כלציד האסטרטיון

מי מהקוראים שעוקב מזומנות אחר הרשומות באתר ודאי שם לב שמידי פעם גיבורי המאמרים מופיעים בזוגות: טורף ונטרף, טפיל ופונדקאי. אומנם לכל אחד סיפור משלו אבל הטורף או הנטרף לא עומד רק בפני עצמו. במערכת האקולוגית כולם משתלבים, אם באופן ישיר או עקיף. כך גם הפעם, בתיעוד קצר של צרעה קטנה וזבוב.
התיעוד אומנם התרחש בקיץ 2008 אבל קיץ זה קיץ וגם השנה כבכל שנה ימשיכו הצירעה והזבוב באותה שגרה המתוארת להלן.
 
הצרעה שייכת למשפחת הכלצידיים. משפחת של צרעות פרזיטואידיות עשירה במינים הטפילים על זחלים או גלמים ממגוון רחב של מארחים: זבובים, פרפראים, חיפושיות ודבוראים. תכונה מורפולוגית אחת מקלה על זיהוין, יש להן קולית אחורית תפוחה. צבען שחור עד חום מאט בשל קוטיקולה עבה ומחוספסת. הבוגרים ניזונים בעיקר מצוף והפרשות צופנים.
 
המין בו נפגשתי הוא כלציד האסטרטיון Chalcis sispes, המוכר כפרזיטואיד על זבובים ממשפחת האסטרטיוניים. לא מצאתי מידע מספק על הביולוגיה של המין הזה. ידוע שמינים אחדים בסוג מטילים את הביצים שלהם על הביצים של אסטרטיונים ולעיתים אף צרעות בוגרות ניזונות בהם. המין כלציד האסטרטיון מתפתח ככל הנראה על הגלמים.
כלציד האסטרטיון Chalcis sispes

החברים במשפחת האסטרטיוניים Stratiomyidae מגוונים מאוד במופעים שלהם ובגדלים (20-2 מ”מ), חלק דומים / מתחזים לדבורים, לאחרים צבעים שחורים או מטאליים. הזחלים מתפתחים במגוון בתי גידול לחים עשירים בחומרים אורגניים על הקרקע או במים. יש מינים בהם הזחלים טורפים או ניזונים מצמחים. הבוגרים ניזונים מאבקה או צוף פרחים. המשפחה כוללת כ-1500 מינים הנפוצים באזורים הטרופיים או הממוזגים. בישראל כ-50 מינים כאשר הזחלים של רבים מתפתחים במים.

אסטרטיון ארך-מחוש - Stratiomys longicornis. נקבה מטילה בקרקע חולית ספוגה במים.
אסטרטיון ארך-מחוש - Stratiomys longicornis. זחל

ואיפה השניים הללו מתחברים. שני הפרטים בתמונה צולמו באותו יום באותו אתר. המקום הוא תעלת מים פתוחה עשירה בחומר אורגני הממוקמת בקרבת פארק האגם בראשל"צ. אסטרטיוניים מגיעים לאתר כדי להטיל ביצים. הצרעות מגיעות כדי לחפש גלמים של אסטרטיוניים.
כאשר הפרטים צולמו לא קישרתי בין השניים. רק לאחר שהפרטים הוגדרו וקראתי עליהם את מעט המידע הקיים נוצר הגשר בין שני צילומים לכאורה לא קשורים.

לעין לא מיומנת הטבע נראה לעיתים קרובות כרצף של אפיזודות לא קשורות ואולי מקריות. האמת רחוקה מכך מאוד. קשרי הגומלין בתוך כל מארג אקולוגי מורכבים להפליא ורק לעיתים רחוקות אנו מצליחים לא רק להבין את היקפם ומורכבותם, אלא גם להפנים את המשמעות של הצורך לשמור על מארג אקולוגי אותנטי ובריא, המסוגל לקיים את עצמו. הידע שלנו ככלשהו נראה מרשים ומקיף, הוא בעצם טיפה בים ולעיתים קרובות אנו מאחרים שוב ושוב את הרכבת וידע רב אובד מבלי שנדע לא רק מה שהטבע הפסיד אלא גם מה האנושות הפסידה.

Comments are closed.