ראשי | חרקים | עכבישנים | ספרות אנטומולוגית | אתרי טבע מומלצים | מפות | אודות | יצירת קשר      About
האתר עוסק בפרוקי הרגליים של ישראל, חרקים, עכבשנים ועוד. מאות מאמרים, קטלוג עכבישים בישראל וקטלוג עקרבים בישראל
 
לחיפוש בתכני האתר גלול ובחר 'חפשו בארכיון המאמרים'
ראשי >אינדקס מאמרים>עַכְּבִישָׁנִים
העַכְּבִישָׁנִים הם אחת משלוש קבוצות (ברמת מחלקה) של בעלי־חיים הנמנים על תת־המערכה מַלְקוֹחָנִים Chelicerata, שהיא אחת מארבע תת־מערכות המרכיבות כיום את המערכה פְּרוּקֵי־הַרַגְלַיִם Arthropoda. תחת קבוצת המלקוחנים מוצבות (מסורתית): 1. קבוצת עכבישי־הים Pycnogonida, 2. קבוצת זנבות־החרב Xiphosura. 3. מחלקת העַכְּבִישָׁנִים Arachnida - קבוצה יבשתית הכוללת את הרוב המכריע של מספר המינים - כ־120,000 (מכל הסדרות). אין ספק שהמספר בפועל גדול לאין ערוך, בעיקר מקרב העכבישאים והאקריות. העכבישנים מתפלגים לקבוצות משנה בעלות תכונות משותפות ותכונות נבדלות, לעיתים ייחודיות. הגישה הרווחת מונה 18-16 סדרות. עבור סדרת העכבישאים מוקדשת קטגוריה נפרדת. תחת קטגוריה זו מופיעות כל הרשומות העוסקות בעכבישנים שאינם עכבישים.
 • סדרות העכבישנים - חלק א'
  סדרות העכבישנים - חלק א' חרקים - עולם קטן בגדול
  העכבישנים היא קבוצת פרוקי־הרגליים השניה בגודלה, לאחר החרקים. היא כוללת את מספר הטורפים היבשתיים הגדול ביותר וגם את מספר המינים הגדול ביותר מקיים אורח חיים טפילי. מה הסוד שלהם? וכיצד אנו בני האדם יכולים ללמוד מהם הרבה מאוד סודות שרקחה אמא טבע במשך מיליוני שנים.
 • סדרות העכבישנים - חלק ב'
  סדרות העכבישנים - חלק ב' חרקים - עולם קטן בגדול
  עַכְּבִישָׁנִים היא אחת משלוש מחלקות בתת־המערכה המַלְקוֹחָנִים Chelicerata. זו הקבוצה היבשתית היחידה והגדולה ביותר מבין השלוש. הגישה הרווחת מונה 18-16 סדרות של עכבישנים, מתוכן 12-10 מיוצגות בישראל. על אף הדמיון החזותי והשמות המבלבלים, לכל סדרה ייחוד משלה ואורח חיים שונה משל האחרות.
 • סדרות העכבישנים - חלק ג'
  סדרות העכבישנים - חלק ג' חרקים - עולם קטן בגדול
  אקריות מהוות את קבוצת העכבישנים הגדולה ביותר, המגוונת ביותר והחשובה ביותר. אקריות מצויות בכל מקום, אפילו עליכם הקוראים ברגע זה. מלבד החשיבות הכלכלית והרפואית שיש לחלק קטן, אך לא מבוטל, הרי יש להן חשיבות אקולוגית עצומה ולא ניתן להתעלם מהן באף מערכת אקולוגית.
 • רגלבישאים - 25 דברים שלא ידעתם
  רגלבישאים - 25 דברים שלא ידעתם חרקים - עולם קטן בגדול
  רגלבישאים היא קבוצת עכבישינים מיוחדת שאינה מוכרת לרוב הציבור. הידע הביולוגי והאקולוגי שנצבר בעשרות שנים האחרונות על הקבוצה מצביע על כך שמדובר בקבוצה מעניינת ומרתקת לא פחות מעכבישנים אחרים. בשל ההיסטוריה האבולוציונית שלה היא מהווה מודל מצויין למחקרים מתחומים שונים.
 • רגלבישאים זעירים
  רגלבישאים זעירים חרקים - עולם קטן בגדול
  רגלבישאים (קוצרים) היא סדרה הרבעית בגודלה במחלקת העכבישנים (אחרי עכבישים, קרציונים ואקריות), היא כוללת מינים גדולים הנראים לעיתים משוטטים על צמחים, על הקרקע או תחת אבנים. יש בהם מספר מינים זעירים, מיוחדים ונדירים הנראים רק לעיתים רחוקות. על ארבעה מהם ידובר ברשומה.
 • בין עכביש לקוצר
  בין עכביש לקוצר חרקים - עולם קטן בגדול
  הדמיון בין עכבישים לרגלבישים אינו סוחף אבל עשוי בהחלט לבלבל את מי שאינו מכיר את שתי הקבוצות. לשניהם גוף הנראה די דומה במבט חטוף וארבע זוגות רגליים המובחנות היטב מהגוף. עם זאת מבט בוחן יותר על מבנה הגוף ואפילו ההתנהגות יכול להסגיר את השיוך המשפחתי.
 • בין חרק לעכבישני
  בין חרק לעכבישני חרקים - עולם קטן בגדול
  לכמה מאיתנו זה באמת משנה אם "הדבר הזה" שמתרוצץ על הרצפה הוא חרק או עכביש? שאלה טובה! אני מניח שלרבים זה באמת לא משנה ובכל זאת ישנם לא מעטים שכן שמביעים עניין ושואלים; זה חרק או עכביש? כיצד ניתן להבדיל בינם בקלות? בשבילם הרשומה הבאה.
 • עכשובים - פולקלור ומיתוסים
  עכשובים - פולקלור ומיתוסים חרקים - עולם קטן בגדול
  במדבריות המזרח התיכון מסתובבים יצורים שגודלם כצלחת, מהירים כרוח ורצים אחרי אנשים תוך שאגות רמות. הם מסוגלים להשיג גמל. ארסם מכיל חומר הרדמה המאפשר לנגוס בבשר הקורבן המסכן מבלי שהלה יחוש בדבר. אתם באמת מאמינים לזה?  מה באמת אתם יודעים על עכשובים?
 • עכשובים - הכליצרות בראייה שימושית
  עכשובים - הכליצרות בראייה שימושית חרקים - עולם קטן בגדול
  עכשובים הם עכבישנים לא ארסיים המתאפיינים בכליצרות מסיביות המשוות להם דימוי אימתני, אף שאין ביכולתם להזיק לאדם. עבור העכשובים הכליצרות מהוות כלי רב־תכליתי - לֶדֶרמן של עכבישנים. הן משמשות כפלייר, פגיון, כף מחפרון, כלי פריטה וגם ב'משחק מקדים' ואקט ההפריה.
 • עקרבים זוהרים
  עקרבים זוהרים חרקים - עולם קטן בגדול
  כל חובב עקרבים יודע שהדרך היעילה ביותר למצוא אותם בלילה היא להיעזר בפנס המאיר בעל־סגול (UV). עקרבים זוהרים בתגובה לחשיפה לאור UV ובלילה הם בולטים מאוד ביחס לרקע החשוך. הופעת התכונה בכל המינים מעידה על מוצאה האבולוציוני הקדום.
 • עקרבים - יחסים מסוכנים
  עקרבים - יחסים מסוכנים חרקים - עולם קטן בגדול
  עקרבים שזורים בתרבות האנושית אלפי שנים ובמהלך הזמן נוצרו בינם לבין האדם יחסי גומלין מורכבים הנושאים לרוב מימד שלילי, לפחות מהצד האנושי הרואה בהם משהו מסוכן. מה אתם יודעים על עקרבים ועל החשיבות שלהם לאדם לא רק בהיבט האקולוגי או הרפואי?
 • קטלן ומסוכן - על העקרב קטלן עברי
  קטלן ומסוכן - על העקרב קטלן עברי חרקים - עולם קטן בגדול
  הסוג קטלן נושא סימוכין חזקים למקור שמו. רוב המינים בסוג נחשבים מסוכנים מאוד לאדם. עם זאת כמו כל העקרבים הם אינם שואפים למגע עם האדם ויעשו הכל כדי להתחמק ממנו. קטלן עברי הוא אחד מהנפוצים בסוג בישראל ומהווה הזדמנות להכיר את נציגי הסוג והיכרות ראשונית עם המין המעניין הזה.
X סגור חלון
  לחווית גלישה משופרת מומלץ לגלוש באמצעות מסך גדול
גם בפייסבוק