הינצוץ Tachytrechus tessellatus

מקור מים גלוי בעיצומו של הקיץ הוא מתכון די בטוח לתצפיות מעניינות. בקיץ 2008 ביקרתי במספר מקומות כאלו ולא היה רגע דל. אחד מהכוכבים במקומות כאלו הוא זבוב קטן ועצבני מהסוג Tachytrechus. הוא שייך למִשְׁפַּחַת הַיַנְצוּצִיִּים Dolichopodidae (כונתה בעבר זבובים ארוכי-רגל). זו משפחה מגוונת מאוד הכוללת למעלה מ־7000 מינים המכונסים תחת כ־200 סוגים הנפוצים ברוב האזורים החמים או הממוזגים כולל באזורים הרריים גבוהים. 
 
הסוג Tachytrechus כולל כ־40 מינים, רובם קטנים, לא יותר מ־8 מ"מ ורובם בוהקים בצבעים מטאליים. בישראל מספר מינים בסוג. אחד מהם הוא Tachytrechus tessellatus הפעיל בעונות החמות במקווי מים או שלוליות גדולות על הגדות הבוציות.
Tachytrechus cf tessellatus זכר. נותן דוגמא יפה לצבעים המטאליים האופייניים לרבים במשפחה הזו.
רוב הבוגרים של Tachytrechus, טורפים חרקים קטנים רכי גוף וכיאה לציידים, רבים נושאים עיניים גדולות יחסית ורגליים ארוכות המצויידות בקוצים העוזרים לאחוז טרף גדול. יש מינים הנחשבים כמדבירים ביולוגיים יעילים מאחר והם ניזונים על זבובאים (בוגרים וזחלים) כגון יתושים. 
רבים מהמינים מצויים בבתי גידול לחים או פעילים וצדים בסמוך למקורות מים שונים, על שפת המים או עליהם. אצל חלק מהמינים הזחלים מתפתחים במים או קרקע לחה.
טריפה של זחל ימשוש שנשלף מתוך הקרקע

הקרקע הבוצית מכילה הרבה חומר אורגני ומשמשת בית גידול להמוני זחלים של זבובאים כדוגמת הזחל האדמוני של אחד ממיני הימשושיים Chironomidae המתפתחים בשלוליות ובשלוליים הרדודים של מקווי מים קבועים. אלה מצידם משמשים מאכל תאווה ל־Tachytrechus tessellatus השולפים אותם מתוך הבוץ ומחסלים אותם תוך דקות מעטות.

הזדווגות
נקבה של Tachytrechus cf tessellatus מטילה את הביצים בחול הלח.

מלבד חיפוש מזון התעסוקה המועדפת היא חיזור והזדווגויות. הנקבות של Tachytrechus tessellatus לא תמיד משתפות פעולה עם נסיונות החיזור (החיזור בסוג הזה מלווה במחוות ויזואליות הכוללות ריקוד ונפנופי כנפיים) של הזכרים אבל האחרונים לא מתיאשים. כאשר נקבה תופסת מזון משמעותי (כמו בתמונה הקודמת) ותשומת הלב שלה ממוקדת בשלל הציד, הזכרים עטים עליה ומנסים להגיע לעמדת הזדווגות. אקט הזדווגות קצר יחסית ולעיתים מופרע על ידי זכרים מתחרים.

תצפיות ב־Tachytrechus tessellatus לא מסובכות אך דורשות הרבה סבלנות והימנעות מתנועות חדות; עדיף לא לזוז כלל. הם רגישים לכל תנועה קטנה ומיד נעלמים. מצד שני, הם מתרגלים מהר מאוד לנוכחות הצופה וחוזרים לעיסוקים כל עוד מקפידים על תצפית שקטה ורגועה.

Comments are closed.