ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>פַּרְפָּרָאִים (פרפרי יום)
 
סדרת הפרפראים (גלגול מלא) היא סדרה של חרקים מעופפים המתאפיינת בכנפיים וגוף המכוסים קשקשים. חלוקה שימושית מחלקת את הפרפראים למעופפי יום (פרפרי יום) ועשים (מעופפים בעיקר בחשיכה ולעיתים ביום). על ההבדלים בין עש לפרפר ראו בקישור. קטגוריה זו מתמקדת בקבוצת פרפראי היום הכוללת בישראל כ-6 משפחות. רבים מהמינים במשפחות הללו מתאפיינים בצבעוניות עשירה ויפה. הזחלים של רוב המינים בקבוצה מתפתחים על צמחים, לעיתים קרובות על מארחים ספציפיים.
 
 
 
 • נימפית החורשף Vanessa cardui
  נימפית החורשף Vanessa cardui חרקים - עולם קטן בגדול
  עם בוא החורף ולאחר הגשמי הסתיו, כאשר עוטה הקרקע פלומת חד־שנתיים עסיסית, אפשר למצוא על עלי צמחים ממשפחות החלמיתיים, המורכבים, הסרפדיים ולעיתים המצליבים, זחלים רבים של נימפית החורשף. מאין הם הגיעו? על כך ברשומה העוסקת באחד מהפרפרים הנפוצים בעולם.
 • לַבְנִין הָרִכְפָּה Pontia daplidice
  לַבְנִין הָרִכְפָּה Pontia daplidice חרקים - עולם קטן בגדול
  לבנין הרכפה הוא פרפר חביב המצוי כל השנה אבל מאפיין בעיקר את המעבר בין האביב לקיץ. זהו לבנין טיפוסי המתפתח בעיקר על בני משפחת המצליבים וגם על רכפתיים. נוח לצפות בו בשטחים הפתוחים ולעיתים גם באזורים מיושבים ואפילו אורבניים. על אורחות חייו תוכלו לקרוא ברשומה זו.
 • קשקשים לפרפרים
  קשקשים לפרפרים חרקים - עולם קטן בגדול
  כל מי שהחזיק אי פעם פרפר בידו נשאר ודאי עם מזכרת 'אבקת כנפיים'. אחת מהתכונות הבולטות של הפרפראים היא הקשקשים, המופיעים גם על חלקי גוף נוספים. לא ברור כיצד מנגנון הברירה הטבעית הוביל להתפתחות הקשקשים משיער, אך נהיר שיש להם מספר תפקודים חשובים ולעיתים מורכבים בהרבה מכפי שנדמה.
 • כחליל מקושט Freyeria trochylus
  כחליל מקושט Freyeria trochylus חרקים - עולם קטן בגדול
  כחליל מקושט הוא אחד הקטנים במשפחה. הוא נפוץ בכל האזורים הים-תיכוניים ומגיע עד צפון הנגב. בדרך כלל נמצא אותו סמוך לפונדקאים; עוקץ-עקרב עליו הבוגרים ניזונים מהצוף או שלוחית קרחת עליה מתפתחים הזחלים. הכחליל מקיים קשרים הדוקים עם נמלים המגינות על הזחלים בתמורה לטל דבש מזין.
 • כחליל הבלקן Tarucus balkanicus
  כחליל הבלקן Tarucus balkanicus חרקים - עולם קטן בגדול
  ראשית הקיץ היא שיא עונת ההטלות למספר מיני כחלילים. במיוחד לאלה שהפונדקאים שלהם מלבלבים בשלהי האביב ולאורך הקיץ. רשומה זו נעוסקת בכחליל הבלקן. פרפר בגודל בינוני הנראה בקרבת השיזף המשמש כפונדקאי העיקרי. זחלי הכחליל מקיימים קשרי גומלין עם נמלים.
 • כחליל השברק Polyommatus icarus
  כחליל השברק Polyommatus icarus חרקים - עולם קטן בגדול
  הוא אחד הנפוצים בכחלילי ישראל, הכחליל הראשון המופיע באביב ואלו הזכרים הבוקעים תחילה ומקשטים את הנוף בכחול מטאלי זועק למרחקים. הנקבה צנועה יותר וצבעיה חום אוכרה, לעיתים עם גווני כחול. אלה פרפרים של אזורים פתוחים ואחו, חובבי חום הפעילים בשעות החמות של היום.
 • צבעוני שקוף Archon apollinus
  צבעוני שקוף Archon apollinus חרקים - עולם קטן בגדול
  צבעוני שקוף הוא מהיפים בפרפרי ארצנו ואחד הנפוצים בחורף. הוא גם פגיע בשל תלותו בפונדקאים שאינם נפוצים, הנמנים על הסוג ספלול. עובדת היותו יפה ומבוקש באוספי חובבים בעולם והקלות היחסית בה ניתן למצוא את הפונדקאי, הופכת אותו רגיש לכל שינוי בסביבה הנובע מפיתוח או איסוף מסחרי.
 • כחליל הרימון ושיטת המשוכות
  כחליל הרימון ושיטת המשוכות חרקים - עולם קטן בגדול
  כחליל הרימון הוא פרפר ממוצא טרופי המגיע מהמדבר למרכז הארץ בסתיו ומתרבה על שיטת המשוכות שהובאה לישראל לפני יותר ממאה שנים. היכולת שלו להתרבות גם על פרי הרימון הפכה אותו למזיק חקלאי. הקשר לשיטת המשוכות מהווה הזדמנות להכיר חרק המצליח להסתגל לתנאים חדשים ובהצלחה יתרה.
 • כתום-כנף המצילתיים Anthocharis cardamines
  כתום-כנף המצילתיים Anthocharis cardamines חרקים - עולם קטן בגדול
  אחד ממבשרי האביב הוא הפרפר כתום־כנף המצילתיים. לבנין קטן ויפה המעופף בחבל הים־תיכוני ומתרבה על פרחי מצליבים, בעיקר המצליב מצילתיים מצויות. לבנין זה מדגים מחזור חיים האופייני ללבנינים רבים המתפתחים על מצליבים עונתיים. ועל כך תוכלו לקרוא ברשומה.
 • זנב־סנונית נאה Papilio machaon
  זנב־סנונית נאה Papilio machaon חרקים - עולם קטן בגדול
  אין הרבה חרקים נפוצים בישראל שיגרמו פתיחת עיניים בהנאה חושית כמו הפרפר זנב־סנונית נאה. כן, יש יפים ואקזוטיים יותר, גם בישראל, אבל רובנו לא נזכה לראות אותם בטבע. זנב־סנונית נאה הוא דווקא מהנפוצים והנראים בכל החבל הים־תיכוני. אם יש לכם פיגם בחצר, אולי הוא יגיע להתרבות, חוויה מרתקת בפני עצמה.
 • לבנין הכאסייה, הנודד האפריקאי
  לבנין הכאסייה, הנודד האפריקאי חרקים - עולם קטן בגדול
  בשלהי נדידת הסתיו של הציפורים מאירופה לאפריקה אין מתאים יותר מלדבר קצת על נודד אחר, פרפראי המזדמן כל שנה לארצנו בעונות החום ונעלם עם בוא החורף. לבנין הכאסייה הוא אחד הפרפרים הנפוצים באפריקה הטרופית-יובשנית בבתי-גידול פתוחים, מופרעים ושולי יערות ומוכר כמין פאליאוטרופי הנודד.
 • כחליל הינבוט וכחליל הקיטנית
  כחליל הינבוט וכחליל הקיטנית חרקים - עולם קטן בגדול
  בטבע מינים השוכנים באותו בית גידול וחולקים במשאבים זהים, צפויים לתחרות, לעיתים אגרסיבית. כאשר המשאב מצוי בשפע, אין בהכרח היגיון במאבקים הדורשים הוצאת אנרגיה מיותרת והשכנים סובלים האחד את השני, לפחות לזמן השפע. זהו סיפורם של שני פרפרים החולקים אותו מארח לכאורה ללא תחרות הנראית לעין.
 • כחליל החומעה Lycaena thersamon
  כחליל החומעה Lycaena thersamon חרקים - עולם קטן בגדול
  כחליל החומעה הוא מהנפוצים בפרפרי ישראל. פרפר קטן ויפה, חובב חום, שניתן לראות בכל הארץ בשטחים הפתוחים ובמרחבים האורבניים, היכן שמצויים הצמחים המארחים שלו. אין לו סיפור חיים מיוחד ובפשטות זו טמונים יופיו וקלילות תעופתו העומדים לו לזכותו ולו רק בגלל זאת הוא אורח מבורך בכל חצר וגינה.
 • דנאית הדורה Danaus chrysippus
  דנאית הדורה Danaus chrysippus חרקים - עולם קטן בגדול
  פרפר מרשים שהשאיר את רשומו גם על הקדמונים ועדות לכך מוצאים במצרים בציורי קיר בני כ־3300 שנים. דנאית הדורה היא מודל למין נודד המאפיין אזורים טרופים וסובטרופיים. ישראל מהווה חלק משולי התפוצה הצפוניים. בקיץ הוא נודד מהמדבר צפונה לאורך הארץ, בחיפוש אחר אתרי רבייה ומגיע עד עמק החולה.
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק