נמלת קציר חולית

נמלים הוא נושא שיכול למלא אתר בפני עצמו. הפעם נקבל הצצה קצרה לאחד המינים הנפוצים בחולות החוף. הסוג נמלת-קציר Messor הוא אחד הבולטים בנופי ארצנו – למי שאינו מתעצל להסתכל על הקרקע. סוג זה מונה בישראל וסיני כ-15 מינים ותת-מינים ותפוצתו בעולם הישן משתרעת על רוב האזורים החמים.

פועלת של נמלת-קציר חולית. להבדיל מנמלת-קציר שחורה הפעילה באותו בית גידול, נ.ק. חולית שעירה יותר ופחות מבריקה.
פועלות של נ.ק. חולית שומרות בפתח הקן. נ.ק. חולית מותאמת טוב יותר לקרקע חולית ואפשר למצוא אותה גם על ובסמוך לדיונות. נ.ק. שחורה מעדיפה קרקע יציבה יותר, אם כי ניתן למצוא חפיפה בבתי-הגידול בשולי הדיונות ועל כורכר.

אחד המינים הנפוצים בבית הגידול החולי הוא נמלת־קציר חולית Messor arenarius. מין ממוצא מדברי (צפון־אפריקה) המצוי בישראל בחוליות החוף ואזורי הלס של הנגב ומדבר יהודה. במין זה יש רבגוניות בגודל הפועלות; הקטנות מתפקדות בתוך הקן, הבינוניות והגדולות מלקטות מזון ושומרות על הקן.

נ.ק. חולית קוטמת פרי של ארכובית.
פרי הארכובית שנקטם נלקח אל הקן הסמוך.

מין זה (בניגוד לנמלת־קציר שחורה למשל) לא יוצר שבילי ריח אל מקור המזון וכל פועלת אוספת מזון לבדה. לעיתים מצטרפות כמה פועלות כדי לפרק חלקי מזון גדולים או לסייע בהעברת חלקים שנמלה אחת מתקשה בנשיאתם.

נ.ק. חולית לא מחמיצה הזדמנות לגוון במזון מהחי. בתמונה פועלות נושאות פגר של זחל פרפראי.
לסתות נמלת הקציר החולית חזקות במיוחד ובקלות מסוגלות לקטום ענפים דקים. גודל הלסתות בשילוב עם גודל גוף מאפשר לפועלות הגדולות לשאת משקלים כבדים במיוחד.

נמלת־קציר חולית (הזחלים) ניזונה בעיקר מזרעים ולעיתים מגוונת בפגרי חרקים מזדמנים. איסוף הזרעים נעשה על הקרקע או על הצמחים שם הנמלים מפרקות צבירי זרעים (במורכבים) או קוטמות זרעים בצמחים אחרים. אגירת המזון נעשית למועדים בהם הוא לא זמין או כאשר תנאי מזג האוויר לא מאפשרים יציאה לפנ הקרקע. על יעילות אגירת המזון מעידה הכמות שניתן למצוא בקן אחד, זו עשויה להגיע למספר קילוגרמים של חומר אורגני.

אביב הוא עונת שיא באיסוף מזון, כאשר בקיץ הפעילות מצטמצמת לשעות הקרירות. גם הסתיו הוא עונה עמוסה לנמלת־הקציר. מזג האוויר הקריר מאפשר פעילות מרבית שעות היום ושפע הזרעים שהפיקו צמחי הקיץ והסתיו מספק הרבה עבודה. בחורף פעילות הנמלים מצטמצמת לימים חמים אם בכלל. הן נשארות בתוככי הקן ונסמכות על מאגרי המזון.

קן חדש נבנה והנמלים עסוקות בפינוי חול והרחבת חלל המחיה.
נ.ק. חולית נשאת כדור חול מהקן לעבר סוללת המגן.

לסתות נמלת־הקציר החולית חזקות במיוחד ובקלות מסוגלות לקטום ענפים דקים. גודל הלסתות בשילוב עם גודל גוף מאפשר לפועלות הגדולות לשאת משקלים כבדים במיוחד.

קן אופייני של נ.ק. חולית המוגן בסוללת חול שמקורו בחומר שפונה מתוך הקן. בשולי הסוללה פזורים כדורי חול שעדיין לא התפוררו.
מטמון זרעים שהוצא מהקן, ככל הנראה לצורך ייבוש

הלסתות משמשת גם כלי עבודה בחפירת ותחזוקת הקן. משני צידי תחתית הראש צומחים זיפים ארוכים הנקראים 'נושא חול' אלה משמשים בעזרת הלסתות לנשיאת כדורי חול מתוך הקן החוצה. כדורי החול מונחים מסביב לפתח הקן ועם הזמן נוצרת סוללת חול מוגבהת המזכירה לוע של הר געש.

זרעי רותם מציבים לנמלים אתגר קשה במיוחד. לסתות נ.ק. החולית מסוגלות להתמודד עם מגוון גדול של מקורות מזון אבל לא יכולות לאחוז את הזרע הגדול והכבד.
גם עזרה מאחות גדולה יותר לא משפרת את המצב
הפיתרון: גלגול הזרע בעזרת הראש והלסתות תוך כדי הליכה לאחור עד פתח הקן.

Comments are closed.