ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>סיפורים מהשטח
 
קטגוריה המרכזת רשומות העוסקות ביחסי גומלין של חרקים עם בית הגידול שלהם, על הרוב צמחים מארחים או בית גידול ייחודי, כפי שתיעדה המצלמה בזמן סיורי שטח או סיכום ביקורים סדירים באתרים שונים. מעבר להתמקדות במינים ספציפיים רשומות אלו מהוות גם חלון לעקרונות אקולוגיים וביולוגיים רחבים הבאים לביטוי בהיבט הצר של הסיפור.
 • פטריות המושכות זבובים
  פטריות המושכות זבובים חרקים - עולם קטן בגדול
  חרקים ידועים כמספקים שירותים שונים לצמחים כמו למשל שירותי האבקה והפצה. פחות מוכרים שירותי ההפצה של חרקים עבור פטריות. מרבית הפטריות מופצות על ידי רוח אולם לשיטה זו מגבלות, אותן ניתן לעקוף בעזרת חרקים מפיצים נבגים המגיעים לפטריות המפיצות ריחות רקב.
 • העולש - מארח זריז
  העולש - מארח זריז חרקים - עולם קטן בגדול
  בין פרחי האביב בולט עולש מצוי בצבע פרחיו החריג - תכול. יחסי הגומלין בין העולש למבקריו מושפעים מאסטרטגיית פריחה יומית קצרה המשפיעה על תמהיל המבקרים שלו. אסטרטגיה זו מהווה הזדמנות לבחון יחסי גומלין בין צמחים לחרקים ולהכיר מקצת ממבקרי העולש בעונת האביב.
 • פארק האגם בראשון לציון
  פארק האגם בראשון לציון חרקים - עולם קטן בגדול
  פארק האגם במערב ראשון לציון מהווה מוקד משיכה לבעלי חיים שונים ואפילו צמחים נדירים התבססו שם. זה אחד המקומות היחידים בגוש דן שבו ניתן לצפות בעופות מים, במיוחד בעונת הנדידה. השילוב של מים ובית גידול חולי סביב יצר פסיפס מעניין של צומח וחי שלא נקל למצוא בימינו במישור החוף.
 • שכנים קרובים והאח הגדול
  שכנים קרובים והאח הגדול חרקים - עולם קטן בגדול
  כאשר עכביש מסוג סרטביש ופשפש מסוג אדמון נפגשים על צמח שקוראים לו חנק מחודד אי אפשר לדעת כיצד זה יסתיים. חנק מחודד הוא צמח רעיל מאוד המהווה נקודת משיכה מפתה ליצורים שונים, כל אחד וסיבותיו עימו. על מפגשים עם אורחי החנק תוכלו לקרוא ברשומה.
 • הלוף וזבובי הדרוזופילה
  הלוף וזבובי הדרוזופילה חרקים - עולם קטן בגדול
  צמחים מספקים תגמולים שונים כצוף ואבקה החיוניים לחרקים רבים כמזון עתיר אנרגיה. לא כולם משחקים נקי ובין הצמחים נמצא תחמנים לא מעטים. כזה הוא הלוף המפתה בריח משכר זבובי תסיסה להיכנס לתוכו ולספק שירותי האבקה ללא תמורה. הזבובים לא עומדים בפיתוי ואף עשויים לשלם על כך בחייהם.
 • ספארי לילה בפארק הירקון
  ספארי לילה בפארק הירקון חרקים - עולם קטן בגדול
  חיי הלילה של תל אביב לא מתמקדים רק בפאבים ובמעדונים. די לצאת עם פנס לסביבה עשירה בצמחיה ולמצא פעילות של חרקים, עכבישים ופרוקי רגליים אחרים הנראים רק בחשיכה. יצאתי לספארי לילה בפארק הירקון ומצאתי עושר ביולוגי המשקף את הפאונה העשירה של בית הגידול הלח שסביב גדות הנחל.
 • חצבים פורחים וחרקים חוגגים
  חצבים פורחים וחרקים חוגגים חרקים - עולם קטן בגדול
  סתיו הוא זמן של ניגודים. מזג האוויר מתקשה להגדיר את עצמו ועל רקע שדות בור ובתה מצהיבים אפשר למצוא את חלוצי הסתיו ובהם בולט בקומתו ובלובנו החצב המצוי. זו עונה דלה בחרקים מאביקים ודווקא בה מצוי החצב בשיא הפריחה. על היתרונות בפריחת סתיו תוכלו לקרוא ברשומה זו.
 • שכונת דטורה עלית
  שכונת דטורה עלית חרקים - עולם קטן בגדול
  הרשומה זו עוסקת בגומחה אקולוגית הסובבת סביב צמח אחד שהגיע לארץ הקודש אי-שם במאה ה-19 ותפש לו מקום של "כבוד מפוקפק" בקרב הישוב. אף שרובינו לא מחבבים את צמחי הדטורה יש כאלה שכן המוצאים בצמח מקור מזון ומחסה. ברשומה זו כמה דוגמאות למארג האקולוגי הסובב את הצמח.
 • חורשף צהוב - פונדקאי לא מזדמן
  חורשף צהוב - פונדקאי לא מזדמן חרקים - עולם קטן בגדול
  רשומה זו היא סיכום ביניים של פזל אקולוגי קטן ומעניין, שנבנה בהדרגה, לאורך שבועות מתצפיות ומימצאים מהשטח ומידע שדליתי מהספרות. כל אלה התחברו לשלושה סיפורים קצרים על צירעה טפילית, שני מינים של חדקוניות וחוט אחד המקשר בין כולן.
 • שכונת שקד
  שכונת שקד חרקים - עולם קטן בגדול
  שקד מצוי הוא מהוותיקים במקומותינו ולא לחינם נקשרו לראשו כתרים רבים. אבל האם ידעתם שהשקד הוא גם בית דירות, מסעדה ופאב לעת מצוא עבור יצורים רבים ומשונים. באביב, כשאתם פוגשים אחד כזה, שווה להציץ, אולי תפגשו מי מהדיירים או האורחים עליהם תסב הרשומה.
 • מסעדת חבלבל השיח
  מסעדת חבלבל השיח חרקים - עולם קטן בגדול
  תקופת המעבר בין האביב לקיץ מתבטאת בשינויים קיצוניים בנוף הצומח. בתקופה זו רבים מצמחי האביב מתייבשים ובולט בפריחתו חבלבל השיח, המהווה מוקד משיכה לחרקים. יש המספקים שירותי האבקה ואחרים לוקחים צוף ללא תמורה. לצד כל אלו ממתינים הטורפים לרגע הנכון, כדי להינות משפע המזון על דוכן החבלבל.
 • הקרדינל והנזירה
  הקרדינל והנזירה חרקים - עולם קטן בגדול
  משחר ההיסטוריה התמודד האדם כנגד מזיקי חקלאות, בעיקר על ידי שימוש בחומרי הדברה שונים או פיתוח זנים עמידים יותר של צמחי תרבות. השימוש בהדברה ביולוגית כאלטרנטיבה להדברה כימית הוא חדש יחסית. ברשומה זו אציג דוגמה לאחת ההצלחות הראשונות בתחום ההדברה הביולוגית של העידן המודרני.
 • ביקור אצל הרקפת
  ביקור אצל הרקפת חרקים - עולם קטן בגדול
  הרַקֶּפֶת המְצוּיָה, גיאופיט שכיח ופרח לאומי המכתים בגווני ורוד את הנוף הסלעי בכל האזור הים-תיכוני של ישראל. כאשר הפריחה החורפית מתמהמהת במקצת, זוכים פרחי הרקפות ה"מקדימים" לתשומת לב יתרה. על מבקרי הרקפת, מאביקים, סועדים וטורפים תוכלו לקרוא ברשומה הסוקרת רק מקצת מאורחי הרקפת.
 • סופ"ש בשדות בנימינה
  סופ"ש בשדות בנימינה חרקים - עולם קטן בגדול
  שטחים חקלאיים ובמיוחד המצויים בין עיבוד לעיבוד, מהווים אבן שואבת למינים, המגיעים מהשטחים שבשולי השדות לתוך השטחים המעובדים, שם הם מוצאים תנאים נוחים להתפתחות בשל שפע מזון ותחרות קטנה יחסית. זמן זה מהווה עיתוי נפלא לעקוב אחר מינים שכרגיל לא תמיד נוח לצפות בהם בשטחים הטבעיים שלהם.
 • כחליל, נמלה ומארח ירוק
  כחליל, נמלה ומארח ירוק חרקים - עולם קטן בגדול
  לפעמים לא צריך ללכת רחוק, אם בכלל, כדי למצוא סיפור מעניין. יש והוא מונח מתחת לאף וצריך רק להיות יותר סקרן ועצלן פחות, כדי להציץ מעבר למה שרואות העיניים. הנה סיפור על יחסי גומלין משולשים בין פרפר, נמלה וצמח, כולם מינים נפוצים ואולי בגלל זה מעטים שמים לב שהם שכנים שלנו.
 • כלנית אמביוולנטית וחרקים רעבים
  כלנית אמביוולנטית וחרקים רעבים חרקים - עולם קטן בגדול
  כלנית היא מהפרחים הבולטים של נוף ארצנו. גם אם לעונה קצרה, הרי חשיבותה בנוף האקולוגי לא קטנה כלל. היא משמשת מקור מזון לחרקים, מספרת מחסה, אתר מפגש בין זוויגים ושדה ציד שופע. מועד פריחה מוקדם, צבע הפרח ומיעוט מאביקים מהווים סיבה טובה ומעניינת להציץ לכלנית ולראות מי מבקר אותה ולמה.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק