ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>פַּרְפָּרָאִים (עשים)
 
פרפראים (גלגול מלא) היא סדרה של חרקים מעופפים המתאפיינת בכנפיים וגוף המכוסים קשקשים. חלוקה שימושית מחלקת את הפרפראים למעופפי יום (פרפרי יום) ועשים (מעופפים בעיקר בחשיכה ולעיתים ביום). על ההבדלים בין עש לפרפר ראו בקישור. קטגוריה זו מתמקדת בקבוצת העשים הכוללת בישראל עשרות משפחות. מינים המעופפים בחשיכה מתאפיינים בצבעי הסוואה ואילו מעופפי היום הם על הרוב צבעוניים. עשים מפגינים מגוון גדול בהשוואה לפרפראי היום בהרבה וטווח הגדלים עצום; מ־3 מ"מ עד ל־30 ס"מ. הם גם מציגים (הזחלים) את משרעת בתי הגידול הגדולה יותר. מארון בגדים שלנו (מינים ספורים), דרך צמחים שונים, גזעי עצים ועד עמוק בקרקע בין השורשים.
 
 
 
 • בין טוואי לתהלוכן
  בין טוואי לתהלוכן חרקים - עולם קטן בגדול
  המטיילים באחו או בבָּתָה העשבונית, פוגשים לא פעם בזחלי פרפראים שְׂעִירִים ומיד נזרקים לאוויר שמות: טוואי התהלוכה! לא, זה דובון! מה פתאום, זו טוואית! המורה אמרה שזה טוואי הברוש ואסור לגעת. אז מי צודק?
 • עש הבית
  עש הבית חרקים - עולם קטן בגדול
  רק מגיעה עונת החום והם צצים משום מקום, מטפסים על הקירות במקומות הכי אינטימיים ואין לנו מושג מה הם רוצים מאתנו. הם נראים כמו עש הבגדים או עש הפרוות ולמעשה הם מאותה המשפחה. מי הם זחלי העשים שאנו מוצאים בבית או בחדר המדרגות? האם הם באמת מזיקים לאדם?
 • נובר עלים Cosmopterix pulchrimella
  נובר עלים Cosmopterix pulchrimella חרקים - עולם קטן בגדול
  אם הבחנתם בעלה ירוק "מעוטר" בציורי קו לבנים ופתלתלים, כנראה ראיתם נבירה של זחל של חרק. רשומה זו עוסקת בעש  יפהפה אשר הזחלים שלו מתפתחים בתוך עלים של צמח נפוץ מאוד שלא מושך את העין . בנוסף כוללת הרשומה הקדמה קצרה וכללית על נוברי עלים בכלל.
 • Cilix asiatica - עש או לשלשת?
  Cilix asiatica - עש או לשלשת? חרקים - עולם קטן בגדול
  עש או לשלשת? Cilix asiatica הוא פרפראי קטן הדומה להפליא להפרשה טיפוסית של ציפור קטנה. אף שאינו נדיר בישראל, באזורי התפוצה העיקריים שלו, נדיר לצפות בו, במיוחד באזור השפלה. האקולוגיה והביולוגיה של מין זה ידועים רק במקצת ועיקר פעילותו בשלהי האביב.
 • Hypena lividalis
  Hypena lividalis חרקים - עולם קטן בגדול
  גם בעיר הגדולה ניתן למצוא לא מעט פרפראים המוצאים נישות מתאימות למחייה ורבייה. את חלקם אנו פוגשים ליד גופי תאורה, אחרים ביישנים יותר וצריך לחפש אותם בין הצמחים בחצר. רשומה זו עוסקת באחד המינים הללו; Hypena lividalis ומביאה לקורא סקירת היכרות קצרה.
 • מודד הארכובית Rhodometra sacraria
  מודד הארכובית Rhodometra sacraria חרקים - עולם קטן בגדול
  בכל קבוצה של חרקים יש נפוצים יותר ונפוצים פחות. גם בין הנפוצים יותר יש הבולטים יותר ואחרים שסמויים, למרות תפוצתם הרחבה. מודד הארכובית הוא מין כזה, נפוץ מאוד באזורים רבים של הארץ, אבל מתגלה רק במקרה, כאשר מחרידים אותו ממרבצו העשבוני.
 • זחלי מודדים
  זחלי מודדים חרקים - עולם קטן בגדול
  במשפחת המודדים למרבית הזחלים רק שתי זוגות רגליים מדומות. במצב זה המאפשר, אחיזה רק בעזרת החלק הקדמי והאחורי של הגוף, הזחל מתקדם ב"שיברים", הוא גורר את החלק האחורי של הגוף כלפי החזה ואז מותח עצמו קדימה וחוזר חלילה. מכאן נובע גם שם המשפחה העברי והלטיני.
 • פלוסית גמה Autographa gamma
  פלוסית גמה Autographa gamma חרקים - עולם קטן בגדול
  פלוסית גמה היא תנשמית מהנפוצות בישראל ובעולם. היא ניזונה על מגוון גדול של צמחים ואת הבוגרים ניתן לראות לא פעם ליד מקור אור מלאכותי. ההצלחה של הפרפראי הזה נזקפת לא רק לגמישות האקולוגית אלא גם ליכולת הנדידה למרחקים ארוכים המאפשרים לבוגרים לעבור אלפי קילומטרים.
 • ססמבריק אדמוני Zygaena graslini
  ססמבריק אדמוני Zygaena graslini חרקים - עולם קטן בגדול
  אחד הפרפראים הנפוצים באביב הוא ססמבריק אדמוני. זהו עש פעיל יום המעופף באיטיות ומבלה זמן רב על פרחים. שילוב צבעי שחור-אדום האופייני למינים שונים במשפחה מסגיר לכאורה את הבעלים בנקל, מאידך אין לססמבריקיים הרבה מה לדאוג, משום שהמסר הצבעוני ברור מאוד; "אני רעיל ולא טעים"
 • רפרף הַדְּבֵקָה Macroglossum stellatarum
  רפרף הַדְּבֵקָה Macroglossum stellatarum חרקים - עולם קטן בגדול
  השם רפרף נגזר מדרכם של בני משפחת הרפרפיים למצוץ צוף פרחים בעודם מרפרפים באוויר. רובם פעילים בלילה או דמדומים. יוצא דופן באזורנו הוא רפרף הַדְּבֵקָה בהיותו אחד הבודדים המשלב פעילות יום וערביים. יכולות התעופה המרשימות של הרפרף טמונה בהתאמות מורפולוגיות ופיזיולוגיות יחודיות  ועל כך ברשומה.
 • דובון יפהפה Utetheisa pulchella
  דובון יפהפה Utetheisa pulchella חרקים - עולם קטן בגדול
  עשים מעופפי יום נוטים להיות צבעוניים ואף להציג צבעי אזהרה. כזה הוא הפרפראי דובון יפהפה, שכשמו הוא יפיוף של ממש וגם נפוץ מאוד בכל הארץ רוב השנה. ברשומה זו תמצאו סקירה קצרה העוסקת באקולוגיה והביולוגיה של פרפראי שאי אפשר להתעלם ממנו.
 • התנשמית Trichoplusia circumscripta
  התנשמית Trichoplusia circumscripta חרקים - עולם קטן בגדול
  רבים מאיתנו אירחו לא פעם אורחים לא קרואים שעברו את מפתן הדלת כטרמפיסטים על מצרכי מזון או זר פרחים. גם אצלי מזדמנים אורחים לא קרואים, לעיתים אני מקצה להם פינה מתאימה במטרה ללמוד עליהם יותר. על אחד כזה שהגיע על עציץ נענע כנוסע סמוי תוכלו לקרוא ולהכיר ברשומה הבאה.
 • דובון הקיקיון Olepa schleini
  דובון הקיקיון Olepa schleini חרקים - עולם קטן בגדול
  חרקים מציבים לנו תעלומות רבות. חלקם קשור לביולוגיה והאקולוגיה שלהם, שלא תמיד ניתן לחקור במעבדה. יש לפעמים שהתעלומה היא בלשית, כאשר בעל־חיים מתגלה כאילו הופיע משום מקום ולא ברור כיצד ומהיכן. כזה הוא הפרפראי דובון הקיקיון שהתגלה לפני מספר שנים בישראל ואין יודעים מהיכן הגיע ומתי.
 • מודד קיפודי Apochima flabellaria
  מודד קיפודי Apochima flabellaria חרקים - עולם קטן בגדול
  אחד מהיצורים המוזרים שאפשר לפגוש בשלהי החורף ובאביב בשדות הוא זחל פרפראי ממשפחת המודדים. מין שאינו נמנה על הנדירים, אך משום היותו חמקן קל להתעלם ממנו, אלא אם הוא מופיע לנו ישר מול העיניים. שמו של ברנש זה הוא מודד קיפודי  ומעיד על כך גם מראהו החיצוני המשופע בבליטות דמויות קוצים.
 • עשנור הרותם Uresiphita gilvata
  עשנור הרותם Uresiphita gilvata חרקים - עולם קטן בגדול
  כל מי שבילה את ילדותו או חלק מחייו בשוטטות בחולות שפלת החוף ודאי פגש את הזחלים היפים של עשנור הרותם. צבעם הבוהק המשלב פסי אורך שחורים, תכולים וצהובים מעיד עליהם שאינם ראויים למאכל וככאלה אין הם נרתעים לסעוד את ליבם על שיחי הרותם, חשופים באמצע היום לעין כל.
 • עשנוצית החבלבל
  עשנוצית החבלבל חרקים - עולם קטן בגדול
  פרפראים הן אחת הקבוצות המגוונות ביותר בעולם החרקים. גיוון הבא לידי ביטוי באורח חיים, בצבע ובצורה. יש מהם שלא נראים כלל כפרפראים טיפוסיים; על פרפר כזה, משפחת העשנוציתיים, תיוחד רשומה זו. עשנוציתיים הם פרפראים קטנים למדי הניחנים במראה מוזר למדי, שגם הקנה להם את שמם העברי ואנגלי.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק