ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>אֲרִינִמְלָאִים ואֲרִינַחֲשָׁאִים
 
סדרת הארינמלאים Neuroptera היא סידרה של חרקים בעלי גלגול מלא. רובם מעופפים טובים הפעילים בדמדומים או בלילה. מרביתם טורפים חרקים קטנים אך יש גם הניזונים על טל־דבש. ארינמלים מוכרים בשל שיטת ציד המאפיינת מספר מינים; הזחלים חופרים בקרקע משפכי ציד חרוטיים ולוכדים בהם חרקים קטנים. התנהגות זו, הנתפסת טיפוסית לקבוצה, היא למעשה חריגה, רק כעשרה אחוזים מכלל המינים בישראל נוקטים בשיטת ציד זו. שאר המינים שוכנים במקומות חיות שונים; על הקרקע או על צמחים והם משתמשים במגוון שיטות לתפוס טרף.
 
 
 
 • משפך הארינמל- גומה או מלכודת מתוחכמת?
  משפך הארינמל- גומה או מלכודת מתוחכמת? חרקים - עולם קטן בגדול
  הארינמל הוא אחד מהחרקים היותר מוכרים לציבור למרות שהוא סמוי מהעין. לא בשל מראהו הייחודי, אלא בעיקר בשל המשפכים שהוא בונה בחול. משפכי ארינמל נראים פשוטים מאוד - האומנם? האם הם סתם גומה בחול או מלכודת מתוחכמת? מה הסוד שלהם?
 • סידרת הארינמלאים בישראל - חלק א'
  סידרת הארינמלאים בישראל - חלק א' חרקים - עולם קטן בגדול
  אפשר לומר שאין יותר אלגנטיים מהארינמלאים. עם כנפי תחרה וגוף עדין הם אחת מקבוצות החרקים היותר מוזרות המשלבות את היופי של הבוגרים ומראה בראשיתי פראי ותאוות הציד של הזחלים. ארינמלאים מיוצגים היטב בנוף הישראלי עם למעלה מ־130 מינים המצויים כמעט בכל בית גידול.
 • סידרת הארינמלאים בישראל - חלק ב'
  סידרת הארינמלאים בישראל - חלק ב' חרקים - עולם קטן בגדול
  ארינמלאים מיוצגים היטב בנוף הישראלי עם למעלה מ־130 מינים המצויים כמעט בכל בית גידול. עבור חלק מהמינים ישראל מהווה גבול תפוצה עולמי ועבור חלק היא בלב מרחב התפוצה העולמי. משפחות הארינמלאים בישראל מייצגות מגוון אורחות חיים וקשת הסתגלויות שניתן למצוא בכל סדרת הארינמלאים.
 • טְרַפְרֶגֶל Mantispa
  טְרַפְרֶגֶל Mantispa חרקים - עולם קטן בגדול
  קחו ארינמל ערבבו אותו היטב עם גמל־שלמה ותנו לתערובת לעמוד כל הלילה. עם עשיתם זאת נכון, התוצאה המתקבלת היא טְרַפְרֶגֶל; יצור מוזר שהוא ארינמל אבל נראה יותר כמו גמל־שלמה. הסוג טְרַפְרַגְל אינו נדיר אך נדיר לראותו בשל אורח חייו הלילי והחשאי שנגלה לעין רק לעיתים רחוקות.
 • האבנונית
  האבנונית חרקים - עולם קטן בגדול
  אבנונית היא מהמעניינים שבארימחושיים של ישראל. זחלי האבנונית שוכנים על סלעים המכוסים חזזיות ומראה גופם השטוח דומה להפליא לצבע ומרקם הסלע. אורחות החיים של מין זה ידועים רק במקצת וגם הסטטוס הטקסונומי לא ברור. גילוי זחלי האבנונית מהווים אתגר לכל חובב טבע ואת הבוגרים נדיר לראות אף יותר.
 • ארינחשים Raphidioptera
  ארינחשים Raphidioptera חרקים - עולם קטן בגדול
  ארינחש הוא אחד החרקים המוזרים והמסתוריים שאפשר למצוא בישראל. משתייך לקבוצה עתיקה של חרקים ששרדו עוד מזמן הדינוזאורים. בישראל שני מינים שאף שאינם נדירים קשה מאוד לצפות בהם. אלו חרקים טורפים, פעילי יום, המסתתרים רוב הזמן בין עלי עצים ושיחים.
 • הסוג בחנינאי Palpares
  הסוג בחנינאי Palpares חרקים - עולם קטן בגדול
  ארינמלאים היא קבוצה של ניגודים. מוצאים בהם מינים זעירים בני מספר מלימטרים ומיני ענק שמוטת כנפיהם מגיעה לכ־170 מ"מ. הסוג בחנינאי כולל את המינים הגדולים ביותר בקרב הארינמלים. הבחנינאי פעיל בלילה אבל נצפה גם ביום, כאשר הוא מופרע ממנוחתו בשדה. על הסוג ברשומה זו.
 • כנפחוט עברי Dielocroce hebraea
  כנפחוט עברי Dielocroce hebraea חרקים - עולם קטן בגדול
  ארינמלים הם ברובם חרקים ליליים הנגלים לעין באקראי. יש מינים הנראים לעיתים רחוקות משום שהם שוכני מערות או חללים אפלים וניתן לראותם רק שם. אחד מהם הוא הסוג כנפחוט המקיים במערות מחזור חיים מלא. זחלי הכנפחוט חיים בקרקע וצורתם מוזרה מאוד, לא פחות משל הבוגר.
 • בין שפירית לארינמל
  בין שפירית לארינמל חרקים - עולם קטן בגדול
  המכנה המשותף לסדרת השפיראים וסדרת הארינמלאים הוא היותם חרקים. על אף הדמיון המורפולוגי של צורת הגוף, טקסונומית שתי הסדרות רחוקות למדי מבחינה פילוגנטית והבדל זה ניכר באנטומיה ובביולוגיה של הקבוצות. אם בוחנים אותן מקרוב, ניתן בקלות יחסית להבדיל בין הקבוצות.
 • עינפז ירוק Chrysoperla carnea
  עינפז ירוק Chrysoperla carnea חרקים - עולם קטן בגדול
  רבים ודאי מכירים אותו מ"מפגשים רומנטיים" תחת מנורת המרפסת או הכניסה לבית. אז מיהו אותו מעופף ירקרק ובעל עיני זהב בורקות? עינפז בוגר מותאם לחיי לילה וניחן בראייה המותאמת מאוד לאור קלוש. הזחלים הפעילים ביום מתמחים בציד חרקים קטנים ובמיוחד כנימות ולכן הם נחשבים מועילים.
 • ארימחוש עדין
  ארימחוש עדין חרקים - עולם קטן בגדול
  חרקים המתפתחים בדרך של גלגול מלא מראים הבדלים גדולים במראה ובאורך החיים שבין דרגות הזחל לדרגות הבוגר. רשומה זו מביאה סיפור של תגלית בשדה וחקר ותצפית בבית על אחד המינים המעניינים מקרב הארינמלאים של ישראל המשתייך למשפחת הארימחושיים.
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק