ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>חַגְבָאִים ומַקְּלוֹנָאִים
 
חגבאים Orthoptera היא סידרה של חרקים בעלי גלגול חסר הכוללת בישראל את: על־משפחת הצרגולים, על־משפחת החרגולים, על־משפחת הצרצרים ועל־משפחת החגבים. החגבאים מתאפיינים ברגלים אחוריות מפותחות המשמשות כרגלי ניתור. רובם ניזונים על הצומח, אם כי יש בהם אוכלי כל או טורפים. במרבית המינים מוצאים איברי קול ו/או שמע מפותחים. הצעירים דומים במראה ובאורח החיים לבוגרים.
מקלונאים Phasmida היא סידרה של חרקים בעלי גלגול חסר הנפוצה בעיקר באזורים הטרופיים ומיוצגת בישראל על ידי 3 מינים. אלו חרקים צמחונים המוצאים מסתור בצמחים. הכנפיים חסרות או שאינן מפותחות.
 
 
 • הזוּטָן - חֲגָב שאינו חגב
  הזוּטָן - חֲגָב שאינו חגב חרקים - עולם קטן בגדול
  לצד החגבים, החרגולים והצרצרים מתקיימים קבוצות נוספות של חגבאים, חלקן קטנות מאוד במספר ובמימדים וכמעט לא מוכרות לחובבי הטבע. כזו היא משפחת הזוטניים המיוצגת בישראל על ידי מין אחד, זעיר שנדיר לראות, בשל גודלו ובעיקר בשל אורח חייו התת קרקעי.
 • רֹאשׁ עַכְבִישׁ ברֹאשׁ צְרָצַר
  רֹאשׁ עַכְבִישׁ ברֹאשׁ צְרָצַר חרקים - עולם קטן בגדול
  למי יש ראש עכביש והוא בכלל צרצר? רשומה זו יוצאת למסע בלשות דרך ספרות מדעית היסטורית במטרה לפענח את תעלומת ראש העכביש ותוך כדי גם מגישה לקורא סקירת היכרות על אחת מקבוצות החגבאים המסתוריות שיש לנו בישראל.
 • בין מקלון למצחן
  בין מקלון למצחן חרקים - עולם קטן בגדול
  מקלונים ומצחנים משתייכים לשתי סדרות חרקים שונות ועל אף הדמיון במראה, הרי הוא שטחי וקל לתת בהם סימנים. דמיון זה הוא כפי הנראה תוצר של לחצי ברירה אבולוציונית דומים, אבל קיים שוני אקולוגי מהותי בין הקבוצות ובין המינים ועם אבחנה קצת יותר מעמיקה ניתן בקלות להבחין בינם גם בשדה.
 • החֲגָבִים Acrididea
  החֲגָבִים Acrididea חרקים - עולם קטן בגדול
  מה אתם יודעים על חגבים? חגבים מהווים קבוצה חשובה מאוד במערכות אקולוגיות יבשתיות, כאוכלי צמחים יש להם תרועה עצומה בדינמיקה של בתי הגידול והשפעה לא קטנה על הרכב חברות הצומח ואפילו על הקרקע. כולם מכירים חגבים אולם חשיבותם הגלובלית לא תמיד באה לידי ביטוי ביחסינו אליהם ולסביבה.
 • מַגָּלִית נְקֻדָּה Phaneroptera nana
  מַגָּלִית נְקֻדָּה Phaneroptera nana חרקים - עולם קטן בגדול
  החרגול מַגָּלִית נְקֻדָּה הוא מהנפוצים שבין החרגולים שניתן לראות במרחבים האורבנים. עיקר פעילותו בעונות החמות, בלילה והיא סמויה לרוב האנשים. חרגול זה מייצג קבוצה של חרגולים אצלם מתקיים דואט בין הזכר והנקבה כחלק מתהליך החיזור.
 • החגב גּוֹבַי מִצְרִי Anacridium aegyptium
  החגב גּוֹבַי מִצְרִי Anacridium aegyptium חרקים - עולם קטן בגדול
  חגבים מהווים רכיב משמעותי במערכות אקולוגיות יבשתיות. כקבוצה הם בולטים בשדה ופעמים ניתן לצפות בהם ובהתנהגותם. אחד המינים הללו הוא גּוֹבַי מִצְרִי. רשומה זו מספקת סקירה אטימולוגית, ביולוגית ואקולוגית ראשונית על הגדול בחגבי ישראל שניכר ביופיו דווקא בדרגות הזחל.
 • בין חגב לחרגול
  בין חגב לחרגול חרקים - עולם קטן בגדול
  סידרת החגבאים כונסת תחתיה מספר רב של משפחות בעלות מספר מאפיינים מורפולוגיים דומים. חגב, חרגול, צרצר ועוד כמה קרובי משפחה; רובם קופצים ומצרצרים ואנחנו נשארים מבולבלים. זה המקום לתת בהם סימנים לזיהוי בשדה ולהכיר את ההבדלים בינם.
 • צרנמליים Myrmecophilidae
  צרנמליים Myrmecophilidae חרקים - עולם קטן בגדול
  נמלים הן יצורים חברתיים המגלות סובלנות רק כלפי בנות הקן. כל השאר זוכים לקבלת פנים אגרסיבית; גירוש או מוות. זה לא מונע ממתארחים שונים להתגורר אצלן בקן ולנצל את המשאבים השונים שמעמדות הנמלים עבורם חינם אין כסף. כך נוהג דמוי צרצר זעיר שמתגלה לעין רק לעיתים נדירות.
 • חרוטן קוני Pyrgomorpha conica
  חרוטן קוני Pyrgomorpha conica חרקים - עולם קטן בגדול
  חרוטן קוני הוא חגב קטן  הנפוץ ברוב אזורי הארץ, למעט מדבר קיצוני, בבתי גידול עשבוניים או בשיחים צפופים. בחרוטן קוני מוצאים דו-פרצופיות זוויגית מובהקת כאשר הנקבה גדולה והזכר קטן משמעותית. הוא גם יכול להתאים את צבעי גופו לצבעי הסביבה כתוצאה משינויים עונתיים.
 • הסוג חטמן Truxalis
  הסוג חטמן Truxalis חרקים - עולם קטן בגדול
  הסוג חטמן כולל בישראל  4 מינים. 3 מהם נפוצים והרביעי נדיר יותר ובישראל מוכר מאזור אחד. יש המתבלבלים בינם לבין מקלונים אך אחרונים אינם חגבים כלל. ההבחנה בין החטמנים דורשת בדרך כלל לכידה ובחינת מאפיינים שונים, לעיתים תחת מגדלת.
 • עפרנים וצבע מתפרץ Oedipoda
  עפרנים וצבע מתפרץ Oedipoda חרקים - עולם קטן בגדול
  הסוג עפרן מדגים תופעה מעניינת המכונה צבעוניות מתפרצת. צבע מתפרץ הוא צבע הנחשף בעת תנועת בעל החיים, אבל נסתר כאשר בעל־החיים דומם או מסתתר. מוצאים אותו בין השאר בכנפיים אחוריות של חגבים מסוימים ועשים שונים. ההנחה המקובלת שצבעים אלה משמשים לבלבול טורפים.
 • הסוג דַּרְכָּן Acrotylus
  הסוג דַּרְכָּן Acrotylus חרקים - עולם קטן בגדול
  אם פגשתם על דרך עפר חגבים קטנים המקפצים בשוליים, סביר שראיתם את אחד ממיני הסוג דרכן. חגבים חובבי שמש הפעילים על קרקעות חשופות שניתן לראות ברוב אזורי הארץ למעט החבל המדברי. אף שלכאורה הם חשופים לעייני כל, יש באמתחתם מספר הגנות שונות שנועדו להתמודד כנגד טורפים.
 • צַרְשִיח עדין Oecanthus
  צַרְשִיח עדין Oecanthus חרקים - עולם קטן בגדול
  צִרְצָרִים! יש המכירים אותם כיצורים קרקעיים, הנשמעים תדירות בלילות קיץ ונראים רק לעיתים, כאשר הם נמשכים לאור מלאכותי או חודרים במקרה לבית. לא כל הצרצרים עונים לדימוי זה. רוב המינים פעילי קרקע אבל יש בהם גם הפעילים על צמחים. על אחד המינים הללו; צרשיח עדין, תוכלו לקרוא ברשומה.
 • כּוּשָׁן אַרְסִי - סקירה אקולוגית וביולוגית
  כּוּשָׁן אַרְסִי - סקירה אקולוגית וביולוגית חרקים - עולם קטן בגדול
  התגוננות כימית בעולם החי נפוצה במיוחד בחרקים. רבים מאחרונים, בעיקר פעילי היום, מכריזים על כך באמצעות אותות חזותיים המכונים צבעי אזהרה. גם בין החגבים יש הנוקטים בהתגוננות כימית. אחד מהם הוא כּוּשָׁן אַרְסִי, חגב מדברי גדול מימדים והיחיד מקרב החגבים בישראל שנושא צבעי אזהרה.
 • כּוּשָׁן אַרְסִי - סקירת התגוננות ורעילות
  כּוּשָׁן אַרְסִי - סקירת התגוננות ורעילות חרקים - עולם קטן בגדול
  המשך לסקירה על הכּוּשָׁן האַרְסִי Poekilocerus bufonius שהציגה היבטים אחדים באקולוגיה והביולוגיה של החגב. בחלק זה עוסקת הסקירה בהתגוננות התנהגותית וכימית של הכושן ובהשפעות הרעלנים מקבוצת הגליקוזידים המצויים ברקמות גופו על טורפים אפשריים.
 • מגלית איסופיה - פיה ירוקה
  מגלית איסופיה - פיה ירוקה חרקים - עולם קטן בגדול
  אם חפצים אתם לראות פיות ירוקות אמיתיות, כל אשר עליכם לעשות הוא לצאת, בראשית האביב, לשדות בכל האזור הים־תיכוני של ישראל, להתכופף לגובה העשב, לפתוח עיניים גדולות ולחפש היטב. אם מצאתם חרגול שמנמן, לא גדול ולא קטן, שצבעו ירקרק ומחושיו ארוכים, סביר שמצאתם את מבוקשכם.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק