ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
 
קטגוריה זו מרכזת מאמרים בנושאים אנטומולוגים כלליים: אנטומיה, מורפולוגיה, טקסונומיה, היסטוריה, יחסי אדם-טבע ועוד. רשומות שלא התאימו לקטגוריות אחרות אבל הנושאים בהם הן עוסקות חשובים לא פחות להבנה של עולם פרוקי־הרגליים והטבע בכלל.
 • חרקים - האם ולמה הם מקיאים
  חרקים - האם ולמה הם מקיאים חרקים - עולם קטן בגדול
  הֲקָאָה כפעולה ביולוגית מתוארת כפליטה של מזון מעוכל חלקי אל מחוץ לפה. בחולייתנים הקאה היא לרוב תגובה לא רצונית (רפלקס) הנגרמת מסיבות שונות. ומה בחרקים, האם הם פולטים תוכן מעי? אם כן, מה הסיבות לכך? מה ניתן ללמוד מכך על אורחות חייהם?
 • גפי הפה בחרקים - המודל
  גפי הפה בחרקים - המודל חרקים - עולם קטן בגדול
  חרקים כקבוצה, ניזונים על מגוון עצום של משאבי מזון. יש בהם צמחונים, טורפים ואוכלי כל. יכולת זו מקבלת ביטוי במגוון מורפולוגי של גפי פה המותאמות לצריכת מזונות שונים: מוצקים, נוזליים, יבשים או רטובים. רשומה זו עוסקת בהיכרות עם המודל הראשוני של גפי הפה ממנו התפתחו מודלים מתקדמים יותר.
 • סדרות החרקים
  סדרות החרקים חרקים - עולם קטן בגדול
  שמות מסתירים בקרבם רמזים על מה שהם מתארים. שמות המבטאים קשר גם למקורות תרבותיים והיסטוריים. רשומה זו סוקרת את העדכונים האחרונים ברשימת שמות סדרות החרקים, הן השם המדעי והן השם העברי. הן מההיבט הטקסונומי והן מההיבט האטימולוגי. לכל שם יש סיפור וגלגול ארוך כדרך גלגולם של החרקים.
 • רגלי חרקים - רגלי טרף
  רגלי חרקים - רגלי טרף חרקים - עולם קטן בגדול
  התמיינות רגליים ניכרת לא רק בין הקבוצות השונות של החרקים, אלא גם בתוך טיפוסים פונקציונליים דומים של רגליים, שהתפתחו באופן נפרד ועצמאי כתוצאה מלחצי ברירה דומים . אחד הטיפוסים הללו, המדגים אבולוציה מתכנסת, הוא 'רגל טרף'.
 • רגלי חרקים - לא רק להליכה
  רגלי חרקים - לא רק להליכה חרקים - עולם קטן בגדול
  אבולוציה מתמשכת ברגלי החרקים באה לידי ביטוי בשפע מבנים מורפולוגיים ותפקודים. לצד התפתחות הכנפיים, המגוון העשיר של רגליים מהווה מפתח חשוב בהצלחה האבולוציונית של החרקים והימצאותם כמעט בכל בית גידול. לעושר תצורות הרגליים תפקיד חשוב בטקסונומיה ומיון של קבוצות החרקים.
 • רגלי חרקים - למה שש?
  רגלי חרקים - למה שש? חרקים - עולם קטן בגדול
  חרקים מהווים את קבוצת האורגניזמים הגדולה עלי אדמות והמוצלחת מכולם. אחד המאפיינים של החרקים הם 3 זוגות רגליים. למה דווקא 3 זוגות ולא יותר או פחות? מה הופך את מודל התנועה של החרקים למוצלח כל כך? על כך ועוד ברשומה ראשונה מתוך שלוש העוסקות ברגלי חרקים.
 • חרקי ענק - האם יחזרו שוב?
  חרקי ענק - האם יחזרו שוב? חרקים - עולם קטן בגדול
  בין פרוקי-הרגליים היבשתיים הפרהיסטוריים והחרקים הראשונים היו גם ענקים, אבל אלה נעלמו מזמן ובימינו לא נימצא כמותם אלא רק במאובנים וכמובן בסרטים. פה נשאלת השאלה ולא פעם. איך קבוצה כל-כך מוצלחת ונפוצה לא שוברת שוב את מחסום הגודל? האם בכלל חרקים יכולים להגיע למימדים הוליוודיים?
 • חֶרֶק - מה זה בכלל?
  חֶרֶק - מה זה בכלל? חרקים - עולם קטן בגדול
  לא מעטים מתייחסים לכל קבוצת פרוקי־הרגליים כאל חרקים שונים ומכניסים תחת כנף אחת כיד הדמיון; עכבישים, נדלים, טחביות, עקרבים וכמובן חֲרָקִים אמיתיים. כפי שמיד נראה, חרקים הם קבוצה מוגדרת ומובדלת משאר קבוצות פרוקי־הרגליים באופן די ברור. למעשה זה פשוט להבדיל בין חרק למי שהוא לא כזה.
 • דע מאין באת ולאן אתה הולך
  דע מאין באת ולאן אתה הולך חרקים - עולם קטן בגדול
  יום כדור הארץ החל ב־22 באפריל הוא יום של למידה ומחאה כתגובה להרס סביבתי המתרחש שעה שעה. גם אם אנו לא חשים בו בדרך שאינה אמצעית, הרי הוא משפיע על כולנו ועל הדורות הבאים. אז בין כל הדיבורים על סביבה נקייה, מיחזור והתחממות, הרשו לי לדבר מעט בזכות החרקים.
 • חרקים שינה וחלומות
  חרקים שינה וחלומות חרקים - עולם קטן בגדול
  שינה היא חלק בלתי נפרד ממחזור החיים של חולייתנים וחיונית להתפתחות תקינה. פרוקי רגליים נראים לא פעם (לעיתים בלילה) במצב של מעין מנוחה ארוכה ללא תגובה נראית לעין לגירויי הסביבה. האם הם ישנים? האם שינה כפי שאנו מכירים אותה היא מצב ביולוגי גם בחרקים?
 • טקסונומיה אנטומולוגית - השם המדעי
  טקסונומיה אנטומולוגית - השם המדעי חרקים - עולם קטן בגדול
  השם המדעי הוא השפיץ של כל הידע התומך במה שמייצג השם, כולל היחסיים האבולוציוניים עם מינים אחרים, קרובים ורחוקים. רשומה זו תעסוק באספקטים נבחרים של השם המדעי, כיצד הוא שזור בתוך מערך המיון ההיררכי, כיצד הוא בנוי, איך נותנים אותו ומי, ואיך כל זה משתלב בשפה העברית.
 • טקסונומיה אנטומולוגית - רקע היסטורי
  טקסונומיה אנטומולוגית - רקע היסטורי חרקים - עולם קטן בגדול
  ללא הטקסונומיה לא ניתן  להתחיל שום מחקר מדעי רציני העוסק בבעלי חיים וצמחים. אבן היסוד של כל מחקר ביולוגי ראוי לשמו היא זיהוי חד-משמעי של נושא או מושא המחקר. הטקסונומיה הביולוגית היא לשון בינלאומית המסייעת להבין את המגוון הביולוגי על ידי ארגון ומיון של עולם הטבע ליחידות ברורות וקבוצות בעלות מכנה משותף.
 • חרקים - התנשלות
  חרקים - התנשלות חרקים - עולם קטן בגדול
  התנשלות בפרוקי־הרגליים היא תופעה ביולוגית מורכבת מאוד בעלת אספקטים רבים, תופעה הכרוכה בתהליכים ביולוגיים והתנהגותיים, עקיפים וישירים, המשתנים לא רק בין מינים שונים, אלא גם בין הדרגות של אותו המין. הנה סקירה קצרה על התופעה המיוחדת ממספר היבטים ביולוגיים ואקולוגיים.
 • ארץ, עיר, חרקים
  ארץ, עיר, חרקים חרקים - עולם קטן בגדול
  מתי בפעם האחרונה שיחקתם "ארץ עיר"? מה היה הכי קשה? חיה ב-ו' ? ניסיתם ויִרוּס? (לא באמת חיה...) מה עם וַלַבִּי או ווֹמְבַּט? למה לא וִיקוּנְיָה ואפשר גם וַרְדִּית (דג) או וַרְדִּית (ציפור). מה עם חרק באות ו' ? אהה........ יש חרק באות ו' ? על שמות עבריים של חרקים ומקורם האטימולוגי ברשומה הבאה.
 • לכל חרק יש שם! אז מה זה אומר עליו?
  לכל חרק יש שם! אז מה זה אומר עליו? חרקים - עולם קטן בגדול
  הצורך לתת שמות וכינויים לעצמים טמון באדם ובחברה האנושית משחר ההיסטוריה. הבנת מקור השם ופירושו מוסיפים צבע וערך מוסף לסיפור ועשויים לסייע להבין טוב יותר את בעל השם. עיקרון זה מופיע גם בשמות אורגניזמים, בכל השפות וגם בשמם המדעי המבוסס על הוראת הלשון הלטינית וגם בעברית.
 • חרקים ארסיים - חלק ב'
  חרקים ארסיים - חלק ב' חרקים - עולם קטן בגדול
  הספרות ומאות אתרים ברשת מלאים דיונים העוסקים בשאלה הגדולה: מי בעל החיים הארסי מכולם? ומי הכי מסוכן? כשבודקים מי הכי ארסי צריך קודם לבדוק: ארסי כלפי מי? לא בטוח שאנחנו באמת רוצים לדעת כיצד בודקים. שיטות הבדיקה הן לא ממש ידידותיות למשתמש. אז מי הוא החרק הכי מסוכן לאדם?
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק