ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
 
הזבובאים Diptera היא סידרה עשירה של חרקים בעלי גלגול מלא. הבוגרים מתאפיינים בזוג כנפיים (קרומיות) אחד וזוג איברי שיווי משקל (הבוכניות). יש מינים חסרי כנפיים או בעלי כנפים מנוונות. זבובאים מתפתחים במגוון עשיר של בתי גידול; ביבשה על צמחים, בתוכם או בקרקע או במים. הבוגרים ניזונים ממגוון עשיר של מקורות מזון מהצומח או מהחי. אף שמיעוטם נחשבים מזיקים לאדם, לזבובאים חשיבות עצומה במערכת האקולוגית כמפרקים, אוייבים טבעיים של מזיקים ומאביקים.
 
 
 
ראשי >אינדקס מאמרים>זְבוּבָאִים
 • הזבובאים של ישראל - קצרי המחוש (חלק ה)
  הזבובאים של ישראל - קצרי המחוש (חלק ה) חרקים - עולם קטן בגדול
  סִדְרַת הַזְבוּבָאִים היא מהגדולות, העשירות והמגוונות שבסדרות החרקים. לזבובאים חשיבות כלכלית ורפואית; חיובית ושלילית. חלק ה' והאחרון עוסק בקבוצת הזבובים העילאיים בַּעֲלֵי התֶּפֶר (Schizophora) שבקבוצת הזבובאים העילאיים או קִצְרֵּי־המָחוֹשׁ (Brachycera).
 • הזבובאים של ישראל - קצרי המחוש (חלק ד')
  הזבובאים של ישראל - קצרי המחוש (חלק ד') חרקים - עולם קטן בגדול
  סִדְרַת הַזְבוּבָאִים היא מהגדולות, העשירות והמגוונות שבסדרות החרקים. לזבובאים חשיבות כלכלית ורפואית; חיובית ושלילית. חלק ד' עוסק בקבוצת הזבובים העילאיים חֲסֵרֵי התֶּפֶר (Aschiza) שבקבוצת הזבובאים העילאיים או קִצְרֵּי־המָחוֹשׁ (Brachycera) וחלק מקבוצת בַּעֲלֵי התֶּפֶר (Schizophora).
 • הזבובאים של ישראל - קצרי המחוש (חלק ג')
  הזבובאים של ישראל - קצרי המחוש (חלק ג') חרקים - עולם קטן בגדול
  סִדְרַת הַזְבוּבָאִים היא מהגדולות, העשירות והמגוונות שבסדרות החרקים. לזבובאים חשיבות כלכלית ורפואית; חיובית ושלילית. חלק ג' עוסק בקבוצת הזבובים הירודים שבקבוצת הזבובאים העילאיים או קִצְרֵּי־המָחוֹשׁ (Brachycera) הכוללת בישראל 17 משפחות.
 • הזבובאים של ישראל - ארוכי המחוש (חלק ב')
  משפחות הזבובאים של ישראל
  סִדְרַת הַזְבוּבָאִים היא מהגדולות, העשירות והמגוונות שבסדרות החרקים. לזבובאים חשיבות כלכלית ורפואית; חיובית ושלילית. חלק ב' עוסק במשפחות הזבובאים הירודים או ארוכי המחוש (Nematocera ) הכוללת בישראל 17 משפחות בהן משפחת היתושיים.
 • הזבובאים של ישראל - מבוא (חלק א')
  הזבובאים של ישראל - מבוא (חלק א') חרקים - עולם קטן בגדול
  סִדְרַת הַזְבוּבָאִים היא מהגדולות, העשירות והמגוונות שבסדרות החרקים. לזבובאים חשיבות כלכלית ורפואית; חיובית ושלילית. חלק א' מהווה הקדמה לסקירת משפחות הזבובאים של ישראל ומספק מבוא על הזבובאים כקבוצה טקסונומית; בדגש ביולוגי, אקולוגי וטקסונומי.
 • הזריזבוביים - סקירה בדגש אקולוגי, חלק א'
  הזריזבוביים - סקירה בדגש אקולוגי, חלק א' חרקים - עולם קטן בגדול
  הזריזבוביים מציגים כרוניקה מורכבת ומרתקת של אבולוציה הבאה לידי ביטוי בעושר המינים, במגוון מורפולוגי ומגוון אורחות חיים. זריזבוביים תופשים מקום חשוב בהרבה בתי גידול. יש להם השפעה רבה על האבולוציה של רכיבים אחרים במערכת, בעיקר המארחים הישירים וכפי הנראה גם על על יחסי צמחים-חרקים.
 • הזריזבוביים - סקירה בדגש אקולוגי, חלק ב'
  הזריזבוביים - סקירה בדגש אקולוגי, חלק ב' חרקים - עולם קטן בגדול
  זריזבוביים, מתפתחים בתוך גופם של פרוקי־רגליים, בעיקר חרקים. עושר המינים ומגוון אורחות החיים הם ביטוי לניצול מגוון עצום של אפשרויות אקולוגיות. הם מדגימים קשת עשירה של התנהגויות הכוללות, בין השאר: אסטרטגיות איתור, תקיפה והטלה ויחסי גומלין שונים עם המארחים.
 • תת־משפחת הרחפנים Syrphinae
  תת־משפחת הרחפנים Syrphinae חרקים - עולם קטן בגדול
  רחפניים היא אחת המשפחות העשירות והמגוונות בקרב הזבובאים. רבים מהרחפנים מתחזים במראה ובהתנהגות לדבורים או צרעות. הבוגרים ניזונים על אבקה וצוף ונחשבים מאביקים משמעותיים. בתת־משפחת הרחפנים הזחלים טורפים חרקים רכי גוף והם נחשבים למדבירים אקולוגים חשובים.
 • בין זבוב לדבורה
  בין זבוב לדבורה חרקים - עולם קטן בגדול
  זבוב או דבורה, יש כאלו שעבורם זו דילמה לא פשוטה. במספר משפחות של זבובים מוצאים לא מעט מינים חקיינים של דבורים וצרעות. אז כיצד מבדילים. ברשומה זו תמצאו כללי זיהוי בסיסיים שיעזרו לכם להבחין, בשדה או בבית, בין זבוב לדבורה.
 • המשפחה טיפולתיים Tipulidae
  המשפחה טיפולתיים Tipulidae חרקים - עולם קטן בגדול
  הם אומנם נראים כמו יתושים גדולים אבל בכך מסתיים הדמיון. טיפולתיים היא משפחה עתיקה של יתושנים גדולים המתפתחים בבתי גידול לחים או רטובים. הזחלים ניזונים על חומר אורגני והבוגרים לרוב אינם ניזונים וחיים זמן קצר; ימים עד מספר שבועות. הם נחשבים רכיב חשוב במערכות אקולוגיות רבות.
 • גנבים לאור יום
  גנבים לאור יום חרקים - עולם קטן בגדול
  טפילות היא תופעה אקולוגית מעניינת במיוחד בה אורגניזם אחד חי על חשבון אורגניזם אחר. לתופעה זו פנים רבות, שלא תמיד מובנים מאליהם כאשר אנו צופים בהתנהגות של אותם טפילים. על אחת מתופעות הטפילות הנפוצות שניתן לצפות בשדה אך לא תמיד ברורות יסופר הפעם.
 • מִשְׁפַּחַת הַגְּדַל־רָאשִׁיִּים Conopidae
  מִשְׁפַּחַת הַגְּדַל־רָאשִׁיִּים Conopidae חרקים - עולם קטן בגדול
  הדבר הבולט אצל מִשְׁפַּחַת הַגְּדַל־רָאשִׁיִּים הוא המראה. בני המשפחה מראים דמיון רב בצבע וצורה לצרעות, דבורים ואפילו לזבובי רחף (שאף הם חקיינים). פחות בולט אך לא פחות מיוחד הוא אופן הרבייה. רימות של הגדל־ראשיים מתפתחות כטפילות פנימיות בתוך גופם של דבוראים בוגרים כצרעות או דבורים וגם נמלים.
 • הזבוב Tachytrechus tessellatus
  הזבוב Tachytrechus tessellatus חרקים - עולם קטן בגדול
  מקור מים גלוי בעיצומו של הקיץ הוא מתכון די בטוח לתצפיות מעניינות. חלקן נוגעות ליצורים קטנים במיוחד הפעילים על קו המים שם הם מוצאים בבוץ או על המים מזון ובני זוג. אחד מהיצורים הללו הוא הזבוב Tachytrechus tessellatus המתבלט בצבעים מטאלים ותנועה תזזיתית בחיפוש אחר מזון.
 • תעופה בשליטה - על זבובים ובוכניות
  תעופה בשליטה - על זבובים ובוכניות חרקים - עולם קטן בגדול
  זבובים ידועים בכושר תעופה ייחודי, המאפשר להם לא רק לבצע פניות חדות בשברירי שנייה, אלא גם במינים רבים, לעוף הצידה או לאחור ואף לרחף במקום אחד. יכולת זו מתאפשרת במידה רבה תודות לבוכניות. ללא בוכניות אין הזבוב יכול לעוף.
 • הזבוב Cyrtisiopsis melleus
  הזבוב Cyrtisiopsis melleus חרקים - עולם קטן בגדול
  סדרת הזבובאים מפגינה עושר עצום במגוון המינים, מראה ואורחות חיים. על רוב המינים המוכרים למדע אנו יודעים מעט מאוד בהיבט הביולוגי והאקולוגי. Cyrtisiopsis melleus הוא דוגמא לזבוב יפהפה וזעיר שניתן לראות עם הרבה מזל במדבר באביב. הידע על המין אפסי מה שלא מפחית מיופיו.
 • זבובחוף טרפיידי
  זבובחוף טרפיידי חרקים - עולם קטן בגדול
  זבובחופיים היא משפחה של זבובים קטנים החיים ברובם בבתי גידול לחים, הן כבוגרים והן בדרגות הצעירות. את הבוגרים של המינים חובבי המים מוצאים באזור הבוצי הסמוך למים או על פני המים עליהם הם מחליקים בזריזות. חלקם ניזונים באצות וחלקם טורפים. הזחלים שלהם חיים בתוך המים / בוץ.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק