ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>שׁוֹנֵי־כָּנָף ('פשפשאים')
 

סִדְרַת שׁוֹנֵי־כָּנָף (לשעבר 'פשפשאים') היא סדרת של חרקים בעלי גלגול חסר המתפגלת לשלוש תת־סדרות: הפשפשים, הציקדות והכנימות.
פִּשְׁפְּשִׁים Heteroptera מצויים ביבשה, על פני המים ובתוך המים. הם ניזונים על מוהל צמחים או נוזלי גוף של אורגניזמים אחרים (טורפים או טפילים). מקצת המינים נחשבים מזיקים לאדם.

צִיקָדוֹת Auchenorrhyncha - כל הציקדות ניזונות ממוהל הצמחים וחלקן מוכרות בשל הקולות החזקים שהזכרים מפיקים בעונת החיזור.
כְּנִימוֹת Sternorrhyncha - קבוצה הכוללת את הפסילות, כנימות עלה, כנימות מגן ועוד. כל משפחות הכנימות ניזונות ממוהל צמחים וחלקן נחשבות מזיקי חקלאות קשים.

 
 
 • המשפחה גבנוניתיים Membracidae
  המשפחה גבנוניתיים Membracidae חרקים - עולם קטן בגדול
  משפחת הגבנוניתיים היא אחת ממשפחות הציקדות המגוונות ביותר בתבל. בני המשפחה ניכרים בחזה קדמי בעל מבנים מפותחים וביזאריים. הם חיים בעיקר באזורים הטרופיים על עצים ורבים מהם מושכים נמלים בשל הפרשת טל דבש. בישראל מספר מינים אולם האקולוגיה שלהם לא נחקרה לעומק.
 • עפרור שחור Holotrichius innesi
  עפרור שחור Holotrichius innesi חרקים - עולם קטן בגדול
  עפרור שחור נחשב לאחד החרקים המסוכנים בישראל. מוניטין מפוקפק זה מסתמך על ספרות פופולרית, חלקי עובדות ושמועות. לא הרבה ידוע על השפעת הארס על האדם. סקירת הספרות ומידע עדכני מצביעים על כך שמידת הסכנה מפשפש זה כפי הנראה נמוכה ממה שנוטים לחשוב.
 • תריסית ירוקה Nezara viridula
  תריסית ירוקה Nezara viridula חרקים - עולם קטן בגדול
  תריסית ירוקה נחשבת לאחד הפשפשים הנפוצים והמוכרים בישראל ובעולם. זהו פשפש רב-פונדקאי הנחשב במקומות שונים כמזיק חקלאי ומצוי בישראל מרבית השנה. אף על פי מדובר בפשפש בעל אורח חיים מעניין שמהווה מטרה למחקרים רבים העוסקים באקולוגיה וביולוגיה של חרקים.
 • כנימות - מזון מהיר
  כנימות - מזון מהיר חרקים - עולם קטן בגדול
  בטבע כנימות משמשות כמזון להרבה מאוד בעלי חיים. העובדה שאפידים נפוצים למדי ומתרבים מהר מאוד מאפשרת לצפות בקלות רבה יחסית ביחסי טורף נטרף. עין חדה ומיומנת יכולה למצוא לצד הכנימות טורפים רבים כמו זחלי מושיות, זחלי זבובי רחף, זחלים של עינפז (ארינמל) עכבישים ועוד.
 • גלדני אלמוות־הכסף Phyllomorpha laciniata
  גלדני אלמוות־הכסף Phyllomorpha laciniata חרקים - עולם קטן בגדול
  סִדְרַת שׁוֹנֵי־כָּנָף מהגדולות בסדרות החרקים, מספקת מגוון הדגמות מרתק של התאמות לבתי גידול ואופני תזונה שונים. דוגמא למקרה כזה הוא הפשפש גלדני אלמוות־הכסף החי על הקרקע בצמוד לצמחי אלמוות־הכסף ואף דומה במראה לחלקי הצמח. הוא גם ניחן בביולוגיית רבייה חריגה למדי.
 • תריסית הצלף Stenozygum coloratum
  תריסית הצלף Stenozygum coloratum חרקים - עולם קטן בגדול
  שיח הצלף הפורח בקיץ מושך מבקרים רבים; מזדמנים וגם קבועים, כאלה שעבורם הצלף מהווה מארח אמין לשבועות רבים. פשפש תריסית הצלף הוא אחד מהקבועים, המופיע כל שנה בסביבות מאי עד ספטמבר ומוצא לו משכן על שיח צלף עסיסי עליו הוא מקיים מחזור חיים מלא שניתן לראות בקלות.
 • הפשפש Tholagmus strigatus
  הפשפש Tholagmus strigatus חרקים - עולם קטן בגדול
  חרקים נחשבים לחקיינים מוצלחים. הרבגוניות של חרקים ומספר המינים העצום מדגים לנו עד כמה הסוואה היא פשוטה בהליך ומתוחכמת בתוצאה. Tholagmus strigatus הוא פשפש קטן מהמשפחה Podopinae הנפוץ על צמחים ממשפחת הסוככיים. הדמיון שלו לזרעי הכמנון מעורר שאלות.
 • הקבן Gampsocoris punctipes
  הקבן Gampsocoris punctipes חרקים - עולם קטן בגדול
  צמחים הנושאים שערות בלוטיות מהווים מוקד משיכה למינים שונים של חרקים המותאמים לחיים על מרקם שעיר ולעיתים דביק. עבורם מרקם כזה מהווה יתרון בהגנה מטורפים והשגת טרף קל. הקבן Gampsocoris punctipes הוא מין של פשפש המעדיף צמחים שעירים עליהם הוא מקיים מחזור חיים מלא.
 • הטורף שנטרף
  הטורף שנטרף חרקים - עולם קטן בגדול
  טורפים אינם חסינים מפני טריפה וכאשר שני טורפים מתקיימים באותו בית גידול, לא מהנמנע שהגדול והחזק מבינהם יטרוף את האחר. זחלי הארינמל כנפחוט והפשפש טורפנית חולקים את אותו בית גידול במערות אפלות. כאשר הם נפגשים ידו של החזק תהיה תמיד על העליונה.
 • ירוק עלה
  ירוק עלה חרקים - עולם קטן בגדול
  מלחית אשלגנית היא צמח של קרקעות קלות הנפוץ במקומות מופרעים ופורח בעונת הקיץ. באין הרבה אלטרנטיבות, פריחה זו מושכת חרקים רבים ועסיסיות הצמח מהווה מקור מזון חשוב למינים אחדים של פשפשים. שניהם דומים בצורה וגוון לחלקים מהאשלגנית וקשה מאוד לאתר אותם על הצמח.
 • נביס ירוק
  נביס ירוק חרקים - עולם קטן בגדול
  מה זה: קטן, ירוק ובעל זוג אנטנות על הראש? זה נביס כמובן. ומה זה נביס? בשביל זה אנחנו פה. עצי אשל משמשים בית גידול נחשק עבור עשרות מינים של חרקים המוצאים בהם מזון, מחסה ואתרי רבייה. אחד מהם הוא פשפש זעיר וירוק מהסוג נביס. מה הוא עושה על האשל תוכלו לראות ולקרוא ברשומה.
 • הפשפש Mesovelia vittigera
  הפשפש Mesovelia vittigera חרקים - עולם קטן בגדול
  פשפשים יבשתיים לא נוטים לחבב מים המהווים עבורם מלכודת מוות. אולם יש מהם היכולים לחיות בשני העולמות ולשגשג גם בבתי גידול רטובים. כזה הוא הפשפש הזעיר Mesovelia vittigera שיודע ללכת על המים כמו ביבשה ולצוד שם את טרפו ללא קושי.
 • פשפשים רחבי־ראש
  פשפשים רחבי־ראש חרקים - עולם קטן בגדול
  Alydidae היא משפחת פשפשים המכונה פשפשאים רחבי־ראש. נימפות של מינים אחדים הם חקייני נמלים וחלקם אף מתפתחים בקיני נמלים. במינים אחדים הבוגרים הם חקיינים, במראה והתנהגות, של צרעות ממשפחת הצרעכבשיים.
 • אני אוויר, אני טפט, אני ציקדה
  אני אוויר, אני טפט, אני ציקדה חרקים - עולם קטן בגדול
  על־משפחת העפרוניתים היא מהקבוצות הגדולות בקרב הציקדות, הכוללת מינים הנפוצים בעיקר באזורים טרופיים. אחת התכונות המשותפות לנימפות של מינים רבים בעפרוניתים היא זנב של אניצי שעווה היוצאים לרוב מקצה הבטן. המראה המוזר שמקנה הזנב מעלה את השאלה מה תפקודו ועל זו מנסה לענות הרשומה.
 • רצי מים Gerridae
  רצי מים Gerridae חרקים - עולם קטן בגדול
  קיימים לא מעט חרקים החיים ופעילים על-פני המים, אבל מעטים הם המבלים את כל (או רוב) מחזור החיים על קרום המים ללא צורך בגישה לקרקע מוצקה. רצי המים הם קבוצה של פשפשים המותאמים לחיים על קרום המים והם יכולים לנוע על פני המים ללא שום מגבלה.
 • רצען מנומר - צייד ללא חת
  רצען מנומר - צייד ללא חת חרקים - עולם קטן בגדול
  אחד מהחרקים חובבי החום הנצפה במרבית שעות היום הוא פשפש גדול למדי, טורף חובב דבורים המתהדר בכסות מנומרת ומתריעה ולכן הוא מכונה רצען מנומר.  ניתן למצוא אותו על מגוון צמחים, במיוחד על פרחי קיץ כמו טיון דביק, קורנית, קורטם דק ועוד, בבתי גידול עשבוניים, שדות בור ושולי שדות חקלאיים.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק