז (או גולגולת) בצבע כהה. הסיבה למופעי הצבע לא ברורה, מחקר שפורסם בשנת 2014 ונעשה על ארזית עגלגלה משער שמדובר בשונות המגבירה את השרידות של המין. בדומה לסוג סרטביש גם הסוג ארזית חי וצד על פרחים או בסמוך להם וניתן למצוא אותו על מגוון גדול מאוד של צמחים ופרחים.

ארזית עגלגלה - Synema globosuma המין הנפוץ בישראל. מצוי בגולן, הרי יהודה עד באר-שבע ולאורך מישור החוף. זכרים בוגרים מופיעים מאפריל עד יוני (בעיקר במאי) ונקבות בוגרות מופיעות מאפריל עד יולי (בעיקר מאי-יוני).
 
ארזית - Synema plorator אזור התפוצה קטן יותר מהקודם. מוכר לאורך מישור החוף, שיפולי הרי יהודה והרי יהודה. זכרים בוגרים מופיעים במרץ ונקבות בוגרות מופיעות מפברואר עד מאי. משמעות המילה plorator בלטינית היא לקונן. מעניין על מה חשב הטקסונום שהגדיר את המין.
 
 
Synema plorator בזמן הזדווגות.   ארזית עגלגלה במארב על מרווה.
 
קסיס Xysticus - בישראל מוכרים כ־17 מינים, חלקם נדירים. האבחנה בינם מצריכה הגדרה במעבדה.
סוג נפוץ למדי ופחות צבעוני המצוי בהתאם לביולוגיה של המין על פרחים ועשביה נמוכה או מתחת לקליפות עצים או על הקרקע בין עלים יבשים או מתחת לאבנים. מבנה הגוף וגודלו דומה לארזית אבל הצבע הוא בגווני חום ורדרד ואפור עם איור דמוי ארז כהה יותר. חלק מהמינים יכולים לשנות גוונים בתהליך הנמשך מספר ימים. התנהגות הצייד ממארב דומה לזו של סרטביש הפרחים.
 
 
Xysticus xerodermus על כלנית, מין אופייני לעונת החורף.   נקבת קסיס שומרת על פקעת הביצים מתחת לאבן.

בדומה לסרטביש הפרחים גם בסוג קסיס הזכר קטן בהרבה מהנקבה. במין Xysticus promiscuus המצוי באזור החוף, הזכר עשוי להציע לנקבה מזון מתנה בטרם ההזדווגות. לאחר מכן הזכר אוזק את הנקבה בעזרת קורים ומזדווג עימה כשהיא עסוקה באכילה. האיזוק עצמו הוא סמלי כי הוא אינו חזק מספיק כדי למנוע מהנקבה להשתחרר.
 
אוזיפטילה Ozyptila - בישראל קיימים כ־7 מינים, חלקם נדירים והאבחנה בינם מצריכה הגדרה במעבדה.
סרטבישי קרקע זעירים ואיטיים המבלים רוב הזמן על פני הקרקע או במחסה כמו קליפות עצים, עלים יבשים, אבנים וגומחות שונות. לעיתים בלילה הם עולים לגובה הצמחייה ולעיתים ניתן לראות אותם עליה גם בשעות הבוקר. לא ידוע הרבה על הביולוגיה שלהם.
 
  מיני האוזיפטילה חיים על הקרקע.
ניתן למצוא אותם בבסיס צמחים או בשקעים בהם נאספה פסולת אורגנית ע"י הרוח.
 
טמירן Tmarus - בישראל 3 מינים.
סרטביש בעל גוף מאורך המצוי על ענפים מעוצים של שיחים (רותם) או עצים (אשל) צבעו ומרקם גופו מסווים אותו היטב עד כי הוא נראה חלק מהענף. קשה מאוד למצוא אותם גם בחיפוש מדוקדק. כאשר הם מבחינים בסכנה הם עוברים לצד הנגדי של הענף או/ו יורדים לתוך מעבה הצמח.
 
טמירן זנבני - Tmarus piochardi. נפוץ מאזור הגולן דרך גליל ,כרמל, אזור יהודה ואזור החוף. באזור החוף ניתן למצוא אותו גם בבתי גידול חוליים.
טמירן - Tmarus yerohamus מצוי באזורי החולות מדרום לבאר-שבע, ירוחם ונגב מרכזי.
טמירן - Tmarus hazevensis מצוי לאורך עמק הערבה על שיטים ושיחים וגם בנגב מרכזי (נחל סכר, עובדת).

סתורי - Monaeses israeliensis מין יחיד בסוג בישראל.
בית הגידול: בעשביות על צמחיה גבוהה וצפופה למדי, לעיתים ליד מים.
תפוצה: כל הארץ עד וכולל הערבה.
פעילות: בוגרים מופיעים מאפריל עד יוני. באביב אפשר למצוא צעירים בבתי גידול עשבוניים.
 
 
סתורי צד נמלה על ענף של ארכובית.   טמירן (נחל סכר) צד מלכת נמלים.
 
Runcinia grammica בישראל מין יחיד בסוג. מצוי על פרחים, עשבים גבוהים או צפופים.
מצוי באזור הגולן, מישור החוף, הרי יהודה ועמק הירדן. זכרים בוגרים מופיעים ממרץ עד יוני (בעיקר מאי-יוני). נקבות בוגרות מופיעות ממאי עד אוקטובר (בעיקר מאי-יוני).
צעירים עשויים לשנות צבע במעבר דרגה (התנשלות). בוגרים לא משנים צבע.
 
 
נקבה במופע ירקרק על עולש צדה חרגול (פארק הירקון).   נקבה במופע צהוב על חרצית (פארק הירקון).
 
שעירון Heriaeus - בישראל מוכרים 2 מינים. אלה עכבישים שעירים מאוד הדומים לעיתים לזרעים שעירים של צמחים שונים. חובבים צמחיה צפופה וצמחים עם זיפים.
 
Heriaeus setiger - מופיע בגווני צהוב, ירוק או חום. צעירים עשויים לשנות צבע במהלך ההתנשלות. בוגרים לא משנים צבע. נפוץ בגולן, רכס הכרמל, אזור החוף, שומרון והרי יהודה עד להב. בוגרים מופיעים ממאי עד יולי.
Heriaeus buffoni - מופיע בגווני צהוב עד לבן. נפוץ במדבר יהודה, צפון ומרכז הנגב. בוגרים מופיעים בעיקר מאפריל עד יוני.
 
 
Heriaeus cf setiger, צולם בתל-חדיד.   Heriaeus cf buffoni, צולם בצומת ירוחם.
 
Firmicus dewitzi - מין יחיד בסוג (באזורנו). סרטביש נדיר המוכר בישראל רק מבקעת הירדן עד דרום ים־המלח. מצוי על צמחים ותחת קליפות עצים ואבנים. בוגרים מופיעים ממרץ עד יוני.
 

Firmicus dewitzi - נקבה בוגרת.
 
 
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק