ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>תִּיקָנָאִים וגְּמַלֵּי־הַשְׁלֹמֹה
 
סדרת  הַתִּיקָנָאִים Blattodea וסדרת גְּמַלֵּי־הַשְׁלֹמֹה Mantodea הן סדרות אחיות (בעל־סידרה Dictyoptera) של בעלי גלגול חסר, החיים בבתי גידול חמים. התיקנאים כוללים את התיקנים (חרקים פעילי לילה אוכלי כל) ואת הטרמיטים Isoptera (חרקים חברתיים אוכלי תאית). גמלי־השלמה הם טורפים יחידאיים מתמחים, בעלי כישורי ראייה יוצאי דופן בקרב החרקים ובעלי רגלי טרף מתמחות.
 
 
 • רב צורתיות הסוואתית בסביבה משתנה
  רב צורתיות הסוואתית בסביבה משתנה חרקים - עולם קטן בגדול
  גמלי־שלמה כמודל מדגים להשפעת גירוי סביבתי על צבעי גוף. צבעוניות של בעל־חיים היא תופעה מרתקת לכשעצמה ובמיוחד כשמדובר במספר מופעים של צבעי גוף באותו המין. הרשומה סוקרת את תופעת הפולימורפיות בצבעי הסוואה בשני מינים של גמלי־שלמה, במטרה להציגה לצד חלק מהסוגיות והבעיות הקשורות בה.
 • הנוסע המתמיד - שמות, תיקנים ומסעות
  הנוסע המתמיד - שמות, תיקנים ומסעות חרקים - עולם קטן בגדול
  תיקנים מלווי אדם מתקיימים לצידנו בכל מקום, עוד משחר ההיסטוריה, אולם ההיסטוריה של הקשר זוכה לתשומת לב ציבורית מועטה. מהיכן הגיעו? כיצד הפכו למינים גלובליים? רשומה זו בוחנת 3 מינים של תיקנים המייצגים מינים מלווי אדם, בניסיון להמחיש דרכם יחסי גומלין בין תהליכים היסטוריים והפצה.
 • גמל־שלמה - צִיקְלוֹפּ אקוסטי
  גמל־שלמה - צִיקְלוֹפּ אקוסטי חרקים - עולם קטן בגדול
  לרוב גמלי־השלמה אוזן פונקציונלית אחת, הממוקמת בגחון החזה האחורי, בין הרגליים. מערכת השמיעה שלהם ייחודית אנטומית. היא רגישה רק לאולטרסאונד. מיקום האוזן בגחון החזה ייחודי בחרקים ומעלה שאלות: מדוע דווקא שם?  ומה השימוש שהם עושים באוזן?
 • כתר לגמל־שלמה
  כתר לגמל־שלמה חרקים - עולם קטן בגדול
  גמלי־שלמה מסויימים נושאים על הראש נזר מוזר או שלוחות אחרות המקנות להם מראה חייזרי. שלוחות קודקודיות מוצאים במספר קטן משפחות ולכן מניחים שמדובר באבולוציה מתכנסת מתוך לחצי ברירה דומים. מכאן עולה השאלה מה הן אותן שלוחות, איזו מטרה הן משרתות וכיצד הן עושות את זה?
 • מצג הרתעה בגמלי־שלמה
  מצג הרתעה בגמלי־שלמה חרקים - עולם קטן בגדול
  גמלי־שלמה 'נוקטים' במספר מנגנוני הגנה מטריפה. [1] הסוואה. [2] בריחה רגלית או בתעופה. [3] ביצוע מצג הרתעה או/ו גילוי תוקפנות. מצג הרתעה של גמלי־שלמה הוא דרמטי, לעיתים צבעוני וקשה להתעלם ממנו. מצג ההרתעה הוא בלוף כי גמלי־שלמה אינם ארסיים. אם כך כיצד הבלוף הזה עובד?
 • גמלי־שלמה - תיקי ביצים
  גמלי־שלמה - תיקי ביצים חרקים - עולם קטן בגדול
  תיקי ביצים של גמלי־שלמה מהווים דוגמא להסתגלות רבייתית המאפשרת להעניק לביצים הגנה טובה מטורפים ואקלים. תיקי ביצים זו אסטרטגיה חריגה בחרקים והיא אובליגטורית רק בסדרות:תיקאים וגמלי־שלמה. היא התפתחה מוקדם באבולוציה של האב הקדמון של שתי הקבוצות ושרדה עד היום.
 • תיקנים - אסטרטגיות הטלה והדגרת ביצים
  תיקנים - אסטרטגיות הטלה והדגרת ביצים חרקים - עולם קטן בגדול
  תיקנים מהווים מודל לקבוצת חרקים בה מוצאים השקעה הורית בצאצאים והמציגה מספר אסטרטגיות רבייה הנבדלות בין השאר במסלול התפתחות העוברית. במידה רבה אסטרטגיות אלו הן סוד ההצלחה של מינים אחדים שהפכו למינים פולשים המצויים כיום כמעט בכל העולם.
 • תיקנחול מצרי Polyphaga aegyptiaca
  תיקנחול מצרי Polyphaga aegyptiaca חרקים - עולם קטן בגדול
  האזורים האורבניים בישראל מהווים בית גידול למינים מלווי אדם. חלקם מינים פולשים וחלקם מינים מקומיים שהשכילו להתערות בחיים העירונים ולנצל את המשאבים שהם מציעים. כזה הוא התיקנחול מצרי, מין מקומי שהולך ומתבסס גם בלב האורבני של שפלת החוף.
 • בין משובץ למקלי
  בין משובץ למקלי חרקים - עולם קטן בגדול
  בין גמלי־השלמה יש כאלו שדומים מאוד האחד לשני, במיוחד אם הם בני אותה משפחה ומצויים באחת מדרגות הזחל שלהם. גמל־שלמה מקלי וגמל־שלמה משובץ הם שני מינים קרובים הנימנים על סוגים שונים ועדיין לא מעטים מתבלבלים בינהם. הנה לכם כמה סימנים פשוטים כדי שתוכלו להבדיל בינם בקלות.
 • עיניים אדומות ולא מעייפות
  עיניים אדומות ולא מעייפות חרקים - עולם קטן בגדול
  עיניים של חלק מהמינים בגמלי-שלמה ובחרקים פעילי לילה אחרים, משנות צבע בתגובה לשינויים בעוצמת אור הסביבה. בחשיכה העיניים הופכות כהות יותר. בדרך כלל בגווני אדום/חום. מדוע?
 • גמל-שלמה חיוור
  גמל-שלמה חיוור חרקים - עולם קטן בגדול
  לכאורה אין בגיבור הרשומה שלנו ייחוד של ממש. גמל-שלמה חיוור הינו מין נפוץ למדי, המצוי גם באזורים אורבניים ומגיע לעיתים למגורי אדם בעקבות זיהום אור. אף שלכאורה אין בו משהו המושך תשומת לב מיוחדת הרי מדגים התאמות אקולוגיות מרשימות וגם מלמד אותנו משהו על טקסונומיה בגרוש.
 • תיקן הבתים Supella longipalpa
  תיקן הבתים Supella longipalpa חרקים - עולם קטן בגדול
  תיקנים היא מהקבוצות העתיקות ביותר של חרקים מכונפים הקיימת עד היום. ההצלחה שלה מעוגנת בעיקר בעובדה שרוב חבריה ניזונים ממגוון אינסופי של מזונות אורגניים. הסתגלות המאפשרת ניצול מגוון גדול של בתי גידול. מקצת מהמינים הסתגלו לחיים בצמידות לאדם ועל אחד מהם, תיקן הבתים, תוכלו לקרוא ברשומה.
 • גמל-שלמה ירוק
  גמל-שלמה ירוק חרקים - עולם קטן בגדול
  גמל־שלמה ירוק הוא מהחרקים המרשימים שניתן לראות בנוף ארצנו. האופן בו הוא מתהלך, נושא את זוג רגלי הטרף המרשימות ומסובב את הראש בסקרנות, מקנים לו מימד מרשים כשל יצור אנושי קטן. רשומה זו סוקרת מספר היבטים על אורחות חייו של יצור מופלא שאם לא פגשתם עדיין, תרצו לפגוש אחרי הקריאה.
 • הסוג גמל־שלמה מדברי Eremiaphila
  הסוג גמל־שלמה מדברי Eremiaphila חרקים - עולם קטן בגדול
  גמלי־שלמה מהווים אחת מסדרות החרקים הקטנות בארץ. יחד עם זאת הידע שלנו עליהם דל ביותר. הסוג גמל־שלמה מדברי הוא אחד המסתוריים מבין המינים המקומיים, שלא נחקר כמעט בישראל. על הסוג והייחודיות שלו בקרב גמלי־השלמה של ישראל ברשומה הבאה.
 • גמל־שלמה - הסוג חד־עין
  גמל־שלמה - הסוג חד־עין חרקים - עולם קטן בגדול
  עשביות מהוות בית גידול עשיר באורגניזמים, המושך טורפים רבים, בהם גם גמלי־שלמה המותאמים לחיים בעשב. אחד מהסוגים הללו הוא גמל־שלמה חד־עין, מין לא גדול במימדיו הנבדל בישראל מרוב גמלי־השלמה המקומיים בעיניו המחודדות. על הסוג והמין הנפוץ בישראל ברשומה הבאה.
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק