ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>דְּבוֹרָאִים (צרעות, דבורים ונמלים)
 
סדרת הדבוראים Hymenoptera (גלגול מלא) היא מהעשירות והמגוונות מבין סדרות החרקים. הסדרה נחלקת לשתי תת־סדרות אַל־שִׁנְצִיֹּים Symphyta ושִׁנְצִיֹּים Apocrita הכוללת את מרבית המינים. דבוראים מציגים קשת רחבה של יחסים חברתיים החל ממינים יחידאים (הרוב) וכלה במינים חברתיים שקיומם תלוי במושבה כולה. לדבוראים חשיבות כלכלית מרובה; אומנם קיים מיעוט של מזיקים אבל רובם מועילים כמאביקים חשובים, מדבירים ביולוגים וכיצרני מזון (דבורי הדבש).
 
 
 
 • מה אוכלות הנמלים?
  מה אוכלות הנמלים? חרקים - עולם קטן בגדול
  נמלים נראות לא פעם נושאות לקן פיסות מזון העולות על גודלן שלהן. מנגד, נמלים בוגרות מוגבלות לצריכת מזון נוזלי בלבד. כיצד מתיישבת הסתירה לכאורה בין מגוון המזונות שנמלים אוספות לאופן בו הן צורכות אותו? ומה בכלל נמלים אוכלות?  על כך ועל ניהול האכלה במושבת הנמלים ברשומה הבאה.
 • טַיַּחַת שחורת-חזה Sceliphron spirifex
  טַיַּחַת שחורת-חזה Sceliphron spirifex חרקים - עולם קטן בגדול
  בין החרקים ניתן למצוא לא מעט אדריכלים מוכשרים. כזו היא הטייחת, צרעה הבונה קיני בוץ אופייניים שניתן לראות גם באזורים אורבניים. הטייחת היא גם ציידת מוכשרת המטמינה בקן עכבישים כמזון לזחליה. היא אינה מסוכנת ומהווה אובייקט נהדר לצפיה והכרת החי הסובב אותנו.
 • בין דבורה לצרעה
  בין דבורה לצרעה חרקים - עולם קטן בגדול
  כיצד מבדילים בין דבורה לצרעה? השאלה נפוצה, התשובה לא פשוטה. דבורים וצרעות הן שתי קבוצות בסדרת הדבוראים. כל קבוצה המאגדת משפחות העשויות להראות שונות מאוד האחת מהשנייה. מתוך כך, כל ניסיון לתת בהן סימנים חד משמעים יהיה שטחי מאוד או מורכב מדי. הנה מדריך שדה בסיסי ולא מחייב.
 • בין זבוב לדבורה
  בין זבוב לדבורה חרקים - עולם קטן בגדול
  זבוב או דבורה, יש כאלו שעבורם זו דילמה לא פשוטה. במספר משפחות של זבובים מוצאים לא מעט מינים חקיינים של דבורים וצרעות. אז כיצד מבדילים. ברשומה זו תמצאו כללי זיהוי בסיסיים שיעזרו לכם להבחין, בשדה או בבית, בין זבוב לדבורה.
 • אַרְגִּית דוגונית Arge ochropus
  אַרְגִּית דוגונית Arge ochropus חרקים - עולם קטן בגדול
  זחלי הסוג ארגית מפגינים התנהגות אופיינית של התגודדות על הצמחים המארחים, לכאורה הם חשופים מאוד לטורפים. בחינה של התנהגות ההגנה שלהם מצביעה על יכולות הגנה הכוללות מגננה התנהגותית והגנה כימית. את הארגית הדוגונית המתפתחת על ורדים ניתן לראות גם במרחבים אורבניים.
 • באמצע השביל - שיגרת הדבורים
  באמצע השביל - שיגרת הדבורים חרקים - עולם קטן בגדול
  דבורים מהוות חלק שוב במערכת האקולוגית בשל שירותי האבקה שהן מספקות וגם בשל היותן מארחות למינים שונים של טפילים פרזיטואידים המתפתחים בקינים שלהן. על מפגש עם דבורה קטנה המקננת בקרקע והטפלים שלה תוכלו לקרוא ברשומה זו.
 • פונרית לסתנית Anochetus bytinskii
  פונרית לסתנית Anochetus bytinskii חרקים - עולם קטן בגדול
  נמלים הן תחום המספק מגוון רחב מאוד של תופעות מרתקות ותובנות מעניינות. בדרך כלל אנו פוגשים בנמלים ה"פושטיות" אלה הנפוצות, בגינה, בשדה או בבית. אבל יש נמלים רבות שהסיכוי לפגוש בהן אפסי. וגם אם נפגוש לא בטוח שנבין מה אנחנו רואים. על מפגש מקרי כזה עם מין נדיר ברשומה הבאה.
 • רינכית הגבעול Rhynchium oculatum
  רינכית הגבעול Rhynchium oculatum חרקים - עולם קטן בגדול
  צרעות מהוות קבוצה עצומה של חרקים ממשפחות שונות הנבדלות מאוד באורח החיים ובמבנה החברתי. צרעות מספקות שירות אקולוגי חשוב ביותר, בשל היותן טורפות של חרקים אחרים, בהם זחלי פרפראים. רינכית הגבעול היא אחת מאותן צרעות המתמחות בציד זחלי פרפראים ושניתן לראות רוב השנה.
 • כדית ים-תיכונית
  כדית ים-תיכונית חרקים - עולם קטן בגדול
  בקיץ הים־תיכוני כל מקור המספק מעט רטיבות עשוי למשוך מבקרים מעניינים. חלקם נסמך על המים כאלמנט חיוני במחזור החיים אם כבית גידול או כאמצעי שימושי לבנייה. מינים אחדים של צרעות בתת־משפחת הכדיתים Eumeninae בונים קינים דמויי כד, עשויים מבוץ או בוץ משולב עם אבנים קטנות.
 • צרעות במביקס
  צרעות במביקס חרקים - עולם קטן בגדול
  קרקע חול מתאפיינת ברמת איוורור ובידוד גבוהה מחד ופריכות המאפשרת חפירה נוחה לעומק. משום כך היא מתאימה לחפירת מחילות קינון בהם ניתן לשמר מיקרו-אקלים נוח החיוני להתפתחות הצאצאים. תכונות אלו מהוות גורם משיכה לצרעות במביקס המקננות בקרקע חולית.
 • מלחמות נמלים
  מלחמות נמלים חרקים - עולם קטן בגדול
  מלחמות נמלים הן תופעה מוזרה משהו. נמלים נלחמות עשויות לקצץ איברים במיומנות של קצב ובאותו הזמן לחטוף במידה שווה ועדיין להמשיך במלאכת הקטל. מדוע בעצם נמלים נלחמות? האם אפשר להגדיר זאת "מלחמות" במושגים האנושיים שלנו?
 • כלציד האסטרטיון
  כלציד האסטרטיון חרקים - עולם קטן בגדול
  טורף ונטרף, טפיל ופונדקאי מהווים דוגמא לאחת מקבוצות היחסים המורכבות בעולם החי. אומנם לכל אחד סיפור משלו, אבל הטורף או הנטרף לא עומד רק בפני עצמו. במערכת האקולוגית כולם משתלבים, אם באופן ישיר או עקיף. כך גם הפעם, בתיעוד קצר של צרעה קטנה וזבוב.
 • צרעתן Exetastes
  צרעתן Exetastes חרקים - עולם קטן בגדול
  בנובמבר 2008 צילמתי צרעה מעניינת שנראתה פעילה על עשב טרי בפארק הירקון בתל־אביב. הצרעה סקרה את השטח בתנועה המשלבת הליכה קופצנית ותעופה למרחקים קצרים, עלתה וירדה על גבעולי העשב ונראה שהיא מחפשת משהו. מה היא חיפשה?
 • צידת העכבישים Pompilus
  צידת העכבישים Pompilus חרקים - עולם קטן בגדול
  שישי חמים של סוף נובמבר 2009 התאים במיוחד לסיור בחולות ראשל"צ. היה זה יום פורה מבחינת פעילות חרקים, תצפיות ואירועים. אחת התצפיות הביאה אותי למפגש קרוב עם צרעה צידת המתמחה בציד עכבישים. העכבישים ניצודים להזנת הצאצאים בעוד הבוגרים ניזונים מצוף.
 • איכריטיים Eucharitidae
  איכריטיים Eucharitidae חרקים - עולם קטן בגדול
  האיכריטיים היא משפחה של צרעות פרזיטואידיות, מוזרות בצורתן החיצונית, המתמחות בטפילות על נמלים. הפונדקאים הם זחלי נמלים, לרוב בדרגת טרום-גולם וזחלי הצרעות מתפתחים בתוך הגלמים או על גלמים של הנמלים. האופן בו מגעים זחלי הצירעה לקן הנמלים מרתק לא פחות.
 • האיפלמית Eupelmus orthopterae
  האיפלמית Eupelmus orthopterae חרקים - עולם קטן בגדול
  שילוב של תגלית אקראית בשדה ועבודת חקר בבית אורגים סיפור של מקרה העוסק בצירעה טפילה וגמל-שלמה. סיפור המתגלגל בין סקרנות, תצפיות שדה, חקר ספרות, דו-שיח עם חוקרים ומדגים כיצד כל חובב טבע סקרן יכול לתרום למדע ידע חדש שאף אחד לא ידע קודם.
1 2 הבא >
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק